Nuorempana nakuttelin nauloja seiniin tauluja varten melko huolettomasti. Mistä tiedän, etten ole vahingoittanut seinän sisällä kulkevia johtoja? En tullut edes ajatelleeksi, kun olin nuori ja huima.
Naula seinään
Anonyymi
6139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valot toi m ii edelleen ja pölynimuri jos joskus imuroisit.
Ne poraus jätteet pois
Mistä tiesit täältä kysellä?
Rakennetutka taitaa olla paras keino selvittää mistä piuhat kulkee - piirustuksiin ei voi luottaa. Ja sitten se maalaisjärki mukaan eli jos lähellä on pistorasioita ja valokatkaisimia niin todennäköisesti myös piuhoja. Yleensä piuhojen asennukset ovat selkeitä ja linjassa, mutta ei siihenkään voi luottaa varsinkaan vanhemmissa taloissa.
Yleensä johdot kulkevat seinillä pystysuoraan katkaisijoiden ja pistorasioiden kohdalla.
Lisäksi asennustekniikkakin saattaa olla sellaista, ettei reiän poraaminen ja naulan lyönti johtoon pitäisi onnistua. Näin ainakin rankaseinissä.
Tietty kaikki on aina mahdollista. Oma bravuuri: porasin valaisimelle kattoon (ontelolaattaa) reiät parille kiinnityspropulle. Uusi valaisin toimi, mutta keittön pöydän päällä roikkuva lamppu ei enää. Tuli lueteltua kaikki tunnetut ja tuntemattomat voimasanat useampaakin otteeseen, kun arvelin pistelleeni ontelolaatan ontelossa olevan johdon poikki (vaikkei pitäisi periaatteessa onnistua, johdon pitäisi väistää terää).
Ei tullut ihan ekana mieleen, että ES lampulle vaan tuli käyttötunnin täyteen melkolailla nappiin osuneella ajoituksella ;-D
Kiitos vastauksesta. Asun 1970-luvulla rakennetussa talossa - onkohan silloin sähköjohdot laitettu jonkinlaisten putkien sisään?
Kiitos muillekin asiallisista vastauksista.
On olemassa "haistelijoita". joilla voi haistella piilossa olevia sähköjohtoja. Minulla on ilmeisesti vaihtovirran sähkökentän haistava paristokäytööinen laite, se on kooltaan hieman täytekynää paksumpi, paristokäytööinen. Kun virran katkaisee johdosta, niin ei haista pelkkää virratonta kuparia, se ei siis löydä esim. vesijohtoja.