Metsuri yrittäjäksi

Anonyymi

Onko kannatusta ruveta metsuri yrittäjäksi? Mistä töitä kannattaisi alkuun kysellä? Minkälaisiin tienesteihin voisi päästä kuukaudessa noin?

5

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ostat kuorma-auton ja kuljetuslavetin, moton ja kuljetuskoneen, ja palkkaat 3 apulaista niin voit päästä kilpailuun mukaan. Ajatte kahta 12 tunnin vuoroa. Jos töitä on jäänyt isoilta kilpailijoilta. Alkupääomaa/lainaa pitää ottaa 200...500 tuhatta. Siis jos aiot hankkia ne koneet.
      Jos aiot sahametsuriksi niin saattaa olla että taimikon ensiharvennuksia /risusavotoita voi olla, niistähän metsänomistaja saa kemera-tuet, joten paikallisten metsähoitoyhdistysten kanssa kannatta jutella. Investointina et tarvitse muuta kuin pari moottorisahaa(1 varasaha) raivaussahan, työkamppeet ja vanhan farmariskoodan jolla pääset työmaiden reunaan. Tulot ovat epävarmat, nykyisillä vasemmistohallituksen ja ay-liikkeen tukemilla työttömyyskorvauksilla taitaa ansaita paremmin, ainakin varmemmin.

      • Anonyymi

        Renkinä "risusavotassa" olen itseni elättänyt ja hyvin toimeentullut sen kaksikymmentä vuotta.
        Yrittäjyyskin oli joskus haaveena mutta kun lumitalvikuukaudet tammi-maaliskuu menee usein lomaillessa ei silloin yrittäjänä saa pennin jeniä korvausta mutta lomautettuna sentään arjen saa pidettyä taloudellisesti hallussa senkin ajan.


    • Anonyymi

      Rahhoo tulloo ihan helevetisti!

    • Anonyymi

      Jos haluat metsuriksi niin osta se vanha farmariskoda tai hiace ja sahakamppeet. Mutta sitä ennen tee alueen maanviljelijöiden kanssa tinki että harvennat metsät kun saat puuston. Myyt sen sitten klapeina ihmisille. Maanomistajat kun kuitenkin hakee ne metsänparannausrahat niin ne saa ne ilmaiseksi.

    • Anonyymi

      Autuaat pässit. Ei ole tyhmyydellä rajaa, kun jätkä "yrittäjänä" sahaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      226
      4553
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      22
      3399
    3. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      262
      1965
    4. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      7
      1726
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      38
      1237
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1199
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      100
      934
    8. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      30
      767
    9. Uskotko että halaatko

      Kaivattuasi koskaan vai et?
      Ikävä
      63
      765
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      176
      740
    Aihe