Metsuri yrittäjäksi

Anonyymi

Onko kannatusta ruveta metsuri yrittäjäksi? Mistä töitä kannattaisi alkuun kysellä? Minkälaisiin tienesteihin voisi päästä kuukaudessa noin?

5

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ostat kuorma-auton ja kuljetuslavetin, moton ja kuljetuskoneen, ja palkkaat 3 apulaista niin voit päästä kilpailuun mukaan. Ajatte kahta 12 tunnin vuoroa. Jos töitä on jäänyt isoilta kilpailijoilta. Alkupääomaa/lainaa pitää ottaa 200...500 tuhatta. Siis jos aiot hankkia ne koneet.
      Jos aiot sahametsuriksi niin saattaa olla että taimikon ensiharvennuksia /risusavotoita voi olla, niistähän metsänomistaja saa kemera-tuet, joten paikallisten metsähoitoyhdistysten kanssa kannatta jutella. Investointina et tarvitse muuta kuin pari moottorisahaa(1 varasaha) raivaussahan, työkamppeet ja vanhan farmariskoodan jolla pääset työmaiden reunaan. Tulot ovat epävarmat, nykyisillä vasemmistohallituksen ja ay-liikkeen tukemilla työttömyyskorvauksilla taitaa ansaita paremmin, ainakin varmemmin.

      • Anonyymi

        Renkinä "risusavotassa" olen itseni elättänyt ja hyvin toimeentullut sen kaksikymmentä vuotta.
        Yrittäjyyskin oli joskus haaveena mutta kun lumitalvikuukaudet tammi-maaliskuu menee usein lomaillessa ei silloin yrittäjänä saa pennin jeniä korvausta mutta lomautettuna sentään arjen saa pidettyä taloudellisesti hallussa senkin ajan.


    • Anonyymi

      Rahhoo tulloo ihan helevetisti!

    • Anonyymi

      Jos haluat metsuriksi niin osta se vanha farmariskoda tai hiace ja sahakamppeet. Mutta sitä ennen tee alueen maanviljelijöiden kanssa tinki että harvennat metsät kun saat puuston. Myyt sen sitten klapeina ihmisille. Maanomistajat kun kuitenkin hakee ne metsänparannausrahat niin ne saa ne ilmaiseksi.

    • Anonyymi

      Autuaat pässit. Ei ole tyhmyydellä rajaa, kun jätkä "yrittäjänä" sahaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2730
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2527
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2248
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      16
      1836
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1504
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      34
      1456
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      37
      1432
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1341
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      24
      1108
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      18
      1053
    Aihe