Keskustelua Liedon leikkauksista?

Anonyymi

Asiallista keskustelua Liedon leikkauksista? Facebookissa keskustelu on kuumaa, mutta eipä siihen uskalla osallistua, mieleuummin näin anonyymina. FB:ssä meininki on, että käydään henkilötasolla haukkumaan, jos ei ole kritisoitavaa leikkauksia kohtaan.

Mitä leikkauksia olisi ylipäätään mahdollista tehdä, jos ei leikata Tarvasjoen palveluista? Omasta mielestäni Tarvasjoen palvelut ovat täysin ylimitoitettuja. En todellakaan verorahoistani halua kustantaa niitä, kun ehkä n. 10-20 % kuntalaisista niistä voi hyötyä. Tarvasjoki oli kriisikunta. Se pakkoliitettiin Lietoon, ja kas kummaa, kohta Lieto on kriisikunta. Pitäisi olla jotain peruskäsitystä taloudesta ja sijainneista. Järjestöntä, että reippaan enemmistön pitäisi maksaa kalliisti täysin ylimitoitetuista palveluista pikkujoukoukolle ihmisiä.

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valitettavasti myös Tarvasjoen palveluista on leikattava. Jos vertaa Tarvasjoen taajaman palveluita Asemanseutuun, niin Asemalla ei ole juuri mitään, kunnallisena palvelujan koulu ja päiväkoti; yksityisenä huoltoaseman, pari parturia, muutama hieroja ja kesäisin eläintarha. Keskutaan ei juurikaan julkisilla kyydeillä pääse kuin Turun keskustan kautta.
      Eipä ole hurraamista.
      Säästöistä muuten, niin ehkä keskusteluihin pitäisi laittaa summia esille mitä mikäkin oikeasti maksaa. Toinen asia on se, että tarvasjokilaiset väittävät koko ajan, että Tarvashovi on kunnossa vaikka käyttäjät sanoon koko ajan muuta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      7
      1170
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe