Oon 16v poika ja tossa pari päivää sitte mun kaveri näytti sellasen videon missä joku tyyppi avas sen ranteen jollain tosi pienellä puukolla ja se oli ehkä hirvein video mitä oon ikinä nähny. En sitte ajatellu sitä sen enempää mut ku pääsin kotii ni rupesin taas miettii sitä videoo ja meinasin saada paniikkikohtauksen siitä. Silti jostain syystä halusin nähdä sen videon uusiks???? Ja mul on koko ajan joku pakkomielle ajatella sitä videoo vaik samaan aikaan pelkään sitä yli kaiken ja en todellakaan haluis miettiä sitä. Ja oon kattonu sen videon varmaan 20 kertaa koska jostain syystä on vaan joku pakkomielle kattoa se. Kaikesta kamalinta on se et ku aina ku mietin sitä videoo ni mua alkaa sattuu joka paikkaan koska se video on niin raaka ja siin näkyy miten paljon siit tulee verta ja siin videos näkyy selvästi miten se tyyppi menee paniikkiin siitä ja se ahdistaa vielä enemmän. Oon yrittäny vaan olla ajattelematta sitä ja oon kans yrittäny vaan olla välittämättä siitä mut se on vähä vaikeeta ku aina ku ajattelen sitä ni mun rintaan alkaa sattuu... en vaan tiiä mitä tekisin ja mun pitäs nyt lukee kokeeseen mut en voi ku mietin vaan sitä videoo
Pakkomielle ajatella ranteen viiltämistä
2
137
Vastaukset
"Oon yrittäny vaan olla ajattelematta sitä ja oon kans yrittäny vaan olla välittämättä siitä mut se on vähä vaikeeta ku aina ku ajattelen sitä ni mun rintaan alkaa sattuu... en vaan tiiä mitä tekisin ja mun pitäs nyt lukee kokeeseen mut en voi ku mietin vaan sitä videoo --"
Vaikeaahan se on lukea ja keskittyä mihinkään, jos on vaan huolet ja murheet mielessään, muistan omastakin nuoruudestani, ja myös sen, kuinka jossain lehdessä joku taiteilija sanoi, että kaikista kokemuksista on hyötyä luovalle ihmiselle. - Eipä vaan ole, väitän vuosikymmeniä myöhemmin. Kokemuksista, joissa psyyke hajoaa ja jää riutumaan, ei ole mitään hyötyä vaan haittaa ihmisen jäädessä kuin henkitoreissaan kärsimään.
Sanotaan, että kun katsoo pahaa, se katsoo takaisin. Kauheudet, joita näkee, voivat jäädä kummittelemaan mieleen ja ne täytyy käsitellä jotenkin päästäkseen niiden yli. Voi yliarvioida oman kapasiteettinsa, vaikkei mieli tahdo kaikkea oikein kestääkään. Uteliaisuus ajaa tutkimaan ja katsomaan psyykeparan joutuessa kärsimään seurauksista.
Vasta viime aikoina olen oppinut suojelemaan itseäni raaimmilta yksityiskohdilta maailman ollessa raakuutta ja julmuutta täynnä. Taisin mennä liian pitkälle silloin, kun katsoin Saddam Husseinin teloitusvideon, vieläpä liian monta kertaa, josta olen kirjoittanut https://my.su/wtod3 tuolla. Se karmaiseva näky jäi pyörimään päähäni liian pitkäksi aikaa.
Periaatteessa en halua kuitenkaan torjua mielessäni tietoisuutta maailman pahuudesta, mutta olen päätellyt, ettei minun tarvitse katsoa jokaista hirveää yksityiskohtaa tai kaulankatkaisuvideoitakaan, joita niitäkin on ängetty nettiin. Tai naisten kivittämisiä, katsottuani https://my.su/9jc8 sellaistakin niin, että pahaa https://my.su/w1f on tehnyt.
Jos olen törmännytkin hirveyksiin, ei ole auttanut muu kuin rukoilla päästäkseni niiden yli. Kun lehtien sivuilla törmään tositarinoihin tai kuviin ihmisistä, jotka ovat joutuneet kärsimään tai joita on kidutettu tai tapettu, teen usein ristinmerkin heidän kohdallaan tai rukoilen tai sanon mielessäni "Herran haltuun" pystymättä vaikuttamaan asioihin mitenkään, joutuessaan jättämään kaiken vain korkeimman haltuun.
Nähtyäsi raa'an videon yritä ottaa etäisyyttä asioihin. Kun video tulee mieleesi, voit rukoilla lyhyesti mielessäsi, että tuo henkilö saisi apua. Niin monta kertaa kuin ahdistaa, rukoile ja jätä asia sikseen korkeimman haltuun ja yritä keskittyä mukavampiin asioihin, vaikkapa https://my.su/wogpd luontoa ihmetellen, jossa ihastelemista riittää. Se, että purat mieltäsi painavaa asiaa kirjoittamalla tai puhumalla siitä, auttaa sinua etääntymään ja pääsemään traumasi yli.- Anonyymi
Saattaa olla että olet edellisessä elämässä kokenut jotain samankaltaista. Kuitenkin olisi parempi hakea jotain apua, homeopatiakin voisi auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492328- 262193
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271545Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161494- 1241427
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883