https://wiki.archlinux.org/index.php/ECryptfs#Encrypting_a_home_directory
Elikkäs salaamaton järjestelmä, jossa vain salattu kotikansio. Kaikki toimii hienosti, mutta se ei epäliity kun KDE:stä kirjautuu pihalle, vaan täytyy unmountata manuaalisesti ecryptfs-umount-private -f
ja tosiaan f-lippu tarvitaan, koska ps -U <user> näyttää jäljelle jääneitä prosesseja.
Miten siis saisin niin, että salattu hakemisto liittyy kun kirjaudun KDE:hen (tämä toimii siis jo nyt) ja epäliittyy kun kirjaudun pihalle?
Kotikansion salaus ei unmounttaa
5
2743
Vastaukset
- Anonyymi
Mitäs sitä niin pitää salailla?
- Anonyymi
tiedostoja. mutta eiköhän se tuosta aloituksesta selvinnytkin.
Kokeile ensin katsoa, mihin stoppaa, paina esc. Onko NFS-mountteja osioon /home? Yleensä sammutus KDE:ssä tökkää siihen, että watchdog ei saa /var irroituksesta vahvitusta, koska jotain on vielä roikkumassa, eli esimerkiksi /home osion salauksen lokeja kirjoittamatta. Kokeile sammuttaa kone komentoriviltä, se antaa usein vinkkejä.
Jos tuo vain ominaisuus eikä virhe. KDE työpöydästä voi kirjautua ulos ja kirjautua uuteen istuntoon. Koneen alasajo hieman toinen asia.
- Anonyymi
avaus vaikuttaa trollilta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1617553Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2692305
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571116Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065