Sterilisaatio

Ikää tuli 30v täyteen ja lapsia on 2. Molemmat aikast mukavia.
Tässävaiheessa kuitenkin minun lapset on kaikki tehty. Vaimon kanssa keskusteltu sterilisaatiosta. Loppuis tuo kumien kanssa pelaaminen, on aika syvältä. Luin vain jostain että joillain on ollut jotain lieveillmiöitä? Aristusta ja tunnetta ettei "kaikki tullut".
Mukavinta tietysti se että vaimo kehui jo lähes sivan kassalle että mies menee leikkaukseen.
Kertokaa kokemuksia..
3712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

miehelleni tehtiin sterilisaatio kolmisen vuotta sitten.
ei kuulemma kaduta ollenkaan.
on kuuleman mukaan jollakin lailla parempaa tuo seksi(ehkä just siks ettei tarvitse ajatella niitä vahinkoja)
vaimona suosittelen.
aina onpi valmiina kuin partiolainen.
ei muuta kun keskustelet lääkärin kanssa ja vaimosi tietysti.
meillä ei ole tuottanut minkäänlaisia ongelmia

Äänestä

Miehelleni tehtíin sterilisaatio 2 vuotta sitten. Olemme olleet ratkaisuun erittäin tyytyväisiä, eikä mitään jälki-oireita ole ilmennyt. Olisin myös itse ollut valmis sterilisaatioon, mutta omalääkärimme sanoi, että se kannattaa tehdä ennemmin miehelle kuin naiselle, on vähemmän riskejä.

Äänestä

Mieti oikeasti asiaa tunteella.

Miehelle on suotu olla hedelmällinen vielä vaikka 100-vuotiaana, jos luoja ikää suo.

Mistä voit olla varma, että suhteesi kestää seuraavat kymmenen vuotta, etkä halua lisääntyä enään toisen naisen kanssa?

Mistä voit olla varma ettei luonnokatastrofi tapa perhettäsi ja surun hälvettyä haluaisit perustaa uuden perheen?

Elämä on arvaamatonta ja mitä tahansa voi tapahtua.

Nainen voi helposti hankkia kierukan taikka syödä pillereitä. Miksi turvautua lopulliseen ratkaisuun.

Mieti loppuun saakka, ennenkuin "kuohit" itsesi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epävarma kirjoitti:

Ikää tuli 30v täyteen ja lapsia on 2. Molemmat aikast mukavia.
Tässävaiheessa kuitenkin minun lapset on kaikki tehty. Vaimon kanssa keskusteltu sterilisaatiosta. Loppuis tuo kumien kanssa pelaaminen, on aika syvältä. Luin vain jostain että joillain on ollut jotain lieveillmiöitä? Aristusta ja tunnetta ettei "kaikki tullut".
Mukavinta tietysti se että vaimo kehui jo lähes sivan kassalle että mies menee leikkaukseen.
Kertokaa kokemuksia..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu