Kaikki Jyväskylän lukioista!!!!!

Anonyymi

Olen aloittamassa ensi syksynä lukio-opinnot Jyväskylässä, ja olisi siis valinta edessä. Kertokaahan siis kaikki tietonne jkl lukioista eli Lyseo, Norssi ja Schildt. Millainen ilmapiiri ja opettajat? Entä opetuksen taso? Haittaako Lyseossa ja Schlidtissä oppilaiden suuri määrä? Onko Norssissa paljon oppilaiden välistä kilpailua? Miten vaikuttaa, että Norssi on valtion koulu? Mitä vain mieleen tulee niin olisin kiitollinen:)

2

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Selvitä ensin realiteetit eli keskiarvorajat. Voi olla, että sen jälkeen ei tarvitse muuta miettiäkään. Terv. kolmea lukiohakua vanhempana seurannut.

    • Anonyymi

      Mietitytti vähä toi kysymys: "Entä opetuksen taso?"

      Siitähän on vaikee mennä sanomaan mitään, ku ei tiedä millasta muualla on. Ite oon syksyllä kirjottanu lyseossa jo äikän ja lyhyen matikan E ja L, ehkä hyvän opetuksen ansiosta tai oman ahkeruuden ja lahjakkuuden ansiosta tai molempien ansiosta. Keväällä kirjotan vielä enkun, ruotsin ja hissan. Odotukset on kovat.

      Mut eihän kaikki saa E ja L missään koulussa eikä tasokkaimmassakaan opetuksessa. Vai mitä?

      Nii, mitä sä muuten tarkotat tasokkaalla opetuksella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2534
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      285
      2237
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      144
      1194
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      58
      993
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      898
    6. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      854
    7. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      76
      830
    8. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      71
      815
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      106
      808
    10. Haluathan nainen edelleen?

      Että hän saa nauttia sinusta. Kun aika on...
      Ikävä
      65
      807
    Aihe