Pitääkö olla huolissaan?

Asunnossamme on maadoittamattomia pistorasioita ja testailin niitä jännitteentunnistin "kynällä". Parissa näistä pistorasioissa kynä syttyi molemmissa pistorasian rei'issä. Tulkitsin sen niin, että molemmissa rasian rei'issä on vaihe. Pitääkö olla huolissaan? Rakennus on tehty vuonna 1980.

Maadoitetuissa pistorasioissa ja muissa maadoittamattomissa pistorasioissa syttyi koetinkynä vain toisessa pistokkeen reiässä.

8

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jännitteen tunnistimet nyt näyttävät vain potentiaalieroa, on vain osattava tulkita mitä se kulloinkin tarkoittaa. Todennäköisesti olet vain siinä ympäristössa sattunut olemaan kapasitiivisesti potentiaalissa josta on potentiaalieroa nollaan sekä vaiheeseen. Tunnistimet ilmaisevat jo alle 100 V potentiaalieroja.
      Potentiaalierosta on vielä pitkä matka haitalliseen jännitteeseen, jolloin myös virtaakin alkaa kulkemaan.

    • Anonyymi

      Ei tarvitse olla huolissaan, jos niissä pistorasioissa sähkölaitteet toimivat kuten muissakin pistorasioissa.

    • Anonyymi

      Tuollainen tunnistinkynä ei kerro totuutta. Voi olla, että johdot on turhan lähellä toisiaan ja muutaman voltin jännite indusoituu maajohtonkin. Noi tunnistimet reagoi muuten kissaankin.
      Pitää käyttää oikeaa jännitemittaria.

    • Anonyymi

      Mitä aloitus kertoo aloittajasta?

      • Anonyymi

        Hän kysyy ellei itse ymmärrä asiaa?


      • Anonyymi

        Jonnekin potee ymmärrysvajetta, mutta ei ymmärrä kysyä!


    • Anonyymi

      Jos sinulla on kaksi osainen pistorasia laita vaikka jatkojohto valaisin siihen rasiaan päälle ja mittaa nyt uudestaan kynällä.

      Vaihe kunän pitäisi syttyä vaan oikean puoleisesa reiästä.

    • Anonyymi

      Koska tulee seuraava jännitekynällä tehty palstan aktivointialoitus ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1723
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1123
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      438
      1104
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      811
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe