Sitä täällä palstalla välillä ihaillaan kirjoittajissa ja sitä jotkut ihailee poliitikoissa. Mitä siihen räväkkyyteen kuuluu ja ketkä on teidän mielestä räväköitä ?
Mitä on räväkkyys ?
Anonyymi
52314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
räkäkkyys on pertsan silmässä eikun nenässä
Rääväsuinen, aina äänessä. lyttää muut, rivo ja karski Ei ole hyvä poliitikkona eikä tavallisenakaan naisena.
Naisena? Minusta mieskim voi olla räväkkä. Ei ole synonyymi rääväsuulle. Ennemminkin ripeälle, mutta räväkässä on myös muita ominaisuuksia kuin ripeys.
Sorry baby, kommenttisi on suoraan rääväsuun 'suusta'. Räväkästä et kerro mitään. - Nm. Kerroit itsestäsi
Räväkkä ei ole rääväsuisen synonyymi.
Ne eivät tarkoita samaa.
Pohjalaiset varmaan tietää mitä on räväkkyys...?
Outo sana Pohjanmaalla, vasta evakkojen mukanaan tuoma.
Pohjalaisilla on joskus tyyli olla räväkkä. Suoruuden ja rehellisyyden nimissä
pohjalainen pitää etuoikeutenaan loukata muita, "kun minä olen niin räväkkä pohojalaane ja puhun aina suoraan".
Erehdyt nyt 14.46 sanasta räväkkä
yhdistessäsi sen eri alueeseen, missä se ei ole edes tuttu.
Pohjalainen ei alota ikinä sanaharkkaa, sinä sensijaan tunnut hyökkääjältä., rääväsuulta,
niinkuin joku ylempänä jo sinulle sanoikin.
Kumpi on härskimpi Helme vai Halla-aho, vaikea sanoa kummalakin sama päämäärä joka on yleisesti tiedossa.
Pertikki aina kuitenkin kaikkein pahin, härskimpi kuin kukaan muu.
Sanakirjan mukaan:
reipas, rivakka.
Ensisijaisesti.
Ei rääväsuinen eikä röyhkeä. Ominaisuus joka sopii sekä naiselle että miehelle.
Myös estoton, raju.
Ajattelisin, että räväkkä tarttuu toimeen, silloin kun toiset vielä miettivät.
Ei takerru pikkuseikkoihin.
Tässä synonyymejä Wikipediasta.
Synonyymit sanalle räväkkä
mahtipontinen
pramea
räikeä
nenäkäs
röyhkeä
pirteä
näsäviisas
näyttävä
vilkas
kirkas
äänekäs
rohkea
villi
terävä
erottuva
tyylikäs
hurja
raju
Minusta räväkkyys liittyy verbaalisuuteen, kieleen,
rivakka/raivakka tekoihin.
Taitaa olla murteesta kiinni miten kukin tulkitsee.
Rivakka työmies.
Räväkkää puhetta.
Korjaus, kun meni päin honkia,
piti olla
rivakka/rivakkuus liittyy tekoihin.
Lapamadon vastakohta
Haavisto kiemurtelee kuin olisi niellyt lapamadon https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c60e7165-7fad-4dc6-9777-f1467a938530
Matutusbisnes on kannattavaa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bf954276-fe53-476c-ad36-ea2ae1b8bb49
Vantaalle myönnettiin 400 000 euroa maahanmuuttajanuorten kotouttamiseen, rahat hupenivat suunnitteluvaiheeseen
Al-Holin tapaus lasten saamiseksi, Halla-aho ei välitä lapsista, tarkoitus on tehdä lasten avulla politiikkaa kannatuksen lisäämiseksi.
Persut ilmaisseet ettei lapsiakaan, se on Halla-ahon räväkkyyttä.
Peruste!
tämä on juuri sitä etevää keskustelua mitä pertikki harjoittaa ja hänen kannattajansa
voitaisiin kyllä keskustella hahon virheistä mutta ei nämä niistä mitään tiedä jne
Halla-ahon äärioikeistolainen uusnatsimaisuus ei kiehdo, yhdenasian puolue ja tapa millä kannatusta rakennetaan ei perustu mihinkään sellaiseen jolla yhteiskuntaa rakennetaan, maahanmuutto vastaisuus kaikki mitä siihen liittyy, vihan lietsonta, populismi.
Kyseinen herra lie lähinnä kapeakatseinen ja itsehyväinen. Siis itsekäs sanan varsinaisessa merkityksessä. Kyllä pitää ihmisillä emotiaalisuutta olla, toisista huolehtimista. Mutta persut elää omassa kuplassaan, ja haluaa kuplaansa vielä paksummat seinät.
per se tikin analyysi on parasta per se
Pertikki vieläkin maalittaa, hän on aina kuitenkin kaikkein pahin, härskimpi kuin kukaan muu.
Per se tikki ei pysty neuvomaan lastenlastaan opiskelussa eikä asu alueilla jossa on matuja eikä pysty seuraamaan ulkomaan uutisia koska ei ymmärrä kunnolla suomea joten
hän on palstan parasta kommentoija-aineista eli kun ei osaa niin kirjoittaa törkeyksiä hänen arvionsa ovat osuvia tiiliseinään
Mitä sinä hermoilet minun mielipiteistä, sinua vituttaa kun en ajattele persumaiseksi, en hauku palstalaisia henkilökohtaisesti jolleivat hauku minua.
Jos haukun persuja, se on minun asiani. Eduskunnassa puolueet sättivät toisiaan, eivät vihaa toisiaan.
Persut on poikkeus, heillä on silmitön viha vihreitä kohtaan etenkin Haavistoa ja Ohisaloa kohtaan.
H-44 Ei ole oikein korrektia tuoda minun lastenlasta vittuilu mielessä keskusteluun, kohta solvaat kaikkea mikä on minun henkilökohtaista, lapsianikin
Anonyymi 19:39
Pidä jo suusi !!!
Olet törkeä vainooja.
Tämä palsta ei ole sinun henkilökohtaisia kaunojasi varten.
Pilaat törkeyksillään muilta koko palstan ilmapiirin.
Nimim. Jotain rajaa
Että matuihin ja Halla-ahoon se tämäkin aloitus meni.
rivakka
räväkkä
pönäkkä
pari ominaisuutta
me käsittelemme asioita vain per se tikin mukaisesti
aikaisemmin
keskustelua kävivät enemmän paloma ja korppis ja tellukka ...
nyt tahti menee tikki per seeseen suoraan
Harmittaa tosi paljon, kun palstan kaikki ketjut hukutetaan politiikkaan.
Lie tarkoitus tukahduttaa tämäkin palsta.
... punakka :D
hanakka 😜
eloosa, paasoottaa
njjj
Ilmiselvä kissa ja koira asetelma.
Pertikki on kuin kylänrakki, joka haukkuu ohikulkijan.
Lueppa ketjun alku kuka aloitti, se älähtää mihin kalikka kalahtaa.
Rohkeat, estottomat, verbaalisesti lahjakkaat, joilla on ajatus ja sana hallussa, eivätkä he pelkää esittää kumpaakaan. - Nm. Tarvittaisiin lisää
Estottomuus ei ole hyvää palstakäytöstä. Kyllä sanomisensa pitää suodattaa.
Ehdottomasti. Pitää kyetä pukemaan sanansa (ärräpäänsä yms.) sivistyneiksi.
Höpö-höpö teille kahdelle. Tällä, ja monella muullakin palstalla voi panna menemään aivan estottomasti. Sanat eivät satuta kuin niitä, joilla on itsetunto-ongelmia ja se on heidän häpeänsä. - Nm. Oma moka
Totta tuo 21:36
useimmiten suora ja rehellinen puhe menee helpommin perille , kuin kiemurteleva ja kautta rantain piilopiikittely! Kehityksen jarruna on usein 'kaiken salliva armollisuus', ettei vaan menettäisi suosiotaan!
Täältä täyshullujen joukoista pitää päästä pois!
Kun on huono itsetunto ja sairaan epäluuloinen luonne, näkee piikittelyä vaikka toinen sanoisi hyvää päivää.
Nm Oma moka: Sinä et olekaan sivistynyt ihminen. Sinulla on erilaiset mielipiteet.
Moukan mielipiteet.
Jos minä olen moukka, niin sinä olet houkka. - Nm. Revi siitä, jos osaat
Kaikkialla ihmiset ovat melko pitkälle samanlaisia, joten ei voi määritellä suurina ryhminä ketään. Joka pikkasen on maailmaa kiertänyt, tietää kyllä sen!
Sit pelkään, että jos täällä saa puskista huudella vihaisia sanoja ja puhua epäkunnioittavasti toisille, se tarttuu kuin tauti nuoriinkin helposti!
Kyllähän se Sanna Mariinkin tölväisi suorassa istunnossa eduskunnassa!
Sen talon sisällä pitäisi kuitenkin harkita mitä puhuu, ainakin pääministerin!
Sanna Marin. Kokoomukselle; kuinka te kehtaatte. Tölväisy herätti äänekkään nauru remakan. Johtui siitä kun kokoomus lähti ps. kelkan naruksi. Pääministeri lainasi sanasta sanaan Greta Thunberin aikaisempaa lausetta ilmastokokouksessa.
Hyvää tilannekomiikkaa pääministeri Marin. Kaikki tunnistivat ja "oma väki" hyväksyikin älykkään letkautuksen.
- koiras sohvaperuna -
Työpaikkakiusaaja, porukan muodostava, räväkkä, rääväsuinen, aina äänessä. lyttää muut, rivo ja karski, ylpeilee omasta heimostaan ja iloisuudestaan, Ei ole hyvä poliitikkona eikä tavallisenakaan naisena.
Selvästi sovinistin sanailua. "Räväkkä" eikä välttämättä rääväsuinenkaan "lyttää" ketään. Paitsi ne, joilla ei oma itsetunto ja -kunto riitä asiain hahmottamiseen, tunteitten tunnistamiseen ja juttujen juoksutukseen vinttiin asti. - Nm. Mitä muuta jäänyt väliin
Pääministerin tulee ottaa nöyrästi vastaan virkansa alkumetrit, eikä alkaa hyökkäilemään!
Ei ole sopiva pääministeri paikalle, olisi parempi meille kaikille, että lähtisi pois!
Aivan yhtä sopiva kuin kuka tahansa. - Nm. Hyvä hyökkäys
Lällyt nyhveröt nitistetään heti alkumetreillä.
Ei pääministeri voi antaa kuvaa, ettei hänessä ole määrätietoisuutta.
Pirun hyvä että antoi räksyttäjä-Orpolle takaisin samalla mitalla
Orpon omaa sanontaa käyttäen.
Sillä sanonnalla on Orpo on hyökännyt kymmeniä kertoja
hallituksen kimppuun.
Sitä saa mitä pyytää.