Käsimatkatavarat pakollisesti ruumaan.

Anonyymi

Matkalla Air Francella Ateenasta Pariisin CDG.lle ja siellä 1t.20minuutin transit ja jatkolento toisella lentoyhtiöllä toiselta puolelta lentokenttää eteenpain.

Minulla oli vain pieni käsilaukku ja pienehkö rollerboard joka menee sekä istuimen alle että hyvin yläpuolen säilytystilaan.
Ateenassa Air Francen tiskillä virkailija tylysti ilmoitti että laukku ruumaan. Varoitin lyhyestä transit ajasta Pariisissa . Ei ottanut kuuleviin korviinsakkaan, vain toisto: kone on täynnä, 20 rollerboardia on jo mennyt matkustamoon. Sinun laukkusi ruumaan!

No, ruumaanhan se meni. CDG.llä surin osa laukkuja tuli matkatavaroina hihnalta. Minun plus 3.n muun laukut eivät. Kysyin missä laukkuni on? Kaveri soitti, tiedusteli. Sai selville että on laitettu väärään terminaaliin, tulee parinkymmenen minuutin päästä. odotelkaa rauhassa. Odoteltiin, ei rauhassa.
Laukut tulivat parin kymmene minuutin päästä.

Jokainen myohästyi jatkolennoiltaan. Onneksi minulla oli myöhäisempi lento samana päivänä joten selvisin määränpäähäni, vaikkakin myöhempään.

2

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos lennot oli samalla lipulla, miksi sitä ruumaan menevää laukkua ei selvitetty lopulliseen määränpäähän asti? Vaikka jatkolento oli eri lentoyhtiö (ja eri alliance?) niin laukut olisi saatu selvitettyä jatkolennolle, kun lennot samalla lipulla. Jos taasen lennot on ollu eri lipuilla, riskillä on menty ja se konkretisoitui. Toisekseen miksi mennä koko lähtöselvitystiskille jos käsimatkatavaroilla liikkeellä. Olisit käyttänyt mobiili boarding passia.

    • Anonyymi

      Todellisuudessa käsimatkatavarasi yhteenlaskettu määrä taisi olla sellainen, että jouduit koulutettavaksi. Matkatavaran kokonaismäärän lisäksi ratkaisevaa saattoi tosiaan olla se, että edeltäsi oli päästetty jo rimaa hipoen melkoinen määrä suurehkoja laukkuja käsimatkatavarana koneeseen ja kone oli täynnä.
      Näin käy joskus vääjäämättä jos tulkitsee lentoyhtiöiden käsimatkatavarasäännöksiä aina vähän omaa etua painottaen. Käsimatkatavaran koon maksimointia käyttää nykyään niin moni matkustaja, että aloituksessa kuvaamasi tilanne on varsin yleinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4939
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3860
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      191
      3669
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3309
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2999
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2014
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1981
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1867
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1416
    Aihe