Kyllä taas kurjistuu olosuhteet.
Olen työtön vajaakuntoinen työnhakija. Toimeentulo työmarkkinatuki, asumis ja toimeentulotuki.
Olen alaikäisen lukiolaisen lähivanhempi
Olen saanut pidettyä maksetun pienen osakkeen , mutta kela lopettaa rahoitusvastikkeen huomioimisen toimeentulotuessa 1.1.2020.
Ja lähiaikoina lapsi täyttää 18v jolloin loppuu lapsilisä etä vanhemmalta.
Eli lähiaikoina lähtee useampi satanen muutenkin pienistä tuloista....Onko muita kohtalotovereita joiden elämä vaikeutuu kohtuutomasti rahoitusvastikkeen huomioinnin loppumisesta ?
Kela ei enää 1.1.2020 hyväksy rahoitusvastiketta
2
<50
Vastaukset
Sama kohtalo odottaa muitakin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16149341/asumisoikeusasunnon-vastikkeeseen-ei-enaa-taysimaaraista-toimeentulotukea
Nyt olisi tärkeää että joku valittaisi tuosta ja varmaan sen joutuu viemään Korkeimpaan hallinto-oikeuteen saakka joten saattaa kestää vuosia mutta parempi olisi saada ne rahat vaikka sitten KHO:n päätöksen jälkeen kun ei milloinkaan.
Valitettavasti tuohon ei Kelan perseilyyn ole käytössä hygieenisempiä keinoja kun muutoksenhaku, ensin päätöksestä oikaisuvaatimus josta valitus hallinto-oikeuteen ja varmaankin sen jälkeen vielä korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Minua tuo ei nyt koske mutta lähivuosina tehtävän putkiremontin jälkeen saattaa koskea.- Anonyymi
Lapsi kun täyttää 18 vuotta niin hänellä on myös oikeus hakea toimeentulotukea vaikka asuukin kotona. Myönnetään varmaankin perusosa mutta kuitenkin jotain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082376- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821159