Kela ei enää 1.1.2020 hyväksy rahoitusvastiketta

Anonyymi

Kyllä taas kurjistuu olosuhteet.
Olen työtön vajaakuntoinen työnhakija. Toimeentulo työmarkkinatuki, asumis ja toimeentulotuki.
Olen alaikäisen lukiolaisen lähivanhempi
Olen saanut pidettyä maksetun pienen osakkeen , mutta kela lopettaa rahoitusvastikkeen huomioimisen toimeentulotuessa 1.1.2020.
Ja lähiaikoina lapsi täyttää 18v jolloin loppuu lapsilisä etä vanhemmalta.
Eli lähiaikoina lähtee useampi satanen muutenkin pienistä tuloista....Onko muita kohtalotovereita joiden elämä vaikeutuu kohtuutomasti rahoitusvastikkeen huomioinnin loppumisesta ?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama kohtalo odottaa muitakin
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16149341/asumisoikeusasunnon-vastikkeeseen-ei-enaa-taysimaaraista-toimeentulotukea

      Nyt olisi tärkeää että joku valittaisi tuosta ja varmaan sen joutuu viemään Korkeimpaan hallinto-oikeuteen saakka joten saattaa kestää vuosia mutta parempi olisi saada ne rahat vaikka sitten KHO:n päätöksen jälkeen kun ei milloinkaan.

      Valitettavasti tuohon ei Kelan perseilyyn ole käytössä hygieenisempiä keinoja kun muutoksenhaku, ensin päätöksestä oikaisuvaatimus josta valitus hallinto-oikeuteen ja varmaankin sen jälkeen vielä korkeimpaan hallinto-oikeuteen.

      Minua tuo ei nyt koske mutta lähivuosina tehtävän putkiremontin jälkeen saattaa koskea.

    • Anonyymi

      Lapsi kun täyttää 18 vuotta niin hänellä on myös oikeus hakea toimeentulotukea vaikka asuukin kotona. Myönnetään varmaankin perusosa mutta kuitenkin jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2146
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1742
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1556
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1286
    5. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      47
      956
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      895
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      809
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      773
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      58
      747
    Aihe