Pyörätiet kamalassa kunnossa. Säästetäänkö aurauksessa vai mistä johtuu? Kyllä täällä ennen osattiin ennakoida, että jos yöksi on luvattu pakkasta, pitää loskat aurata pois ennen kuin jäätyvät.
Pyöräteitten kunto
4
155
Vastaukset
- Anonyymi
Todellakin! Odotettiin kuulemma, että se sulaa. Itse ajattelin eilen, että no onhan yöpakkaset, että ei ne näissä nollan puolen sun toisen sula vaan jäätyy ja niin teki. Millaisia taulapäitä on tienhoidossa töissä?
Yksi auraaja töissä? Miksei enempää? Säästöt?
Paljonko kunta säästää kun joku kaatuu pyörällä ja saa aivovamman, joutuu yhteiskunnan avustettavaksi kaikella tavalla, erikoissairaanhoidot, taksimaksut, kenties ihan loputtomiin, jos paha vamma tulee, ambulanssikyydit, kenties perheelle tukea, jos vaikka yksinhuoltaja, lasten hoidot, rahalliset avustukset,psykologit, kouluun erityisavustajat jos lapset oireilee tms... Puhumattakaan siitä mitä se tarkoittaisi perheen sisällä tämä tapaus.
Tai useampi paikkakuntalainen loukkaantunut, kuka mitenkin...
Isommat ajotiet on hoidettu, mutta muut jätetty hoitamatta.
Teknilliset palvelut säästää, mutta kenen kustannuksella ja kenen painostuksesta? Sanoisin, että meidän kuntalaisten veronmaksajien kustannuksella ja hallituksen painostuksesta. Sellaisia meidän päättäjät on. Lyhytnäköistä porukkaa, nähdään mitä säästyy aurauksesta (pikkueuroja), mutta ei nähdä mitä kustannuksia se voi tuoda tullessaan (kunnan vaikkapa konkurssiin tuovia menoja).
Olen puhunut.- Anonyymi
Minä en ole puhunut vielä. Kauhean romaanin kirjoitit. Jos on pyörätie huonossa kunnossa, aja päätietä pitkin. Tai kävele.
- Anonyymi
Ja vielä itse pyöräilijänä olen erityisen pettynyt siihen, että pyöräteitä ei oltu aurattu ollenkaan. Eikä "sivuteitä" .
Viime vuonna usein oli niin, että kun pyörätiet oli aurattu esim. Siltatiellä niin sen jälkeen meni aura siinä ajotiellä ja heitti kaikki lumet pyörätielle takaisin.
Ja niinkuin Suomi j varmaan Harjavaltakin haluaisi /"yrittää olla" vihreä maa, jossa panostetaan luonnonsuojeluun kaikin tavoin. Yksityisautoilu on isoimpia asioita jota haluttaisiin vähentää. Vaan miten tuetaan niitä joilla ei ole autoa? Pyöräteitä ei kunnosteta talvisin, juna- ja bussiliikenne on heikkoa. Esim. Porissa olisi mahdoton käydä vuorotöissä Harjavallasta, kun sieltä ei ilta 9 jälkeen edes pääse Harjavaltaan. Viimeinen bussi lähtee 20.15.
Olepa siinä omistamatta autoa ja saastuttamatta maapalloamme!
Naurettavaa oli sekin, että yhteiskunta tukee sähköpyörien ostoa. Miksikö? Siksi, että miksei olisi tukenut myös tavallisen pyörän ostoa, jolloin myös pyöräilijän kunto olisi parantunut hänen sitä käyttäessään ja siten pitkällä tähtäimellä säästänyt myös terveydenhuoltokuluja... - Anonyymi
Nyt ei säät haittaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2014251Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583022Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891638Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181296Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121274Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231067Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi81066- 471023
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2341012- 49956