Muutama asia, jotka voivat auttaa sinut irti peliriippuvuudesta

Anonyymi

1. Jumala. Jumala vapautti minut peliriippuvuudesta, yli kymmenen vuotta tuli rämmittyä tuossa suossa ja kaikki mahdollinen sen puolesta koettua. En tahdo tuputtaa uskontoa, mutta itse pääsin eroon pelaamisesta Jumalan armosta.

2. Mieti miksi pelaat? Koko riippuvuus ei eroa millään tavalla huumeriippuvuudesta tai alkoholismista. Mitä pakenet siihen? Miten se alkoi. Missä tilanteissa pelaat?

3. Päästä irti hävityistä rahoista. Ja hyväksy se tosiseikka, että mitään jättipottia ei koskaan tule osumaan kohdallesi. Se on itsepetosta lohduttautua tuohon ajatukseen. Mitään jättipottia ei tule osumaan kohdallesi. Saatat pysyä pinnalla jonkin aikaa, mutta uppoaminen tapahtuu kaikille, ennemmin tai myöhemmin.

4. Vaikka onnistuisit jotain voittamaan, niin pelaat ne korkojen kera takaisin. Peliriipuvuus hallitsee sinua, sinä et hallitse peliriippuvuutta. Tiedosta se loputon noidankehä.

5. Lopeta salailu. Häpeä ja salailu pitää sinut kiinni pelaamisessa.

6. Älä häpeä hakeutua avun piiriin. Jos tiedostat sen, että et omin avuin pysty irtaantumaan, niin hyödynnä tarjolla oleva apu.

7. Hyödynnä kaikki mahdolliset estot ja laita kaikki pelaaminen mutkien taakse. Myös rahasi. Jos omistat puolison tai läheisen, niin anna rahasi hänen haltuunsa. Jos luottotiedot kunnossa, mutta pelaaminen lähtenyt lapasesta, niin vapaaehtoinen luottokielto ei ole huono idea. Ennakoi ja tiedosta minkälaiseksi pelaaminen on sinut muuttanut.

4

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja mitähän varten se Jumala ei poista peliriippuvuutta tai pelejä kokonaan pois maapallolta? Puhumattakaan muista todella pahoista asioista ihmiselle? Ottaen huomioon että ihminen on ns luojan luoma, miksi siis loi virheelliset peliaivot?

      • Anonyymi

        Koska Jumala antoi ihmisille päätäntävallan omista asioistaan. Ei Jumalan kuulu tulla ketään repimään pelikoneelta pois. Jos sen sijaan haluaa päästä oikeasti eroon ja rukoilee Jumalaa avukseen, Jumala auttaa. Ei Jumalan kuulu kaikkea tehdä ihmisen puolesta että ihminen voisi aivan lapaseksi heittäytyä.


    • Anonyymi

      Jaa-a. Vaihdoit sitten riippuvaisuudesta toiseen.
      Aiemmin sait peleistä sitä täytettä elämääsi jota kaipasit, millä täyttää elämäsi tyhjyys.
      Sitten keksit uskonnon ja vips! riippuvuus vaihtui!
      Tämä on sitä samaa kuin joskus paatuneilla rikollisilla ja myös alkoholisteilla; jollakin paikataan jotain josta luovutaan.
      Eli olet kaikkea muuta kuin vapaa.

      • Anonyymi

        uskovainen nainen saa uuden kiinnostuksen riippuvuuskohteen vanilassa istuvista rikollisista. Uskovaiset naiset kirjoittavat rakkauskirjeitä pahimmille rikollisille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      103
      7650
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      367
      6749
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      72
      4099
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3849
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      196
      2296
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      24
      2015
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      65
      1788
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1728
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1597
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1590
    Aihe