Rytmäri

Onko se normaalia, jos hermostuu/stressaantuu melko äkisti (seurauksena kohonnut pulssi) ja tulee pari lisälyöntiä tms. Joskus hermostun jossain yllättävissä tilanteissa ja saan 1-2 rätinätutinaa?(tulee ns.tarve yskäistä) Yleensä saan lisälyöntejä ihan levossa ja normaali kävely tai pyöräily ei ole aiheuttanut mitään? Olen käynyt lääkärissä aiemmin mutta sillon ei ollut vielä noita hermostuneisuustilanteen häiriöitä.
3697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pointti oli siis, että kannattaisiko käydä jossain rasituskokeessa? En ole sellaista tehnyt. Olin tosin kuntotestissä alkutalvesta (poljettiin kuntopyörällä ja katsottiin hapenottokyky) mutta häiriöni ovat alkaneet pari kuukautta sen jälkeen...

Äänestä
  • voit käydä rasituskokeessa, ei siitä haittaakaan ole. Rytmihäiriö saadaan näkyviin EKG:ssä vain silloin, kun se on vielä päällä.
    Joskus silloin tällöin tulevat muljahdukset ja lisälyönnit ovat normaalia , mutta jos se tuntuu jäävän päälle, siis epäsäännöllinen rytmi, muljahtelee koko ajan, mene suoraan terveyskeskuksen ensiapuun.
    Sydänoireiset pääsevät jonon ohi.
    Kokemusta löytyy...

    Äänestä

Tällaiset muljahdukset yleensä ovat täysin vaarattomia ja ovat eteisperäisiä lisälyöntejä. Lisälyönnit voivat johtua stressistä, kahvin juonnista, tupakoinnista, alkoholista, ym. ja voivat tulla huonosti nukutun yön jälkeen. Lisälyönnit tuntuvat sille kuin sydän "tipahtaisi pois paikoiltaan" ja se voi tuntua myös hengenahdistuksena. Selvyyden saa lääkärikäynnillä, ekg:ssä näkyy sen hetkiset rytmihäiriöt, ym, joten ihan tarkkaa kliinistä määritystä ekg ei voi antaa, mikäli muljahduksia ei silloin ole. Oire voi olla myös psyykkistä, niin kuin kerroit, että oireet tulevat hermostumisen yhteydessä. Ikinä ei voi tutkimatta poissulkea vakavampaa. Kannattaa keskustella lääkärin kanssa, niin saa mielenrauhan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tötterö kirjoitti:

Onko se normaalia, jos hermostuu/stressaantuu melko äkisti (seurauksena kohonnut pulssi) ja tulee pari lisälyöntiä tms. Joskus hermostun jossain yllättävissä tilanteissa ja saan 1-2 rätinätutinaa?(tulee ns.tarve yskäistä) Yleensä saan lisälyöntejä ihan levossa ja normaali kävely tai pyöräily ei ole aiheuttanut mitään? Olen käynyt lääkärissä aiemmin mutta sillon ei ollut vielä noita hermostuneisuustilanteen häiriöitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu