spesifi kysymys tt-kuvaamisesta, Hounsfield yksiköt

Anonyymi

Kysymys:

Miten luotettavasti radiologi pystyy erottamaan luustometastaasit luusaarekkeista (bone metastasis vs. bone islands) vai tarvitaanko jokin jatkotutkimus tuloksen varmistamiseksi?

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole hajua kysymästäsi asiasta ollenkaan minulla..Mutta siis ymmärtääkseni jos joku asia jää nyt vähän epäselväksi eli pimentoon tt kuvauksessa??Niin ymmärtääkseni silloin nykyään otetaan tietyllä varjoaineella myös Pet kuvaus..?(en oikein täysin toki ymmärrä pet kuvauksen tapaa mutta on ehkä joku Mri kuvauksen ja tuon viipalekuvauksen fuusiokuvaustulos ??(jossa tietokone yhdistää kuvaksi mutta kuvattavana on sen aineen nesteen vaikutus??No sitten siis eniten mulla katsottiin pet kuvassa aivojen metaboliaa eli siis aivonesteiden kulkua aikoinaan kun mulla kuvattiin pet kuvaus..Mutta sitäkään en tiedä otetaanko syöpä pet kuvauksissa juuri tuota syövän kemiallisen nesteen kulkua kuvattavaksi vaiko jotain muuta??..Mutta sori kun nyt sanoin mitään kun en kysymääsi asiaa tiedä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4716
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1204
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe