Etsitään Persimonin viljelijää

Anonyymi

Missä olisi Persimonin viljelystä kiinnostunut koe viljeliä? Minulla olisi kolme siementä, mutta en anna niitä mihinkään kukkapurkkiviljelyyn. Etsin luotettavaa viljelijää, joka uskaltaisi kokeilla Persimonin viljelyä.
Koska on tarkoitus saada kasvi rungoltaan niin tukevaksi, että sen voisi istuttaa ulos. Minulla on visio kasvatuksesta. Ensimmäinen vaihe olisi siemenen kasvattaminen tukevaksi kasvatuslaitteessa. Toinen vaihe olisi maahan juurruttaminen biohajoavassa putkessa.
Kun kasvi olisi riittävän voimakas, niin biohajoava putki sulaisi pois ja taimesta kasvaisi hedelmää tuottava puu. Olen yrittänyt tarjota siemeniä Turun kasvitieteelliselle puutarhalle, mutta eipä heitä kiinnosta edes kokeilla. Miksi Suomessa on niin paljon vastarannakiiskejä? Kaikkia ideoita vastustetaan, vaikka ei ole edes kokeiltu.

5

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos ideasta, täytynee kokeilla !

    • Anonyymi

      Keräsin Tokiossa puistosta persimonin eli kakin siemeniä. Nyt ne ovat itämässä ruukussa. Ne viettivät talven jääkaapissa kylmäkäsittelyssä.

    • Anonyymi

      Tokiossa keräämäni laji on Diospyros kaki.

    • Anonyymi

      Eipä taida olla talvenkestävä.

    • Anonyymi

      Yleisesti olen myös sitä mieltä, että tutkijoiden kannattaisi miettiä, mitkä hyötykasvit menestyisivät Suomessa. Jos Kanadassa kasvatetaan karpaloa, niin mikä Suomen ilmastossa haittaa kun sitä ei täällä harjoiteta? Samoin sanoisin jostain vaahteralajikkeesta, josta saadaan siirappia.
      Myös Etelä-amerikasta voitaisiin tuoda sopivia kasveja Suomeen.

      Maanviljelijöille olisi ihan hyvä saada jotain uusia kasveja, koska esim. viljoistamme on ylituotantoa maailmassa.

      Onko maatalouden tutkimuskeskuksessa tehty uusien hyötykasvien jalostusta paljonkin? Mielestäni tällaiseen tutkimukseen pitäisi satsata lisää rahaa. Vai onko ongelma siinä, että homman hoitaa valtion laitos, jonne eksyvät kaikki laiskurit, ja mitään tuloksia ei saada aikaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      310
      2433
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1840
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      65
      1773
    4. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      220
      1423
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      97
      1419
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1190
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1043
    8. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      1010
    9. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      1003
    10. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      171
      986
    Aihe