Etsitään Persimonin viljelijää

Anonyymi

Missä olisi Persimonin viljelystä kiinnostunut koe viljeliä? Minulla olisi kolme siementä, mutta en anna niitä mihinkään kukkapurkkiviljelyyn. Etsin luotettavaa viljelijää, joka uskaltaisi kokeilla Persimonin viljelyä.
Koska on tarkoitus saada kasvi rungoltaan niin tukevaksi, että sen voisi istuttaa ulos. Minulla on visio kasvatuksesta. Ensimmäinen vaihe olisi siemenen kasvattaminen tukevaksi kasvatuslaitteessa. Toinen vaihe olisi maahan juurruttaminen biohajoavassa putkessa.
Kun kasvi olisi riittävän voimakas, niin biohajoava putki sulaisi pois ja taimesta kasvaisi hedelmää tuottava puu. Olen yrittänyt tarjota siemeniä Turun kasvitieteelliselle puutarhalle, mutta eipä heitä kiinnosta edes kokeilla. Miksi Suomessa on niin paljon vastarannakiiskejä? Kaikkia ideoita vastustetaan, vaikka ei ole edes kokeiltu.

5

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos ideasta, täytynee kokeilla !

    • Anonyymi

      Keräsin Tokiossa puistosta persimonin eli kakin siemeniä. Nyt ne ovat itämässä ruukussa. Ne viettivät talven jääkaapissa kylmäkäsittelyssä.

    • Anonyymi

      Tokiossa keräämäni laji on Diospyros kaki.

    • Anonyymi

      Eipä taida olla talvenkestävä.

    • Anonyymi

      Yleisesti olen myös sitä mieltä, että tutkijoiden kannattaisi miettiä, mitkä hyötykasvit menestyisivät Suomessa. Jos Kanadassa kasvatetaan karpaloa, niin mikä Suomen ilmastossa haittaa kun sitä ei täällä harjoiteta? Samoin sanoisin jostain vaahteralajikkeesta, josta saadaan siirappia.
      Myös Etelä-amerikasta voitaisiin tuoda sopivia kasveja Suomeen.

      Maanviljelijöille olisi ihan hyvä saada jotain uusia kasveja, koska esim. viljoistamme on ylituotantoa maailmassa.

      Onko maatalouden tutkimuskeskuksessa tehty uusien hyötykasvien jalostusta paljonkin? Mielestäni tällaiseen tutkimukseen pitäisi satsata lisää rahaa. Vai onko ongelma siinä, että homman hoitaa valtion laitos, jonne eksyvät kaikki laiskurit, ja mitään tuloksia ei saada aikaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3293
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2965
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2232
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1675
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1604
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      10
      1538
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1438
    8. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1378
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1361
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1335
    Aihe