Arvatkaa mistä tulee suurimmat öljypäästöt luontoon, maastoon.

Anonyymi

Motojen teräketjuöljyistä aika isoja määriä vuosittain luontoon, mistään muusta ei tule sellaisia määriä, lähelläkään. Mineraaliöljy on erittäin paha myrkky, nurmikko mustuu 10min.

Pitäisi siirtyä täysin rypsiöljyyn tai muuhun kasviöljyyn tuon takia.

9

1610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääkaupunkiseudulla ainakin ylivoimainen ykkönen taisi olla lokapojat. Ne kippasi öljyt ja ongelmajätteet suoraan viemäriin.

      • Anonyymi

        Suomen ykkönen.....


    • Anonyymi

      1999 vuoteen 2008. Tänä aikana jätteitä laskettiin luontoon noin 3 000 kuormaa.

    • Anonyymi

      Olen käyttänyt n 10 vuotta täysin bioteräketjuöljyä. Myös moottorisahoissa joilla sahataan joka kk jonkin verran metsässä, myyntiin menevää puuta sekä vielä pihassa. Sitten huomaa siitä itse käyttäjänä kun joskus hieman sahat "vuotaa" öljyä ja laippa on kostea, kun käsittelee sahaa niin miellyttävää ja eikä sotke, ei jää sitä mineraaliöljyn käryä tai jäämiä joita pitää rasvavanpoistoaineella tai bensalla poistaa kun se ei muuten lähde.

      Kasviöljy toimii täysin ja hinta on nykyään halpa. En tiedä mitä merkkejä on mutta puuilo myy Bio Sahuri 10L kanisteriä n 15eur, " Bio Sahuri on valmistettu rypsi- tai rapsiöljystä, johon on lisätty tarkoin testatut ja valitut lisäaineet" toivottavasti lisäaineet ei ole haitallisia koska niille ei ole tarvetta.

      Sahat toimii myös puhtaalla rypsiöljyllä, tätäkin tullut käytettyä ihan testauksen kannalta, 5 litraa viime vuonna.

      Onhan se huvittavaa että mineraaliöljyn pakkaaminen on yleensä laillista teräketjyöljyksi koska sieltä se laipalta lentää kaikki maahan ja mds selosteessa kielletään selvästi päästäminen luontoon.

      Lainsäädännössä on korjaamisen paikka jolla kielletään niiden käyttäminen teräketjuöljyinä, on muuten MDS selosteessa mainittu että luontoon päästäminen kielletty,

      Hyvä kysyä miksi on edelleen myynnissä näitä "ekokem" metsuri vihreitä kanistereitä ja fortumin mineraalikanistereita myynnissä, kuten teboilin ja muiden myyjien.

      En minäkään joskus nuorena välittänyt koska en ajatellut miten haitallinen se on. Mineraaliöljy on raaka-öljystä tehty, jos joku ei tiedä.

      Puhdasta kasviöljya kuten tiedätte voi ottaa hörpyn pullon suusta tai käyttää ruuanlaittoon. Minkäänlaisia haittoja ei ole, luonnossa kasville, vesistölle, eläimille.

      Suosittelen todella kunnon masinisteille ja sahojen, koneiden kanssa tekeville Bio öljyä.

      • Anonyymi

        Suosittelen kunnon metsureille teräketjujensa voiteluun kinkkurasvaa pensselillä siveltynä, varsinkin näin joulun jälkeen, ja luonto kiittää.


      • Anonyymi

        Ei toimi bioöljyt hakkuu koneissa. On senverran kovat vaatimukset moto käytössä. Kovilla pakkasilla esim voitelu pettää. On tuota kokeiltu. Kärkipyörät hajooaa laipat kuluu alta pois.


    • Anonyymi

      Enpäspirä vaarallisena teräketjuöljyä olipa se mitä tahansa. Kuulemma joka aineelle löytyy oma mikroobinsa ja kun leviää niin pieninä pisaroina luontoon.
      Muutama vuosi sitten varooteltiin kasvisperäisistä öljyistä, sotkevat hirveästi. Jos tippuu kengälle niin läpi syöpyy ja nahka lähtee, eikä parane ikinä.

    • Anonyymi

      No älä nyt öljyä nurmikolle kaada. Laita vaikka vanhaan maaliämpäriin ja polta. Jäteöljyt kannattaa ehdottomasti polttaa, eikä kaataa maahan.

      • Anonyymi

        Joku on yrittäny Jättiputkia j-öljyllä tuhota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9011
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      163
      5728
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      137
      5118
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3939
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3490
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      103
      2781
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2761
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2751
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      25
      1781
    Aihe