Arvatkaa mistä tulee suurimmat öljypäästöt luontoon, maastoon.

Anonyymi

Motojen teräketjuöljyistä aika isoja määriä vuosittain luontoon, mistään muusta ei tule sellaisia määriä, lähelläkään. Mineraaliöljy on erittäin paha myrkky, nurmikko mustuu 10min.

Pitäisi siirtyä täysin rypsiöljyyn tai muuhun kasviöljyyn tuon takia.

9

1626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääkaupunkiseudulla ainakin ylivoimainen ykkönen taisi olla lokapojat. Ne kippasi öljyt ja ongelmajätteet suoraan viemäriin.

      • Anonyymi

        Suomen ykkönen.....


    • Anonyymi

      1999 vuoteen 2008. Tänä aikana jätteitä laskettiin luontoon noin 3 000 kuormaa.

    • Anonyymi

      Olen käyttänyt n 10 vuotta täysin bioteräketjuöljyä. Myös moottorisahoissa joilla sahataan joka kk jonkin verran metsässä, myyntiin menevää puuta sekä vielä pihassa. Sitten huomaa siitä itse käyttäjänä kun joskus hieman sahat "vuotaa" öljyä ja laippa on kostea, kun käsittelee sahaa niin miellyttävää ja eikä sotke, ei jää sitä mineraaliöljyn käryä tai jäämiä joita pitää rasvavanpoistoaineella tai bensalla poistaa kun se ei muuten lähde.

      Kasviöljy toimii täysin ja hinta on nykyään halpa. En tiedä mitä merkkejä on mutta puuilo myy Bio Sahuri 10L kanisteriä n 15eur, " Bio Sahuri on valmistettu rypsi- tai rapsiöljystä, johon on lisätty tarkoin testatut ja valitut lisäaineet" toivottavasti lisäaineet ei ole haitallisia koska niille ei ole tarvetta.

      Sahat toimii myös puhtaalla rypsiöljyllä, tätäkin tullut käytettyä ihan testauksen kannalta, 5 litraa viime vuonna.

      Onhan se huvittavaa että mineraaliöljyn pakkaaminen on yleensä laillista teräketjyöljyksi koska sieltä se laipalta lentää kaikki maahan ja mds selosteessa kielletään selvästi päästäminen luontoon.

      Lainsäädännössä on korjaamisen paikka jolla kielletään niiden käyttäminen teräketjuöljyinä, on muuten MDS selosteessa mainittu että luontoon päästäminen kielletty,

      Hyvä kysyä miksi on edelleen myynnissä näitä "ekokem" metsuri vihreitä kanistereitä ja fortumin mineraalikanistereita myynnissä, kuten teboilin ja muiden myyjien.

      En minäkään joskus nuorena välittänyt koska en ajatellut miten haitallinen se on. Mineraaliöljy on raaka-öljystä tehty, jos joku ei tiedä.

      Puhdasta kasviöljya kuten tiedätte voi ottaa hörpyn pullon suusta tai käyttää ruuanlaittoon. Minkäänlaisia haittoja ei ole, luonnossa kasville, vesistölle, eläimille.

      Suosittelen todella kunnon masinisteille ja sahojen, koneiden kanssa tekeville Bio öljyä.

      • Anonyymi

        Suosittelen kunnon metsureille teräketjujensa voiteluun kinkkurasvaa pensselillä siveltynä, varsinkin näin joulun jälkeen, ja luonto kiittää.


      • Anonyymi

        Ei toimi bioöljyt hakkuu koneissa. On senverran kovat vaatimukset moto käytössä. Kovilla pakkasilla esim voitelu pettää. On tuota kokeiltu. Kärkipyörät hajooaa laipat kuluu alta pois.


    • Anonyymi

      Enpäspirä vaarallisena teräketjuöljyä olipa se mitä tahansa. Kuulemma joka aineelle löytyy oma mikroobinsa ja kun leviää niin pieninä pisaroina luontoon.
      Muutama vuosi sitten varooteltiin kasvisperäisistä öljyistä, sotkevat hirveästi. Jos tippuu kengälle niin läpi syöpyy ja nahka lähtee, eikä parane ikinä.

    • Anonyymi

      No älä nyt öljyä nurmikolle kaada. Laita vaikka vanhaan maaliämpäriin ja polta. Jäteöljyt kannattaa ehdottomasti polttaa, eikä kaataa maahan.

      • Anonyymi

        Joku on yrittäny Jättiputkia j-öljyllä tuhota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3950
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3455
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3397
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3337
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      2991
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2905
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      74
      2628
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe