Pelaaminen on hypnoosia. Sukella mieleesi.

Anonyymi

Tuon pelaamisen kanssa kannattaa sukeltaa syvälle mieleensä (ulkopuolisen avun kanssa tai ilman), ja sammuttaa se kytevä hiilloskin, niin että vapautuu koko paskasta lopullisesti. Muuten käy hyvin äkkiä niin, että pääse hetkeksi irti, selviää taloudellisesti kuiville, sitten tilttaa ja on lähtöpisteessä tai pahemmassa jamassa.

Päästää irti niistä hävityistä rahoista ja lopettaa se älytön jahti. Tiedostaa tosiseikka, että jättipotti ei osu kohdalle. Ja vaikka jonkinlaisen voiton onnistuisi saamaan, ne pelaa aina takaisin. Tiedostaa se, että peliriippuvuus hallitsee itseään, eikä itse hallitse peliriippuvuutta.

Silmiä ja maailmankuvaa avartaa myös se tosiseikka, että ei se raha elämää muuta onnelliseksi. Illuusion ja heijastuksia onnesta se voi tuoda, mutta ei todellista onnea.

Tuon peliriippuvuuden hulluuden tajuaa vielä paremmin silloin kun siitä pääsee irti. Vitutus on armoton, mutta se tuo vaan jaksamista ja uskoa siihen, että ei enää lankea siihen uudelleen. Yli kymmenen vuotta tuossa noidankehässä tuli pyörittyä.

Ei tuota paskariippuvuutta kenellekään toivo. Siunausta ja jaksamista kaikille tämän ongelman kanssa kamppailevalle. Älä anna periksi vaikka välillä tulee retkahduksia. Ota niistä opiksi ja jatka eteenpäin kohti täydellistä pelaamattomuutta.

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      107 pelaamaton päivä menossa ja senttiikään en casinoille enään laita. Joulun sain järjestettyä omila rahoillani, lahjat ja kaikki siihen kuuluvan ja vielä on rahaa jäljellä. Ennen ei ollut näin. Pitkä peli helvetti takana ja siihen en enään ikinä halua takaisin. Hetken jännitystä tuo ja satunnaisisia voittoja, mutta korkojen kanssa menevät takaisin ja kaikki muu mitä peleistä saa, ei kiitos. Mielenterveys kärsii jatkuvasta valehtelusta ja salailusta sekä häpeästä. Sekä, että aina ei ollut ruokaan rahaa, vaan piti lainailla rahaa, ei ja vielä kerran ei. Paluuta ei ole entiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5804
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1967
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1409
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1215
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1125
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1077
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      66
      1059
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      143
      1036
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1032
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      985
    Aihe