Tuon pelaamisen kanssa kannattaa sukeltaa syvälle mieleensä (ulkopuolisen avun kanssa tai ilman), ja sammuttaa se kytevä hiilloskin, niin että vapautuu koko paskasta lopullisesti. Muuten käy hyvin äkkiä niin, että pääse hetkeksi irti, selviää taloudellisesti kuiville, sitten tilttaa ja on lähtöpisteessä tai pahemmassa jamassa.
Päästää irti niistä hävityistä rahoista ja lopettaa se älytön jahti. Tiedostaa tosiseikka, että jättipotti ei osu kohdalle. Ja vaikka jonkinlaisen voiton onnistuisi saamaan, ne pelaa aina takaisin. Tiedostaa se, että peliriippuvuus hallitsee itseään, eikä itse hallitse peliriippuvuutta.
Silmiä ja maailmankuvaa avartaa myös se tosiseikka, että ei se raha elämää muuta onnelliseksi. Illuusion ja heijastuksia onnesta se voi tuoda, mutta ei todellista onnea.
Tuon peliriippuvuuden hulluuden tajuaa vielä paremmin silloin kun siitä pääsee irti. Vitutus on armoton, mutta se tuo vaan jaksamista ja uskoa siihen, että ei enää lankea siihen uudelleen. Yli kymmenen vuotta tuossa noidankehässä tuli pyörittyä.
Ei tuota paskariippuvuutta kenellekään toivo. Siunausta ja jaksamista kaikille tämän ongelman kanssa kamppailevalle. Älä anna periksi vaikka välillä tulee retkahduksia. Ota niistä opiksi ja jatka eteenpäin kohti täydellistä pelaamattomuutta.
Pelaaminen on hypnoosia. Sukella mieleesi.
1
104
Vastaukset
- Anonyymi
107 pelaamaton päivä menossa ja senttiikään en casinoille enään laita. Joulun sain järjestettyä omila rahoillani, lahjat ja kaikki siihen kuuluvan ja vielä on rahaa jäljellä. Ennen ei ollut näin. Pitkä peli helvetti takana ja siihen en enään ikinä halua takaisin. Hetken jännitystä tuo ja satunnaisisia voittoja, mutta korkojen kanssa menevät takaisin ja kaikki muu mitä peleistä saa, ei kiitos. Mielenterveys kärsii jatkuvasta valehtelusta ja salailusta sekä häpeästä. Sekä, että aina ei ollut ruokaan rahaa, vaan piti lainailla rahaa, ei ja vielä kerran ei. Paluuta ei ole entiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk913849Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921999Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871803- 1441682
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1021503- 1631503
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651478Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671442Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001354- 861297