Oonko sairas?

Kysyin täällä aijemmin vinkkejä, miten pääsisin alipainoon, mutta en saanut vinkkejä vaan kommentteja siitä, että mulla on tai on kehittymässä syömishäiriö ja yks kaveri on huolestunu mun syömisestä. Oon siis 12-vuotias tyttö, 161.9cm pitkä ja painoo en muista ihan tarkkaan, mut normipainonen kuitenkin tai niin mulle sanotaan, mut näytän läskiltä ja oon läski. Jätän aterioita väliin, lavastan syömisen(esim. laitan vähän yougjrtia lautaselle ja levitän sen tai siirtelen hiukan tavaroita jääkaapissa), liikun enemmän kun ennen, mietin kuinka paljon missäkin on kaloreita, yritän oksentaa tahallaan ja en haluu nähä mun kavereita tai sukulaisia kauheesti koska tiiän et joudun syömään niitten kanssa.
Onko mulla syömishäiriö? Ja jos on miten puhuisin asiasta vanhemmille tai kavereille?

3

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä, sinulla on klassiset alkavan syömishäiriön oireet. Se oire, mikä sinulta (onneksi) kai puuttuu, on ongelman kieltäminen.

      Voit itse etsiä tietoa anoreksiasta ja todeta itse, miten moni oireistasi sopii kuvaan.

      Kavereidesi ei kai välttämättä tarvitse tietää asiasta, mutta vanhempien kyllä. Kerro heille suoraan, että sinulla on alkava syömishäiriö ja luettele vaikka oireesi:

      *Pidät itseäsi läskinä, vaikka olet normaalipainoinen
      *Skippaat aterioita
      *Lavastat syömistä
      *Pyrit oksentamaan tahallaan (tämä on oireistasi selkein ja melkeinpä pahin)
      *Olet lisännyt liikuntaa laihtuaksesi, vaikka olet normaalipainoinen

      Jos vanhemmille puhuminen on vaikeaa, niin puhu kenelle tahansa aikuiselle, johon luotat.

    • Anonyymi

      Syömällä viisi terveellistä ateriaa päivässä ja lenkkeilemällä tunnin päivässä pääsee helpoiten alipainoon ja painon saa myös pysymään samoissa lukemissa.

      Esim. näin:
      aamulla kaurapuuro pakastemustikat
      lounaaksi kanan rintafilee, täysjyväriisi ja paljon tuoreita kasviksia
      välipalaksi avokadon puolikas ruisleipäviipaleen päällä (leivässä ei saa olla vehnää, eikä hiivaa) tai vaihtoehtoisesti omena, päärynä tai appelsiini
      päivälliseksi kukkakaalia, parsakaalia, pinaattia ja kalaa ja taas tuoreita kasviksia
      iltapala jotain samaa kuin välipala.

      Jos olet nykyisellä ravitsemuksellasi ettet syö mitään, aineenvaihduntasi hidastuu olemattomiin ja kun joskus päätät lopettaa tuon syömättömyyden, saat nopeasti tuplattua nykyisen painosi. Toisaalta et voi olla ilman ravintoa koko loppuikääsi sillä silloin kuolet.

      Tärkeitä on siis pitää aineenvaihdunta kunnossa ja se ei onnistu muuten kuin syömällä ravinteikasta ruokaa, juomalla vettä n. 1,5-2 litraa päivässä, liikkumalla ja nukkumalla.

      Jätä ruokavaliostasi pois prosessoidut elintarvikkeet, ei siis mäkkäri- ja hesemättöä, josta tulee huono olo. Ruokavalioosi ei myöskään saa kuulua sokeria, makeutusaineita, vehnää, soijaa, maissia, kovetettuja kasvisrasvoja. Näillä em. ruoka-aineilla amerikkalaiset lihottavat itsensä 300 kiloisiksi.

      Eikö ole upeeta, mikä on hoikkuuden salaisuus? Terveellinen ruokavalio. :)

    • Moikka!

      Mulla kyllä heräsi huoli sun voinnista tuon kertomasi perusteella. Kuvaat aikalailla syömishäiriön oireita ja nyt olisikin tosi tärkeää, että saisit apua. Syömishäiriö voi oireilla todella monella eri tavalla, mutta oireita oleellisempaa on ne syyt, mitkä oireiluun ajaa. On kuitenkin hyvä muistaa ettet ole valinnut voida huonosti ja oireilla. Sairaus kun sairaus tulee aina kysymättä ja pyytämättä.

      Tosi ilahduttavaa kuulla, että olet lähtenyt miettimään onko kaikki hyvin ja pohdit jo asiasta puhumista. Toipumisen kannalta on tosi oleellista, ettet salaile tai peittele tilannettasi, vaan otat oman voinnin puheeksi! Ainakin omaan kouluterveydenhoitajaan kannattaa olla yhteydessä, mutta myös vanhempien olisi tosi tärkeää tietää missä mennään. Myös luotettavalle kaverille voi ja kannattaa jutella. Mieti kuka voisi olla sellainen luotettava ihminen kenelle olisi mahdollisimman matala kynnys kertoa ensimmäisenä ja lähde siitä liikkeelle.

      Jos kaipaat tsemppiä tai tukea tilanteeseesi, me Syömishäiriöliitolla ollaan olemassa just sua varten! <3 Käy kurkkaamassa nettisivut syomishairioliitto.fi tai laita somekanavat seurantaan Instassa @syomishairioliitto tai FB facebook.com/syomishairioliitto

      Kaikkea hyvää kesän aloitukseen!

      Terhi / Syömishäiriöliitto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      201
      3200
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      1994
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      35
      1612
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1583
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      93
      1298
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1235
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1023
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      5
      972
    9. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      937
    10. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      188
      933
    Aihe