Kyselisin kannattaako nykyään kouluttautua enää eräoppaaksi? Riittääjö töitä ja onko työlle kysyntää? Mikä ero lapin ja muun suomen kanssa? Miten koulutuspaikat eroavat toisistaan eli onko väliä missä koulutuksen suorittaa? Tähän mielellään paljon vastauksia. Mielellään kokemuksia toisten alaisina, oma firma on erittäin kyseenalainen ainakin vielä nostaa pystyyn.
Eräopaskoulutus
2
584
Vastaukset
- Anonyymi
No itse pidän eräretkeilystä, en ole koulutettu eräopas mut taidot löytyy kyllä ainakin itseni ja pienen porukan vaelluksilla selviytymiseen. Mut mitä joskus kaipailisin ammattimaisilta eräoppailta niin jotain palveluja meille kokeneillekkin. Esim valmis leirituli , lämmitetty teltta tms jossain kaukaisilla kalavesillä että ei tarttis aina niitä itse raahata ja rakentaa. Yleensä eräoppaiden palvelut kohdistuu lähinnä ryhmiin jotka eivät ikinä ole metsässä käynytkään . Joten palveluissa olisi kehitettävää.
- Anonyymi
Ei kannata. Suurin osa ei työllisty alalle. Jos aiot yrittäjäksi, ja sinulla resurssit olemassa, niin sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195453
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2762206- 921783
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401220Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411197Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051130Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531126- 501119
- 1141108
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.871074