Elikkä auto on tällä tunnetulla rellun 1.8 yksipiste-ruiskulla. Sytkää pitäis saada säädettyä. Säädetäänkö sytytys ihan niin kuin normaalisti virranjakajaa kääntämällä? vai miten. Tuntuu vaan tuo virranjakaja olevan tiukasti kiinni.
460 1.8i -92 sytytyksen
säätö
5413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elikkä kyseessä on tuttavan auto, ja sain vähän lisäinfoa eli autossa tyhjäkäyntikierrokset heijaa ja käy tyhjäkäyntiä korjakuulolla kovaa, muuten auto pelaa hyvin. Mikähän mahtaa olla vialla ja saisiko sitä tyhjäkäyntiä säädettyä pienemmälle virranjakajaa käntämällä??
Säädettävissä,vaikuttaa sytytysyksikön vialta.
Kun keskustelin tuossa omistajan kanssa ja tuli vain sellainen mieleen että voisiko esim. paskanen polttoainesuodatin aiheuttaa tuollaista?
Sytkää tuossa ei kyllä saa säädettyä, virranjakasa on kiinteä. jos välttämättä haluaa sitä säätää niin vauhtipyörän anturilla voisi olla jotain tekemistä sytkänsäädön kanssa, mutta siinäkään ei ole säätövaraa yhtään, ellei sitten halua askarrella.
jokatapauksessa tyhjäkäynti tuskin sillä korjaantuu vaan vikaa kannattaa etsiä muualta, ensinnäkin vuotava imu-pakosarjan tiiviste on kaiken lähtökohta, useinmiten vuotaa suoraan pakosarjasta imusarjaan ja siksi on vaikea kokeilla millään suihkeella ulkopuolelta, sen lisäksi joutokäynnin tasaaja ja esilämmitetyn imuilman säätöventtiili ovat asioita mitkä tuohon vaikuttavat, ne kannattaa pistää pilkkeiks ja puhdistaa kunnolla ja säätää. myös imuilman lämpöanturilla on kuulema tekemistä asian kanssa, sen toimivuuden voi mitata.
Ja kun ruisku on kysessä niin saattaa olla myös lambda hapettunu tai paskana.