Hei minulla MB 220 D 1998 Meni virtalukko siten että ei liiku yhtään avain, autossa ns. sähköinen virtalukko. Kaikki toimi hyvin, kunnes asentaja vaihtoi akun ja jätti kiinnitysmutterit irti, siis akunkengät, molemmat, auto toimi 3 viikkoa ja meni täysin epäkuntoon, nyt asentaja aikoo lähettää koko virtalukon korjattavaksi. uuden hinta 1300€ onko mahdollista että akun kenkien kirimättä jättäminen tekee moisen ongelman, olisiko ryhmällä tietoa, Puhakka Erkki Rovaniemi gmail [email protected] kaunis kiitos etukäteen vastauksistanne
virtalukko ongelma
2
330
Vastaukset
- Anonyymi
Netissä on asiasta paljon tarinaa, tietysti jos ei osaa englantia ja/tai googletusta niin sittenhän se ei auta asiaa.
"There are 4 electronic and/or mechanical modules that are synchronized for everything to work ok: 1. The key (electronic key); 2. The electronic ignition switch (eis, the place where you put your key in); 3. steering locker; 4 the central electronic circuit module."
Eli, kysymyksessä on siis se, että auton avain pitää tunnistua autolle. Avaimessa on pieni mikrosiru, jonka auto tunnistaa ja sen jälkeen virtalukko vapautuu.
Vika voi siis olla:
1) avaimessa
2) virtalukossa (siinä on kela joka lukee avaimesta mikrosirun sisältämän tiedon, ja jos kela ei toimi/on poikki, ei tuo luku onnistu)
3)lukituslaitteessa, eli vaikka avain luettaisiin oikein, lukitus ei vapaudu
4)ohjauslaitteessa oleva vika
Itse tekisin seuraavasti:
Jos autoon on vara-avainta, kokeilisin sillä. Tai jos ei ole vara-avainta, menisin suutarille, joka tekee avaimia ja pyytäisin kokeilemaan onko avain ehjä, heillä on siihen laitteet. Jos avain on rikki, teettäisin uuden tai ottaisin vanhan avaimen auki ja katsoisin onko siellä selvästi näkyvää vikaa.
Jos avain on ehjä, seuraava vika-arvaus on virtalukko. Irrottaisin virtalukon ja koittaisin selvittää, onko avaimen lukeva kela mitattavissa tai vaihdettavissa. Jos tuo on tehtävissä, koittaisin korjata virtalukon vaihtamalla lukukelan.
En tiedä selvensikö tuo mitään mutta yritetty on.- Anonyymi
Lisäyksenä vielä, että moottoritilassa olevassa sulakerasiassa pitää olla sulakkeet ehjinä ja hyvällä kontaktilla, joku puhuu erityisesti sulakkeesta numero 5, joku numerosta 57.
Huonompi homma jos ohjauslaite on mennyt rikki, se kun pitää olla avaimen kanssa paritettuna, eli sitten pitäisi hankkia käytetty ohjauslaite ja siihen kuuluva avain, tai vähintäänkin avaimen sisällä oleva mikrosiru.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1076842
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h915105Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113349Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333232Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska282391Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191746Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961391Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391332Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311246- 481014