Miten on mahollista. Lehden mukaan työttömiä tullut lisää vaikka on 5t hanke, tukipisteen voimahanke ja nyt uusin kohti työtä hanke. Tämän lisäksi Lieke ja työllisyyspalvelun henkilöstö. Työntekijöitä yli 20 tekee työllistämistä. Onko tehotonta ja kallista?
Työllisyyshankkeita on ja työttömyysluvut nousee
Anonyymi
5298
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Jos ei ole työpaikkoja, kaikki hankkeet on ihan turhaa rahankulua ja teeskentelyä. Ei vain voida tunnustaa sitä, että vika ei ole työttömässä vaan yhteiskunnassa.
Työtähän on aina,kaikilla aloilla, mutta ei ole palkalle maksajaa.
Palkkaa ei voi maksaa kaiken maailman loppasuille, koska pitää maksimoida herrojen voitot. Ne jotka onnekkaina pääsevät töihin, saavat tehdä töitä viiden edestä.
Pitäähän pankko sinulle ja hissallekkin eläke maksaa kun ette viitsi töissä köydä.
Joko on kinkut syöty ja sulateltu? Joulumieltä näyttäisit vielä tarvitsevan.
Kukahan se on tämä "pankko" -fakki?
Olisiko syytä hakea apua vaikka mt-toimistosta?
Uuninpankko on viherkommunisti ja äärisuvakki.
Ei suinkaan. Herrat eivät maksimoi mitään. Vastuullinen herra turvaa olemassa olevat työpaikat. Sinä olet hieman oppilas näissä asioissa.
Juuri näin. Ellei olisi herroja, ei olisi mitään työpaikkoja. Ei niitä persaukiset demut eikä muutkaan noin vain perusta, eikä "luo". Jos se herra katsoo, että hänen yrityksensä ei lyö leivilleen tai on muuten tullut tiensä päähän, hän lakkaa turvaamasta työpaikkojaan.
Yrityksiä tulee ja menee, se on normaalia.
Lieksan somalien sanomaa. Muuten kohdeltu hyvin, mutta kerran tajosivat töitä.
On lieksalaisia menestynytkin maailmalla. Eräs entinen lieksalainen, vuonna 1983 syntynyt moottoripyöräkerho Cannonballin jäsen on edennyt Lohjan osaston johtajaksi. Viime vuonna hän kunnostautui vapaudenriistoon, törkeään pahoinpitelyyn, heitteillepanoon, törkeään kiristyksen yritykseen, ampuma-aserikokseen ja huumausainerikokseen. Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus antoi suoritetuista teoista viiden vuoden vankeusrangaistuksen. Koska rikokset on tehty osana rikollisryhmän toimintaa, käräjäoikeus otti sen huomioon tuomion koventamisperusteena. Kyseinen henkilö on jo aiemminkin kärsinyt vankeustuomioita, joten hänellä alkaa olla jäsenistön keskuudessa kunnioitettava koulutus rikollisella saralla.
No eipä makseta ei! Kaikenmaailman uustuotanto loppasuut eivät ainakaan saa mitään muuta palkkaa kuin sen, mitä kansaneläkelaitos ja soppala maksavat, ei tarvitse tehdä muuta kuin yrittää saada aikansa kulumaan täällä kylmässä ja pimeässä. Herrojen pitääkin saada rahnaa ja voittoja, niin voi syntyä uusia työmaita.
Se on jo todellkin hieno saavutus ja valtakunnallisestikin kunnioitettavaa. Sillä tavalla, kun jaksaa vain jatkaa, saa patsaankin , jos ei Lieksaan niin ainakin se tulee Lohjalle. Kyllähän Nykäsen Matillekin. Siniset järjestäävät myös tarvittaessa valtiolliset hautajaiset, jos vain mahdollista.
Mutta huonomminkin menestyneitä Lieksasta on maailmalla, esim. poliisihallituksen Seppo Kolehmainen, vastaa al-holin leiriltä palaavien turvallisuudesta. Ja muista Pekka Haaviston hämäräperäisistä operaatioista.
Myös naapuripitäjän Ilomantsin Huovannaisten veljeskatras maailmalla on menestynyt kolme veljestä huumekauppaa, muutama tappokin ja yhdellä kuolleen lyöminen, kolmannella Hirsalassa myös onnelliset naiskauppa, HOPPY END. Merenranta huvila paloi maantasalle ja ampui alas yhden helikopterin. Poliisin rynniessä paikalle panssaripasilla ja ampui päähän konepistoolilla ja kuoli.
Yhteiskunta on nyt pitkälti naisvaltainen vasemmistohallitus. Saahan sitä haukkua, mutta katsotaan pystykö parempaan kuin edelliset. Epäilen suuresti.
No naisethan ovat nykyisin kaikki vasemmistilaisia, kahta eri väriä punaiset ja vihreät.
Punaiset edustavat laiskaa ja lakkoilevaa vähemmistöä ja vihreät taasen lukenestoa, jotka jalat ristissä konttoreissaan istuvat, mustalaisenhiessä valittaen, että ilmasto on kuumaa, ei saa enää lämmetä, pysäyttää pitää puoleentoista asteeseen.
Näiden hankkeiden pääasiallisena tarkoituksena on työllistää erilaisia käsienheiluttelijoita kurssi- ja hankevastaaviksi, osallistujille on tarjolla lähinnä puuhastelua työttömyyskorvauksella. Työllisyysasteen kasvu perustuu käytännössä tilastokikkailuun, on aika hassu yhtälö että työllisyys paranee kun samaan aikaan Kelan menot kasvaa vuosi vuodelta.
Yksi hyvä keino oikeiden työpaikkojen määrän kasvattamiseen olisi jakaa työtunteja tasaisemmin, 8h vuorot historiaan ja 4-6h vuorot tilalle niin yhä useampi pääsisi palkkatyön makuun.
Kelan maksamat sosiaaliturvamenot ovat kasvaneet olipa millaiset työllistämishankkeet hyvänsä. ei puuhastelulla työttömyyttä hoideta edelleen maksetaa työttömyysturvaa peruspäiväraha ja työmarkkinatuki ja lisä kulueränä 9 euron kulukorvaus. kunnat siirtävät työmarkkinatuki sakkomaksuja. parhaiten työllistyvät vain puuhastelijan ohjaajat näitä palikkahommia vanhoista kierrätystarpeista
Kelan tilastollinen vuosikirja tiedot 14,9 miljardin etuusmenoista esim. työttömyysturva näin Suomessa käytetää verorahoja työn vieruksumiseen ei tarvitse vaivautua työtön Kela pitää huolen eläteistä
Iltasanomissa oli tilasto miten Kela maksaa asukasta kohden yli 3000 euroa näihin sisältyy kaikki Kelan etuudet lapsilisiä myöten Itäsuomessa maksetaa kaikkein eniten sosiaalitukia.
Työnantajat eivät palkkaa puuhastelijoita palkkatöihin Tukipisteellä on vaivaloisia kävelijöitä kunto on heikko yksikää ei työllisty avoimille työmarkkinoille. Kyllä työpaikkoihin vaaditaa osaamista esim. kaupungin työpaikkoihin on oltava vahvaa osaamista, koulutusta.työkokemusta eli monipuolinen osaaja. vaudittamon pitsin nyplääjä ei pääse virkoihin mihinkää muuhunkaa oikeaa palkkatyöhön. sinä hikipajoissa hangataa pulpetteja uusiokäyttöön valmistetaa leikkuulautoja kuvioiden kera
Käsienheiluttajat öljyseikiksi ommellaan sopivia päähineitä ja työttömät edustavat hyvin kaikissa lajeissaa Kevätniemee biojalostamo
Tukipiste saa rahoitusta tapahtumiin hyvinvointilautan kunnan kokous 7.1. eli on tiistaitorit tulossa ja sunnuntai kahvilat rahaa löytyy sosiaaliseen toimintaan
Päälliköitä+lisää+on+varaa+palkata+aikuisten+päiväaskarteluun+elämähallintaa+koulutukseen
Projektityöntekijä+Kohti+työtä+ja+koulutusta-proj.++Lieksa
++
Tule+kehittämään+kanssamme+työllisyydenhoitoa+ja+toimintamalleja+asiakastyötä+tehden!+Lieksan+hallinnoima+Kohti+työtä+ja+koulutusta+-työllisyyshanke+edistää+nuorten+ja+aikuisten+työ-+ja+koulutuspolkuja,+ennaltaehkäisee+työttömyyden+pidentymistä,+vahvistaa+osaamista,+palvelujen+yhteensovittamista+sekä+työn+ja+tekijöiden+kohtaamista+yhdessä+työllisyyspalvelujen+kanssa.
Projektityöntekijää+haetaan+hoitovapaan+sijaiseksi+ajalle+3.2.-31.7.2020.+Palkka+on+KVTES:in+mukainen+ja+sidottu+hankerahoitukseen.+Työ+painottuu+asiakastyöhön,+monialaiseen+verkostotyöhön+ja+toimintamallien+kehittämiseen.+Työaika+on+100+%+toimistotyöaika.+Työpiste+on+pääsääntöisesti+Lieksassa+Työntekijä+toimii+jalkautuvana+omavalmentajana+ja+ohjaa+toimintaa+myös+Vauhdittamossa.
Tehtävässä+edellytetään+soveltuvaa+ammatillista+koulutusta+ja+työkokemusta.+Eduksi+luetaan+työn+aihealueen,+asiakaskunnan,+verkostojen+ja+palvelujärjestelmän+tuntemus,+ripeä+ja+kehittävä+ote,+hyvät+yhteistyötaidot,+sujuva+ilmaisu,+joustavuus+sekä+organisointi-+ja+paineensietokyky.+Arvostamme+kokemusta+kehittämisestä+ja+työllisyyspalveluista.+Tehtävät+edellyttävät+liikkumista,+joten+ajokortti+on+välttämätön.
Tehtävässä+edellytetään+soveltuvaa+ammatillista+koulutusta+ja+työkokemusta.
Jos olisin työnantaja, niin kaiketi minulla on oikeus valita työntekijäni yrityksen tuottavuuden turvaamiseksi. Siinä voi laa suuremmin kyse useitten kymmenien työpaikasta kyse.
Vasemmistolainen ajatus ideologioineen on aivan epäkelpo.
Pitää kiivetä egonsa päälle ja hypätä, jos luulee jonkun olevan ikuista. Eivät ole jumalatkaan. Kymmenen vuoden sisällä vasemmistolaisuus on toivottavasti lempeästi haudattu kaikkialta Suomesta.
Ei työpaikat kurssittamalla lisäänny, vaan sinne olisi saatava yrittäjiä.
Olen tavannut täällä vuosien saatossa monia sieltä lähtöisin olevia yrittäjiä, joilla menee hyvin.
Onkohan nämä hihnan vieressä olevat säkinkääntäjä tyypit Pakistanin paikallisen tukipisteen hommissa, työtahdista päätellen? https://www.youtube.com/watch?v=zYSAepcv2hY
Yrittämisessäkin on vain se yksi harmillinen puoli, olisi hyvä olla myös asiakkaita, muuten saattaa käydä hyvinkin yksitoikkoiseksi.
Marikalusteen yläkerrassa on nyt joku Vauhdittamo. Joko sielläkin näperrellään yhdeksän euron juttuja?
Kyllä näperellää ja ahkerasti että kädet heiluu siksi vaudittamo
Himmelit näkyy vaudittamon ikkunassa jotain näperellää rahaa on työllistää patalappuja kutomo ompelukone käytössä.
Luulisi sinun tietävän.
Pakistanista puheenollen miten lie sen orpokodin toiminnan laita, vieläkö lie toiminnassa? Lieksan liuska voisi tehdä sinne lukijamatkan ja ottaa asiasta selvää.
Koko Pakistan on siirrettävä ja liitettävä Suomeen. Pääkaupungiksi sopisi Tikistän.
Se olisi sitten sellainen Suomen satelliittivaltio. Samalla voisi adoptoida vaikka Somppulan. Siitä tulisi Suomelle kummimaa. Pääkatu on jo Lieksassa Mogadishu Avenue.
Kyllä Lieksan pitää itsenäistyä heti, että päästään eroon ulkopuolisista. Rakennetaan Trumpin muuri tai jos ei huvita niin kolataan edes vähän lunta esteeksi, että kukaan ei Lieksaan tule. Rajavartioston bemarit ajelee ympäri Lieksaa ja varmistaa, että ketään ulkopuolisen näköistä ei missään näy.
Rajavartiostolla ei ole Bemareita vaan Wolksvagen Transporter merkkiset autot, ja ne vahtii lähinnä sitä ettei matuja hiippailisi luvattomasti rajan yli! Itä ja Länsirajalla saisikkin iolla kunnon valvonta ettei Ruotsista lappaisi tuontisotaveteraaneja Suomeen, vaan ne voisi ampua jo rajalla jos luvatta tulee. Muuriajatus ei olisikkaan yhtään hullumpi rajalla, ja sen ei luulisi ketään lailiisesti rajatarkastuksen kautta tulevaa haittaavan, laittomathan siitä kärsii,,vai mitä pankko?
Puhuinkin itsenäisen Lieksan rajavartiostosta sitten kun Lieksa itsenäistyy.
Voi näitä "asiantuntijan" kommentteja. Luultavasti olet juuri oikeata ainesta Vauhdittamoon ym. Merilänhovin työkokeiluihin.
ja kuntouttavan työtoiminnan kokeiluun vaudittamon paraati toimii hyvin
Taas yrität morkata minua, mutta tosiasiassa morkkaat työkokeilulaisia, kun vihjailet, että siinä olisi jotain hävettävää.
Mutta työllistäähän se työllisyyshanke työllisyyshankkeen vetäjät, m.o.t.
Niitäpä juuri onkin tarkoitus työllistää. Oa jos jonkinlaista projektisihteerä, projektin vetäjää ym. Heillä on oikein kunnon liksat.ja kun projekti päättyy, alkaa uusi. Lieksa on kautta aikain ollut ja on edelleen kaikenlaisten hankkeiden ja projektien luvattu mekka.
Eihän se olekaan projekti-ihmisten edun mukaista, että ihmiset työllistyisivät, koska sitten he jäisivät itse työttömäksi.
Työtön ei työllisty koskaa avomille työmarkkinoille nämä kuntouttavan työtoiminnan, työkokeilun vetäjät käyttävät työttömiä hyväksi ihmisarvoa alentamalla 9 euron päiväpalkalla. itse vetäjät saavat työsuhteista työtä palkalla eläkettä kertyy. esim Sastamalassa kuntouttavan työtoiminnan asiakkailla teetettiin sonneille siemennestepusseja, silputtiin vaatteita säkkeihin todella härskiä touhua. vuosikymmenet työttömät ovat kärsineet tälläisestä menettelystä oli Pankakosken työllistämishankkeet täyttä paskaa nyt on vaudittamo, jne.
Lieksassa ei ole muuta kuin pari hassua firmaa missä kierrätetään yhdeksän euron tyyppejä työkokeilussa, ja siitä ovatkin oppineet kai jotkut firmat ottamaan hyödyn irti. Mitään työllistämistä se ei kuitenkaan ole.
Jees joka ikkunassa on kirjain eli vauhdittamo hyvin ideoitu.
LIEKSAN HASSUT FIRMAT 9 EUROA PALKKATUKEA pätkänä työllistetää
Pankakosken työllisyyshankkeet,työpooli Mönnikadulla, Brahen apaja, vaudittamo, ulkotyöryhmä kolalla liikkuvat ukot kuntakokeilu, käsityöryhmät näpertelijät. Tukipisteellä on useita hankkeita pitkäaikaistyöttömien elvyttämiseen
kaikki ovat tehotonta työllistämistä avoimille työmarkkinoille
Pitäis varmaankin perustaa vielä uusia työryhmiä pohtimaan työllisyyttä.
Rinne perusti työryhmän pohtimaan työllisyyttä,työryhmä perusti 7 uutta työryhmää,pohtimaan työllisyyttä.
Pitäis vielä perustaa muutama toimikunta pohtimaan työllisyyttä.
Vielä muutama komitea pohtimaan työllisyyttä.
Sitten muutamia neuvostoja pohtimaan työllisyyttä.
Onha noita poliittisia avustajia,sihteereitä,sihteerien avustajia.
Erityisavustajia.Erikoisavustajia.Asiantuntijoita.Erikoisasiantuntijoita.
Erityisasiantuntijoita.Johtavia asiantuntijoita.Asiantuntija päälliköitä.
Asiantuntia sihteereitä,ym,ym joka ministeriö täynnä,että päät yhteen hakkaa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006365424.html
Te-+toimiston+tilastoissa+on+ennätysmäärä+työpaikkoja+avoinna+yli+63+000+silpputyö+ei+kiinnosta+maanhallitus+ei+kykenne+nostamaa+työllisyysastetta+75%.+vaan+aktiivimalli+poistettiin+ja+työttömyysturvaa+korotettiin.+kaikilla+työttömillä+ei+halua+hakea+työpaikkaa,+koska+kuntouttavalla+työtoiminalla+saa+puuhastella+9+eurolla+saa+työmarkkinatuen+asumistukea+ja+perustoimeentulotukea+paremmin+kannattaa+olla+sosiaalituella.+jos+ottaa+silpputyötä+niin+Kela+alkaa+leikata+asumistukea+ja+lopputulos+on+sama+kuin+kuntouttavan+työtoiminnan+osallistujalla.
Uusia työryhmiä tarvitaan pohtimaan työllisyyttä työllisyysaste nousu kiitoo eli
1. työllistetää perustoimeentulotuella olevia asiakkaita Kela maksaa perustoimeetulotuen
2. Kuntouttavaa työtoimintaa tehostetaa. toimenpide määrätää vaikka työtön ei haluaisi tehdä määrättyä toimenpidettä
3.työkokeilua myös laajennetaa
Tämä vaikeasti työllistyvät ydinjoukko on saatava kotinurkista karenssin uhalla aktivointitoimen piteisiin.
Eihän tilanne parane muuten nykyaikana, kun pitää määrätä koulutuspakko, koska työpaikkoja on noin 70.000 vapaana. Näin saadaan nämä päivärahoilla olevat paremman työtulon piiriin ja täyttämään vapaita työpaikkoja. Peruskoulutuksen jälkeen jos jää notkumaan vuosiksi päivärahoille ja räpläämään älylaitteiden kanssa, niin porras kasvaa lähteä jatkokoulutukseen.
Milloin matut astuvat työareenalle? Miten kauan aikuisen matun koulaus kestää? Eikös niiden peruskoulun pituus ole kaksi vuotta, sitten äkkiä ylioppilaaksi ja yliopistoon. Paljon on lääkäriksi halajavia, tuskin tietävät, mikä on lääkäri. Jos ei suomea opi kahdessakymmenessä vuodessa, pitkäänkö menee, kun pitäisi oppia vielä ruotsin, saksan ja enkun kielet?
Saavat varmaan räpliä älykkäitä laitteitaan matutkin vielä tovin, tuskin niin työvoimapulaa tuleekaan, että paikkoja lohkeaa.