Tehokas ilma-ase

Anonyymi

Laki sanoo, että "tehokas ilma-ase" on yli .25 kaliiberinen metalliluodin sylkevä ilma-ase.

Jos askartelee marmorikuulia sylkevän pyssyn, jonka lähtöenergia on vaikka 50 Joulea, tarviiko tällainen luvan?

7

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tarvitse lupaa. Tosin marmori on huono luodin materiaali, koska se on kevyempää kuin metalliluodit ja liian haurasta. Luoti hajoaisi samantien puristuessaan rihloihin. Jos sen saisi ehjänä rihlayyoman piipun läpi, niin sen lähtönopeus olisi huono, sillä kovana materiaalina se ei tiivistyisi piippuun.
      Suosittenen sinulle marmrikuulien ampumista ritsalla tms.

      • Anonyymi

        Voihan sen kuulan kietoa jonkun tiivistävän aineen ympärille, vähän kuin musketin ammuksen


    • Anonyymi

      Jospa askartelisit itsellesi ilma-aseeksi ensin vaikkapa hernepyssyn. Kerrot sitten palstalla viikottaisin projektisi edistymisestä, koska monikin palstalainen olisi varmaan hyvin kiinnostunut tästä herneitä sylkevästä ilma-aseestasi.

    • Anonyymi

      Vaikea ymmärtää, miten lainsäätäjät ovat onnistuneet tämänKIN asian sössimään näin totaalisesti. Esim. briteissä tehokas ilma-ase määräytyy lähtöenergian mukaan (15 joulea), mutta täällä joku valopää uuno oli päättänyt, että se määräytyy kaliiberin mukaan! Peruste: vuodenaika (lämpötila) vaikuttaa lähtöenergiaan ja kesällä impukka saattaa olla laiton ja talvella laillinen. LOL!!!

      Mutta arvaatteko mitä? .25 kaliiberi on tappoase, esimerkiksi

      https://www.asejaera.fi/ilma-aseet-ja-airsoft/tuote/hatsan-bt65-sb-qe-synteettinen-6-35mm-ilmakivaari/6416173020549/

      minkä teho vastaa .22 short patruunaa EIKÄ vaadi lupia.

      Well done, virkamiehet! Epic fail, once again.

      • Anonyymi

        Nuo lakijutut ovat aina kompromisseja. Luodin läpimittaan perustuva valvonta on helppo toteuttaa. Miten pystyy valvomaan jotain energiaan perustuvaa, sillä aseen palikoita vaihtelemalla saa tehoa helposti lisää. Toisaalta mikä tahansa ilmakivääri on erittäin vaarallinen ammuttaessa kosketuslaukaus sopivaan peikkan.


    • Anonyymi

      Olen rakentamassa aivan omaksi ilokseni golfpalloja "sylkevää" tykkiä jonka ajoaineena on starttipilotti.. toimii siis kuin perunatykki. ja ihan pellolla olis tarkoitus sylkeä palloja. tarvitsisikohan tämmöinen luvan kun golfpallon halkaisija on kuitenkin n 38mm. ettei menis vaan ervaksi kun kuti on noin iso?

      • Anonyymi

        Tuon tekemisessä kannattaa hieman harkita, ettet syyllisty ampuma-aserikokseen eli valmistat luvattoman erittäin vaarallisen ampuma-aseen.
        Määritelmähän menee seuraavasti: "Suomen lain mukaan "ampuma-ase" ampuu räjähdyspaineen avulla luoteja tai muita ammuksia. Ampuma-aselaki kattaa myös tehokkaat ilma-aseet, jotka ampuvat metalliluoteja." Ratkaisevaa on "räjähdyspaine" ja "metalliluoti"
        Starttipilottilla saat aikaan räjähdyspaineen eli kyseessä on ampuma-ase ja kaliberin ollessa noinkin suuri niin se on tykki. Saatat saada aika kovan rangaistuksen, jos homma menee oikeuden ratkottavaksi ja todennäköisesti vuosien riepottelun kaikissa oikeusasteissa.
        Jos käytät paineilmaa laukaisuun ja ammut muita kuin metalliluoteja, niin silloin käsittääkseni liikut turvallisella alueella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      370
      4324
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      146
      3755
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      98
      2666
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2431
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      15
      2249
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      1910
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1848
    8. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      119
      1818
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1409
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1105
    Aihe