Sinä ensimmäinen uudenvuodenlupaus. Pari vuotta riitti!
Jotenkin epäystävällinen suhtautuminen ko. seurassa meihin taviksiin. Meidän ainoa tehtävämme on pönkittää heidän egoaan ja myötäillä mielipiteitä.
Seuran lehti, Ruumiinkulttuuri on samanlainen. Tyhjää täynnä. Objektiivisesti ei osata tarkastella mitään asiaa. Subjektiiviset mielipiteet sinkoilevat hallitsemattomasti.
On ymmärrettävää, että harrastepohjalta tehty lehti ei ole kaikilta osin laadukas, mutta omien mielipiteiden esittäminen ainoina oikeina ja kiistatomana totuutena on epärehelliseltä vaikuttavaa, kuten myös harrastelija- artikkelikirjoittajan esiintyminen asiantuntijana.
Eroan Suomen dekkariseurasta
17
77
Vastaukset
- Anonyymi
Vuoden alussa on oikea aika siivota pois turhat jäsenyydet. Säästyneillä rahoilla voi tehdä jotakin mukavaa.
- Anonyymi
Jostakin luin, että siellä on aikamoinen jäsenkato menossa.
- Anonyymi
Jäsenkato ei vaikuta jos ruumiin kulttuuri lehteä aletaan julkaisemaan netissä. Silloin ei tule kuluja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jäsenkato ei vaikuta jos ruumiin kulttuuri lehteä aletaan julkaisemaan netissä. Silloin ei tule kuluja.
Silloin lähtevät loputkin jäsenet. Jostakin luin että Dekkariseuralla on nykyään alle tuhat jäsentä. Seuraa pitää uudistaa. Kaikkien jäsenten ääni kuuluviin tasavertaisesti. Poliittinen propaganda pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silloin lähtevät loputkin jäsenet. Jostakin luin että Dekkariseuralla on nykyään alle tuhat jäsentä. Seuraa pitää uudistaa. Kaikkien jäsenten ääni kuuluviin tasavertaisesti. Poliittinen propaganda pois.
Lehti on ainoa yhteys Dekkariseuraan. Jos se muuttuu nettilehdeksi, niin minäkin eroan.
Ei siinä lehdessäkään mitään kiinnostavaa juuri löydy. On vain tullut sellainen tapa.
- Anonyymi
Jäsenmaksu on yli 40 Euroa. Seura on helsinkikeskeinen, siis suurella osalla jäsenistöstä maksu sisältää vain Ruumiin kulttuuri-lehden. Ilmestyy neljä kertaa vuodessa. Se ei ole sisällöltään yli 10 euron arvoinen, joten jäsenkato on ymmärrettävää.
- Anonyymi
Minä erosin ensimmäisen vuoden jälkeen. Pinnallinen paikka. Mielipiteitä ei saa julki ja niitä pilkataan ja suututaan seuran arvostelusta.
Tuhoon tuomittu seura mielestäni. - Anonyymi
Tervetuloa joukkoon.
- Anonyymi
Aika on kulkenut nopeammin kuin seura kehittynyt.
- Anonyymi
Joukko vasemmistolaisia perusti seuran v. 1984 hillitsemään "porvarillisen jännityskirjallisuuden" suosiota Suomessa.
Siihen aikaan partastalinisteja pilkkaava Mauri Sariola oli hallinnut suvereenisti dekkarikenttää jo kolmatta vuosikymmentä. Mauri Sariola kuoli seuraavana vuonna, joten hänen kimppuunsa seura ei päässyt. Muuten seura on toiminut tavoitteidensa mukaisesti ja onnistunut sikäli, että suomalaiset dekkarit eivät ole nousseet maailmalla samanlaiseen suosioon, kuin muiden pohjoismaiden jännityskirjat.
Epäonnistumisista voi mainita Reijo Mäen ja Ilkka Remeksen, joiden kirjat nousevat vuodesta toiseen myyntilistojen kärkeen.- Anonyymi
Minuakin häiritsi vasemmistolainen propaganda. Myös aika joustamattomia olivat.
- Anonyymi
Mauri Sariola kuoli luultavasti viinaan. Oli kai samastunut täysin fiktiohenkilöihinsä, konniin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mauri Sariola kuoli luultavasti viinaan. Oli kai samastunut täysin fiktiohenkilöihinsä, konniin.
Kommarit vihasivat Mauri Sariolaa.
Soittakaa Jääkärimarssi!
- Anonyymi
Näinhän se on kaikissa muissakin seuroissa ja harrastuksissa, että jäsenistä 90% tehtävä ei ole mitään muuta kuin maksaa jäsenmaksuja.
- Anonyymi
Hyvin yksipuolista toimintaa. Kirjojen esittelyt kirjabloggaajien tasoisia.
- Anonyymi
Nyt on aika vaikuttaa ja hakea Ruumiin Kulttuurin päätoimittajaksi. Hakevat uutta päätoimittajaa.
- Anonyymi
Dekkariseuran vuosikokous pidetään lauantaina 27.3.2021 klo 15.00 ja etänä.
Lainaus dekkariseuran sivuilta: "Jäsenet ovat saaneet kokouslinkin jäsenkirjeessä 2/2021. Jos jäsenkirje ei ole tallella ja haluat osallistua kokoukseen, ota yhteyttä l.korsumaki[at]gmail.com, sihteeri[at]dekkariseura.fi tai jasenasiat[at]dekkariseura.fi."
Nyt on kaikilla jäsenillä mahdollisuus vaikuttaa asuinpaikasta riippumatta.
Mitä runsaammin on osallistujia, sitä parempi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 897335
- 403532
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021836- 241000
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27891Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32873Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk50780Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60719Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt29696Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26652