Konsultin laittamat jouluvalot sykkivät tunnelmaa. Vesiautomaatti pulpahtelee harvakseltaan. Käytävän Jukka-palmusta oli lehti pudonnut viime viikolla. Kahvi-huoneessa oli asiaa puitu ja viherviisikko hälytetty paikalle.
Liisi-Petterilla (nimi muutettu) oli jouluviikolla vetänyt vatsan löysälle.
Konttorin väkeä oli kehotettu pesemään kädet Bliw nestesaippualla vessakäynnin jälkeen. Joku epäili että miehet eivät olleet noudattaneet kehotusta kun talouspaperin kulutus ei ollut lisääntynyt.
Liisi-Petterilla (nimi muutettu) oli jouluviikolla vetänyt vatsan löysälle.
Konttorin väkeä oli kehotettu pesemään kädet Bliw nestesaippualla vessakäynnin jälkeen. Joku epäili että miehet eivät olleet noudattaneet kehotusta kun talouspaperin kulutus ei ollut lisääntynyt.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Toivottavasti löydät jostain itsellesi mukavan naisen ja saat sisältöä elämääsi. Kohtalosi vaikuttaa toistaiseksi aika surulliselta.
Vaikuttaa todella. Sama avauskin neljättä kertaa jo.
No eipä sinulla itselläsikään taida olla kovinkaan tyydyttävä elämä kun pidät tilastoja näistä perskommaripojan ysköksistä.
Ei tarvitse pitää Persun tekemisestä kirjaa kun oli ihan perättäisinä päivinä. Koita keksiä jotain älykkäämpää kun samat avaukset.
Vai ihan perättäisinä päivinä, ja palstaa et tietysti lueskele kuin ihan harvakseltaan...heh. No sanotaan nyt kauniisti näin että, avioliitto ei varmastikaan anna sisältöä juurikaan enää vuosikymmenten jälkeen ja neljä lastakin on etupäässä muualla kuin kotona nykyisin. Aikaa piisaa varmasti myöskin runsaasti, koska hallituksen kokouksiakaan ei ole kuin kerran viikossa, eikä kunnan asiat muutenkaan vie liiaksi aikaa sellaiselta joka tekee niitä vain leivän takia. Sitra taitaa myöskin olla enemmän ajan tappoa ja A4 siirtelyä paikasta toiseen.
Joku saattaisi alkoholisoituakin.
Minusta konttitoimiston jouluvalot luovat valtavan hienoa tunnelmaa ohiajaville. Voisi ajatella että se vaikuttaisi jopa positiivisesti terveyteen ja verenpaineisiin. Eli uusi sairaalamme toimii jo nyt ihmisten terveyttä kohentavasti. Asun luolajassa mutta olen nyt kävellyt iltaisin noita valoja katsomaan. Ne ja hautuumaan kynttilämeri on ihana näky.
Valot ja kävely luovat terveyttä.
Joka raportti on ollut erilainen. Mielenkiintoista tietää mitä siellä kulloinkin menossa. Vaikka ei paljon olekaan.
Jokainen raportti on ollut samanlainen eli copy.
ei voi tulla uusia raportteja ja ideoita ennen kuin alkumiljoonakirstuun tipahtaa lisää massia. Nyt se on jo ihan tyhjä joten odotellaan vaan vuodenvaihdetta ja uusia rahoitusmomentteja.
Assin taidepuoli on hoidossa mutta onko huomiota kiinnitetty myös opasteisiin. Siurin osa potilaista on aika tyhmiä, voisko saada sinne puhuvat opasteet, eräänlaiset stupidonavigaattorit. Mä voin luoda niihin appsit. Halvalla tai no paljon tollasesta voi pyytää miltzi?
Pyydä mitä vaan, konsulentit tykkää sykkiä.
Siurin osa ei tule Assiin joten sinun tulee olla yhteydessä Siuriin. Pidetään sinulle peukkuja.
Ei ole, aina kiinnostavia uusia nyansseja. Kuten nyt tämä käsien pesu.
Konsultin iloisesti loistavat ja eläväiset jouluvalot ovat hämeenlinnalaisten verorahojen hautausmaa.
Hämeenlinnan seuraavan hallinnon aikana konsulttien on hankittava hillotolppa jostain ihan muusta kaupungista. Se tuleekin olemaan vaikea tehtävä sillä yhtä uunotettavia kuin hämeenlinnalaiset on vaikea enää Suomesta löytää.
Uunotettavia on persut.
Uunottajia ovat Markut.