Kuka muistaa mistä Muurarintie Kokemäellä sai nimensä ??
Muurarintie
8
1466
Vastaukset
- Anonyymi
Kokoomuslaisista vapaamuurareista, joita on kaupunginhallituksissa, ministeriöissä, sairaaloissa, kirkoissa, poliisissa, tuomareissa, yritysjohtajissa, pankinjohtajissa, terveystaloissa.
Kansallinen natsipuolue, äärioikeistolainen fanaatikkoryhmä. - Anonyymi
Uunisurmasta. Perheen emäntä oli muurattu leivinuuniin. Ainoana epäiltynä oli aviomies, mutta näyttöä ei ollut riittävästi ja teosta oli jo niin pitkä aika tapausta tutkittaessa, että syytteet raukesivat. Kansan suussa aviomies sai kutsumanimen "vapaa muurari". Siitä nimi tuolle tielle.
- Anonyymi
Tämä tarina on tosi.
Surkuhupaisaa touhua antaa siitä nimi kyseiselle tielle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä tarina on tosi.
Surkuhupaisaa touhua antaa siitä nimi kyseiselle tielle.Kylläpäs on. Niin no saattaahan se emäntä hajamielisyyksissään kävellä sisään uuniin, ja kännykkään puhuessaan samalla hajamielisyyksissään muurata kivet kiinni.
Kertooko tarina löytyikö löylykauhaa sisältä uunista tai isännän tupakkiaskia? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä tarina on tosi.
Surkuhupaisaa touhua antaa siitä nimi kyseiselle tielle.Katso Rikostarinoita historiasta Yle Areenassa:
http://areena.yle.fi/1-1953272
Jos ei linkittynyt suoraan oikeaan jaksoon, niin jakso 3 kertoo tästä tapauksesta. - Anonyymi
Ei ollut Vapaamuurari vaan Uunimuurari.
- Anonyymi
Tuli poikasena muurarin talossa käytyä, hämärä ja synkkä paikka, mukulasta hiukan pelottava. Muurarin pojan kanssa käytiin, muttei pitkään viihdytty
- Anonyymi
Mä olen käynyt siellä aikuisena, joskus 15 vuotta sitten, jolloin se oli vielä joinkuin pystyssä. En kokenut siellä mitään ihmeellistä. Hieman kyllä hirvitti, että tuleeko välikatto niskaan, kun oli jo vähän huonossa hapessa tönö, mutta muuten ei erikoisia. Ei kummitellut eukon, eikä muurarin henki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889