Kylmäkö Kanarialla?

Anonyymi

Kanarialla kylmäkö tammikuussa? Vain jotain 20c?
Oikeinko?

6

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kanarialla kylmin kuukausi on tammikuu.

      • Anonyymi

        Niin on. matkustamme sinne aina tammikuussa. Nyt neljäksi viikoksi. On kuin Suomen kesä, ehkä lämpimämpääkin. Monena vuotena Suomessa silloin kylmin aika.


    • Jos aurinko paistaa niin jo 18c on t-paita keli. Juuri Torreviejasta (mantereelta) palanneena kelit olivat loistavat. Viikon lämpötilat olivat normaalisti päivisin 20-24c, yksi päivä 17c. Auringon laskiessa tulee sitten viileetä, voi laskea tuonne 10c pintaan, tässä on Kanarian saarten ja mantereen suurin ero talvella. Itse en enää Kanarialle vaivaudu, auringon valo on tärkeintä ja tuo parikymmentä päivällä riittää vallan mainiosti. Naama on taas ruskeena, joten hyvin ottaa aurinko myöskin.
      Jos vertaa mantereen Costa Blancaa (Alicante) ja Costa Sol (Malaga) niin ymmätääkseni Costa Blancalla enemmän aurinkoisia päiviä, mutta Costa Solissa hiukan lämpimämpää.

      • Anonyymi

        Aurinkokuningas kirjoittaa faktaa. Asiaa tuntemattomien höpinää, että Inglesissä olisi kylmää! Loistava lomailukeli jokaisena talvena, jolloin olen siellä ollut. Bilettäjien mielestä Kanarian loma on pilalla, jos aamuyöllä kapakasta palatessa ei tarkene sortseissa ja t-paidassa.
        Sadekuuroja tai sadepäiviä Inglesin lomillani, noin kahtena kymmenenä talvena on sattunut kolme kertaa. Suunnileen saman verran kuineTeneriffalla Americasissa. Puertossa sateita on tammi- maaliskuussa noin kerran viikossa, helmikuussa useimminkin, kokemusta on.
        On muistettava että talviaikaan Suomessa sataa vettä tai räntää, joskus lunta, lämpötila on nollan paikkeilla, joskus pakkasta.


      • Anonyymi

        Tuo on aika mielenkiintoinen tieto. Pari tuntia lyhyempi lento olisi Malagaan. Mitään himoa sinne Kanarialle ei ole, ja jos vastaavat olosuhteet on lähempänä niin miksipä ei.
        Uusi paikka joka tapauksessa koska Espanjassa en ole koskaan käynyt.
        Ei kelit varmaan vastaa Thaimaan paahdettua mutta voisihan tuota kokeilla, vaikka toisaalta ei huvittaisi matkata jossain pienessä ja ahtaassa lentokoneessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on aika mielenkiintoinen tieto. Pari tuntia lyhyempi lento olisi Malagaan. Mitään himoa sinne Kanarialle ei ole, ja jos vastaavat olosuhteet on lähempänä niin miksipä ei.
        Uusi paikka joka tapauksessa koska Espanjassa en ole koskaan käynyt.
        Ei kelit varmaan vastaa Thaimaan paahdettua mutta voisihan tuota kokeilla, vaikka toisaalta ei huvittaisi matkata jossain pienessä ja ahtaassa lentokoneessa.

        Tänään Fuengirolan rantapaseon nettimittarissa iltapäivällä vain 13 ja pilvistä.
        Vastaava las Palmasissa pilvistä ja 25.
        Toisaalta 25.12 Malaga oli 25 asteellaan Euroopan lämpimin paikkakunta.
        Tuttava soitti tapaninpäivänä Torremolinosista ja sanoi heillä olleen 24.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe