Kylmäkö Kanarialla?

Anonyymi

Kanarialla kylmäkö tammikuussa? Vain jotain 20c?
Oikeinko?

6

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kanarialla kylmin kuukausi on tammikuu.

      • Anonyymi

        Niin on. matkustamme sinne aina tammikuussa. Nyt neljäksi viikoksi. On kuin Suomen kesä, ehkä lämpimämpääkin. Monena vuotena Suomessa silloin kylmin aika.


    • Jos aurinko paistaa niin jo 18c on t-paita keli. Juuri Torreviejasta (mantereelta) palanneena kelit olivat loistavat. Viikon lämpötilat olivat normaalisti päivisin 20-24c, yksi päivä 17c. Auringon laskiessa tulee sitten viileetä, voi laskea tuonne 10c pintaan, tässä on Kanarian saarten ja mantereen suurin ero talvella. Itse en enää Kanarialle vaivaudu, auringon valo on tärkeintä ja tuo parikymmentä päivällä riittää vallan mainiosti. Naama on taas ruskeena, joten hyvin ottaa aurinko myöskin.
      Jos vertaa mantereen Costa Blancaa (Alicante) ja Costa Sol (Malaga) niin ymmätääkseni Costa Blancalla enemmän aurinkoisia päiviä, mutta Costa Solissa hiukan lämpimämpää.

      • Anonyymi

        Aurinkokuningas kirjoittaa faktaa. Asiaa tuntemattomien höpinää, että Inglesissä olisi kylmää! Loistava lomailukeli jokaisena talvena, jolloin olen siellä ollut. Bilettäjien mielestä Kanarian loma on pilalla, jos aamuyöllä kapakasta palatessa ei tarkene sortseissa ja t-paidassa.
        Sadekuuroja tai sadepäiviä Inglesin lomillani, noin kahtena kymmenenä talvena on sattunut kolme kertaa. Suunnileen saman verran kuineTeneriffalla Americasissa. Puertossa sateita on tammi- maaliskuussa noin kerran viikossa, helmikuussa useimminkin, kokemusta on.
        On muistettava että talviaikaan Suomessa sataa vettä tai räntää, joskus lunta, lämpötila on nollan paikkeilla, joskus pakkasta.


      • Anonyymi

        Tuo on aika mielenkiintoinen tieto. Pari tuntia lyhyempi lento olisi Malagaan. Mitään himoa sinne Kanarialle ei ole, ja jos vastaavat olosuhteet on lähempänä niin miksipä ei.
        Uusi paikka joka tapauksessa koska Espanjassa en ole koskaan käynyt.
        Ei kelit varmaan vastaa Thaimaan paahdettua mutta voisihan tuota kokeilla, vaikka toisaalta ei huvittaisi matkata jossain pienessä ja ahtaassa lentokoneessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on aika mielenkiintoinen tieto. Pari tuntia lyhyempi lento olisi Malagaan. Mitään himoa sinne Kanarialle ei ole, ja jos vastaavat olosuhteet on lähempänä niin miksipä ei.
        Uusi paikka joka tapauksessa koska Espanjassa en ole koskaan käynyt.
        Ei kelit varmaan vastaa Thaimaan paahdettua mutta voisihan tuota kokeilla, vaikka toisaalta ei huvittaisi matkata jossain pienessä ja ahtaassa lentokoneessa.

        Tänään Fuengirolan rantapaseon nettimittarissa iltapäivällä vain 13 ja pilvistä.
        Vastaava las Palmasissa pilvistä ja 25.
        Toisaalta 25.12 Malaga oli 25 asteellaan Euroopan lämpimin paikkakunta.
        Tuttava soitti tapaninpäivänä Torremolinosista ja sanoi heillä olleen 24.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3032
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1801
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1656
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      222
      1227
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      957
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      933
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      924
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      65
      907
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      825
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      800
    Aihe