Siskoni meni naimisiin varsin nuorena ikäisensä miehen kanssa. Isäni lahjoitti siskolleni vanhan kotitalonsa johon he asettuivat asumaan. Puolison avio-oikeus oli poissuljettu lahjakirjassa. Alle vuosi avioliiton solmimisen jälkeen siskoni kuoli ja mies jäi asumaan taloon. Varsin pian hän löysi uuden naisen ja nyt heillä on jo kolme teinikäistä lasta ja asuvat edelleen tuossa minun omistamassa talossa ilmaiseksi. Voiko asialle tehdä, vai onko asia vaan pakko hyväksyä että en luultavasti koskaan elinaikanani saa "perintöäni" itselleni? Olemme kaikki asianosaiset nyt n. 40 vuotiaita.
Lesken asumisoikeudesta
Anonyymi
292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Millä perusteella sinä olet perillinen, oliko siskosi tehnyt sinulle testamentin?
Kun lapseton vainaja kuolee, eloonjäänyt puoliso on perillinen. Ilman testamenttia mies on perinyt siskosi, ja sinä tulet perilliseksi (olettaen että vanhempanne eivät ole enää elossa) vasta miehen kuoltua jakamaan (lähtökohtaisesti puoliksi) sitä, mitä on silloin jäljellä hänen kuolinpesässään.
Lahjakirjan avio-oikeusmääräyksellä ei ole merkitystä, koska kyseessä on perintöoikeus, ei avio-oikeus.
Selvennä vähän, miten nämä faktat ovat, miten sinä olet tullut talon omistajaksi?
Hyvä kysymys, mutta kommentti tältä osin virheellinen:
"sinä tulet perilliseksi (olettaen että vanhempanne eivät ole enää elossa) vasta miehen kuoltua jakamaan (lähtökohtaisesti puoliksi) sitä, mitä on silloin jäljellä hänen kuolinpesässään."
Siskon leskeltä jäävä perintö lähtökohtaisesti EI lankea puoliksi ap:n ja lesken perillisten kesken, vaan puolta suuremman osan saa ap. Tämä seuraa taloa koskevasta lahjakirjan ehdosta, jolla siskon puolisolta oli suljettu avio-oikeus lahjan kohteeseen.
PK 3:2.1
"Jos ensiksi kuolleen puolison kuollessa puolisoilla tai toisella heistä oli sellaista omaisuutta, johon toisella ei ollut avio-oikeutta, tai ensiksi kuolleen puolison jäämistö muusta syystä oli suurempi tai pienempi kuin puolet puolisoiden omaisuudesta, on jäämistön eloonjääneen puolison kuollessa katsottava vastaavan yhtä suurta osaa tämän pesästä."