hei. asun vanhan äitini kanssa hänen omistamassa asunnossa. itse olen aina oman elatukseni hoitanut työllä sekä ansiosidonnaisella ja antanut äitille kuukausittain rahaa käteen ns asumisrahaa 300 euroa johon sisältyy mm vesimaksu omalta osaltani sekä puolet sähkömaksuista ja puolet yhtiövastiikkeesta ja vähän extraa kun kaikki tulee hänen nimiin ja hän sitten ne maksaa omalta tililtänsä. nyt työkkäri pisti mut siihen ns ikuisuuskarenssiin joten toimeentulotuki on jatkossa ainoa mistä saan rahaa mutta kun vanhemman luona asuvan täysi-ikäisen toimeentulotuki on vain se 73 % täydestä. jos siirrän kirjani nimellisesti pois ilmoitan kelalle että olen vaikka asunnoton niin eikö silloin saa sen täyden toimeentulotuen vaikka asuisinkin äitini kanssa mutta virallinen osoitteeni ei enää kirjoissa olisi se äitin asunto? koska sen täyden toimeentulotuen ja vanhemman luona asuvan ero on se n.140 euroa kk. kun mitenkään en hyödy 140 euron edestä kun asun äitini kanssa kun itse kuitenkin itseni elätän vaan äiti tarjoaa ainoastaan asumisen josta kuitenkin olen maksanut sen asumisrahan. eli onko ainoa ero täyden toimeentulotuen ja vanhemman luona asuvan alemman tuen se että onko kirjat äitin luona? esim jos pistän vaikka siihen posti restanteen...
täysi toimeentulotuki?
Anonyymi
15203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kuinkahan vaan on, onko piste restante "oikea osoite". Kai sitä herää epäilys, missä todellisuudessa asuu... No enpä tiiä, miten toi menee ja hyväksytäänkö ylipäätään poste restante osoitteeksi.. Mut jos elämä on kiinni yhdestä hikisestä 140 eurosta, niin kai sen eteen sitten täytyy joku rikos tehdä.
Toimeentulotukihan+on+viimesijainen+tulo,+ja+siinä+on+se+normi+jonka+perusteella+asumismenojen+ymv.+jälkeen+pitää+ruokaan+ja+muuhun+käyttöön+jäädä+noin+luokkaa+500+euroa,+ja+sinun+kohdallasi+se+on+kai+sitten+73%+tuosta+summasta+joka+pitäisi+jäädä+laskelmien+mukaan+käteen.
Kannattaisi+varmaan+selvitellä+myös+harkinnanvaraisen+sekä+myöskin+ehkäisevän+toimeentulotuen+pelisääntöjä,+eli+vaikka+normi+on+mitä+on,+asia+pitäisi+kuitenkin+olla+niin+että+riittävän+hyvillä+perusteilla+voi+rahaa+saada+lisääkin.
Tärkeää+on+että+ei+ala+hätäilemään+vaan+selvittää+niitä+sääntöjä,+ja+vamasti+kannattaa+pitää+jotakin+hätävaroja+aina+ongelma-aikoja+varten.
Kuinkahan paljon meitä on jotka saa 494,20€ sillä elettävä.Työttömyysperuspäiväraha.Voitte kuvitella kun maksaa sähkölaskun,vesilaskun,mitäpä jää muuhun.Eikä tää oo mikää provo vaan tosi,mikä hel..n 500€ kysyy vaa?!niih ja kaikil oikeutta mihkää toimeentulotukiin yms.Kyllä olisin onnellinen jos kansalaispalkka tulisi.Ostovoimaakin se tietäisi.Enempi tuo alottaja saisi jos muuttaisi pois omilleen,äitikin saisi omat tukensa.Ei se estä poikaa auttamasta äitiä.Omaishoitajiakin siitäkin saa palkkaa.Muutaman satkun kylläkin.Mutta vähensikö se jotain taas olevia tukia
Toimeentulotuki on heille, joilla ei ole enää muuta varallisuutta millä elättää itseään.
Jos on varallisuutta, se varallisuus on käytettävä ensin elämisensä kustannuksiin. Siihenkin on sääntöjä ja ohjeita, mitä varallisuutta saa pitää mitä ei. Ainakin työvälineet ja kodin tavanomaiset kalusteet saa pitää niitä ei lasketa myytäväksi varallisuudeksi.
Asia varmasti nostaa tunteita pintaan kaikilla, mutta ei siinä auta kuin selvitellä miten ne asiat menee, ja mikä on itselle se paras vaihtoehto.
aloittaja tässä. heti tuli syyllistävää vastausta. äitini ei ole toimeentulotukiasiakas vaan omalla eläkkeellään tulee toimeen hyvin. miettikää että kun olen täysi-ikäinen niin lain mukaan olisin oikeutettu yhteiskunnan maksamaan asumiseen ja sähkölaskut myöskin koska varallisuutta ei minulla ole mikäli asuisin vuokrakämpässä koska vanhemmilla ei ole velvollisuutta elättää täysi-ikäistä lastaan eli jos nyt haluaisin esim oman vuokrakämpän niin se olisi lain puitteissa ok eli kela maksaisi vuokran ja sähköt yms. ja saisin täyden toimeentulotuen. ja myös äitini vesi ja sähkölaskut pienenisi. eli pähkinänkuoressa jos asun äitini kanssa niin saisin sen 357 euroo kk mutta jos asuisin yksin niin kela maksaisi vuokran ja sähköt ja vakuutukset ja vielä sen vajaat 500 euroo? tai jos tekisin äitin kanssa sopimuksen että maksan asumisesta vaikka 250 euroo kk niin hyväksytäänkö se toimeentulotuessa? ja siis minun nimissä ei ole mitään varallisuutta
Onkai se sinusta asumiskuluja ,joten omaa osaa asumiskulista voi hakea. Se sitten on toinen juttu liittäävätkö samaan talouteen ,mutta tilanne sinänsä on se että tuo 500 on se joka tavalla tai toisella jää päivittäiseen elämiseen käteen .Tuollla ruhtinaallisella summalla hoidetaan sitten puhelimet ,vaatteet,ruokailu ym juksevat menot. Toki kannattaa asiaa sevittää josko jotain muuta saisi harkinnanvaraista, joka edellyttää että on tyhjät taskut ,joka ei suinkaan taroita sitä että jotain saisi lisää. Vaikeata taitaa olla muuta saada tuon rubnsauden päälle,mutta ei sitä koskaan tiedä kelle sattuu onnetar hymyilemään.
Niin ja tuon vuokrasopimuksen suhteen juuri voidaan katsoa samaan talouteen kuuluvaksi .Tällöin tuo osuus omista kuluista tulee eteen. ja muuten tuossa jos vuokraa ulkoisestikin jostakin on siinä asumistuessa oma vastuu jolloin jos muita tuloja ei ole menee toimeentulo tuen anomiseksi ,jolloin piiri pieni pyöri sulkeutuu ja sama takuu summa tuo 500 e jä käteen.
Se on semmone viidakko tuo tukiviidakko et siitä ei kai kukaan oikein ulkopuolinen voi suoraan sanoa miten kellekin käy ,kun noita anoo,joten jokasen on vain anottava ja selvitettävä henk koht ,millane arpa kohdalle osuu .
Kelan kanssa kun asioi, niin ne varsin usein laskee kaikki sukulaissuhteet aina asiakkaan tappioksi tavalla tai toisella. Se on jo nuorena opittu että vanhempien nurkista pitää päästä äkkiä pois, jos pitää saada raha-asioihin kielteisesti vaikuttavat päätökset pois, niitä on myös opiskelijoilla ja muuallakin. Veikkaan, että alivuokralaisuus äitisi asuntoon voi olla ongelma, en tiedä miten on säännöt kehittyneet.
Jos sinulla olisi oma talous (eli oma asunto) niin luultavasti asiasi hoituisi paljon mutkattomammin. Ei se muuta tarvitse kuin etsit vaan vuokra-asunnon ja muutat sinne, ja katso että on sen hintainen vuokraltaan että pysyy toimeentulotuen vuokrarajojen alapuolella, niin ei sitten vähennetä ylimenevää osuutta tt-tuesta. Vuokrarajat löydät Kelan sivuilta ja ne on joka kunnassa vähän erilaisia, syrjemmässä rajat on melko alhaiset.
Ei ollut tarkoitus syyllistää yhtään mitenkään, yritin vain kertoa joitakin perusasioita siitä miten systeemi toimii.
Ja tuosta vuokra-asunnostakin sanoisin näin, että vanhempien luota pois muutettaessa saattaa olla hankala saada kunnan vuokra-asuntoa, ja siitä syystä saattaakin tarvita yksityisen markkinan vuokra-asuntoa jotta sen muuton yleensäkään saisi aikaan.
Vähän tuskaistahan tuo kohtuuhintaisen asunnon saaminen on, mutta kannattaa kuitenkin edistää asiaa jollain tavalla. Kas kun yhteiskuntahan ajattelee että se on halvinta että sinä asut äitisi luona, niin eipä niillä mikään kiire ole asuntoja tai muitakaan tilannetta oikaisevia ratkaisuja tarjoilla. Nauravat vaan että säästettiinpä sinunkin rahoista.
Tuo+500+euroa+ei+ole+ihan+"takuu"+summa,+se+on+ikäänkuin+korkeampi+tuki,+josta+voidaan+leikata+silloin+jos+te-toimisto+niin+päättää.
Jos+haluaa+ihan+varman+päälle+laskea,+niin+laskee+sen+-40%+leikatun+toimeentulotuen+varaan,+se+on+sitten+vain+300+euroa.+Sillä+ei+ostella+paljon+mitään,+mutta+jos+asunto+on+kuitenkin+olemassa+ja+jotain+kodin+kalustetta+ja+harrastevälinettä,+niin+kyllä+sillä+hengissä+pysyy.
Kaikenkaikkiaan+melkoinen+himmeli+ja+sääntöjen+viidakko,+kyllä+se+vaatii+kärsivällisyyttä+ymmärtää+sen+toiminta,+mutta+sittenhän+se+selviää+kun+niitä+päätöksiä+tulee.
Voi olla ylipäätänsä työttömänä hankalaa .Riippuu osin tietysti paikkakunnasta. Noissa tuissa kun on päälukuiset menorajat. Niitä voi Kelan sivulta katsella.
Tuossa ahdigossa katsotaan ihmisen sitten elävän onnelassa jossa pitäisi saada tuo vaivane 500 :nen vastikkeelliseksi ja tuenvarassa olevat osallistumaaan työllisyys toimiin. Tuosta se viimehallitus mm. leikkasi aktiivimallilla ,ilmeisesti kuvitellen että auttaisi työhön hakkeutumista ,pakoittaen siihen. Nämä älypäät kun kuvittelivat että ihmiset eivät ottaisi työtä vastaan, että on kiva kun ei pääse mihinkään eikä rahat riitä ostamaan muuta kuin välttämättömimmän käntyn jos aina sitäkään kun napsahtaa jokin yllättävä meno ,joka on pakko hoitaa ,kuten lääkkeet tms. Ei ol herkkua myönnetään ,mut minkäs ihmine sille tekee kun ei ole työtä niin ei ole . Sillo on vedettävä vyötä tiukemalle ja lyötävä lisää reikiä vyöhö. Narulla taitelemista on.
Tosiaankin+menee+niin+että+on+muutettava+omaan+asuntoon+niin+saa+täyden+toimeentulotuen+ja+asuminen+maksetaan+100%+asumistuesta+ja+puuttuva+toimeentulotuesta+++saa+vielä+täyden+perusosan.
Asunto+on+oltava+kylläkin+sen+"kohtuus"rajan+sisällä.+Siitä+lista+kelan+sivuilla.
Restante+osoitteista+tulee+kyselyjä+missä+tosiasiallisesti+majailee.
Tuo kohtuuhintaisen asunnon saaminen voikin olla vähän haasteellista monissa paikoissa. Markkinat ja Kela kun ovat eri mieltä mihin suuntaan asumisen kustannukset muuttuu, näin ainakin viime vuosina - johtaen helposti siihen että Kela alkaa vaatimaan tukien saajalta asunnon vaihtoa halvempaan, joka tietenkin voi olla hankalaa jos sellaisia ei markkinoilla ole.
Kannattaa myös selvitellä se, voiko Kelasta haettavaa vuokravakuuspaperia käyttää seuraavassa vuokra-asunnossaan, sekin on varattomalle melko iso raha jos se vakuus pitää tyhjästä nyhjäistä yhtäkkiä.
Toinen asia mikä kannatta huomata, on se, että jos on rahaa vakuudessa kiinni, ja myöhemmin tulee taas siirtyminen jonnekin muualle, se vuokravakuus voidaan katsoa pois syötävänä varallisuutena. Ainakin omalla kohdalla meni 2 kk vuokravakuudet hukkaan joskus aikoinaan näin että se leikattiin toimeentulotukilaskelmissa tuista pois, kun muutin yksityisestä vuokra-asunnosta kunnan vuokra-asuntoon.
No onhan se haastellista jollain paikkakunnilla ja kokemusta on mutta pakkohan ei kysyjän ole asuntoa ottaa sieltä missä nyt majailee vaan voi ottaa asunnon mistäpäin Suomea vain ja pitää vaikka tyhjillään ja olla oikeasti siellä äitinsä kanssa.
Oikein näppärä kun on niin vielä hommaa pimeitä vuokratulojakin.
Liian näppäräksi ei kannata alkaa, koska sitten tulee ongelmia lain kanssa. Kyllä esim. verot pitää kuitenkin maksaa kuten pitää, oltiin köyhiä tai ei, ja Kelan tukien kanssa on hoidettava asia niin että ei tule tehneeksi petosta.
Monilla tuntuu olevan vähän herne nenässä Kelan kanssa, mutta kannattaa se kuitenkin muistaa että ne pyrkii toimimaan juuri siten kuten lait on säädetty. Suomessa kuitenkin 5,5 miljoonaa kansalaista ja Kela liittyy kaikkien elämään tavalla tai toisella.
Olennaista on lakien tarkassa noudattamisessa se, että ei tulisi sitten erilaista kohtelua kansalaisten välillä.
Sinällään ihan mielenkiintoinen ajatus että hankkisi sen vuokra-asunnon lähinnä byrokratiaa varten, melkoista rahanhukkaa kyllä yhteiskunnalle jos kuitenkin ei siellä sitten asuisi.