CFS kiinnostaa

Anonyymi

Hei! Ootte varmaan kuullut Tästä cfs eli väsymysoireyhtymä sairaudesta ku siitä on löytynyt paljo tietoa nyt internetistä :0 ja tutkimuksia. Ei taida keksitty vielä testiä mistä todetaan? Ja mitkä tapahtumat altistaa sille mitä ennen tapahtunut ku ei potilaat varmaan kaikista epäilyksiä uskalla puhua. Mulla on omat vahvat epäilykset itsetuntemuksen takia mitkä vaikuttanut omaan ja että olisiko Mulla tullut cfs myös..
Kuitenkin Mulla on ollu Vähä väliä elämässä niinku masennuksella että mieli väsyy helposti kaikesta uudesta. Nyt kuitenkin on kokonaisvaltaista! Jalat ja kädet on niinku lyijyä ja kaikki painaa, koko aja kohonnut lämpö ja aivastelua mutta ei flunssaa, jatkuva väsymys mutta hirvee Into kuitenki olis tehdä ja touhuta. :0 kylmä tulee myös helposti. Kaikki epämääräiset säryt tuttuja. Ja se että joutuu olemaan niin tarkka mitä syö. Heti jos syö väärää niin jos ei heti niin illalla sen huomaa viimeistään.
Kuitenkin niin tuo raajojen painavuus on ehkä se häiritsevin juttu mikä huomaa varsinkin illalla. Siis ihan ku pieniä painoja ois laitettu :O niin ja sitten kaikki pienet tärähdykset ja kolaukset heti tärähtää niinku jokaisessa nivelessä ja sillai Vähä kipeää.
Taas tuohon cfsään.. Mulla ei ole linkkiä YouTubeen mutta jotku tutkijat olisi hoksannu että jotku kalsiumioni kanavat toimii eritavalla. Toimiskoha Maito tuohonki jotenki ainaki parantavasti ku sitä suositeltiin joskus että illalla juua lämpimänä jos ei tuu uni. Se ainaki toimii siihen

5

428

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!! Kiinnostaa minua, sinulla samantyylisiä oireita kuin minulla. Kirjoituksestasi jo aikaa , toivottavasti huomaat vastaukseni.

      Olen ollut jo lääkärillä ja hän epäili CFS:ssää , mutta tutkimukset jäi kesken, en jaksanut toisia tutkimuksia (pitkä matka) joka vei kaikki voimat.

    • Vielä lisään , että minulta puuttunut kokonaan vertaistuki. Milloin sinulla alkoi nuo oireet? Pystytkö kävelemään lyhyitä/ pitkiä lenkkejä?
      Minä olin tosi aktiivinen liikkuja , melkein päivittäistä noin 4-8 km: riä.
      Nykyään noin 1 km ............ja palautuminen täysin epänormaalia.

      Palautuminen on epänormaalia liikunnasta ja kodin töistä, tai ihmisten
      tapaamisista.

    • Elimistö ei siis pysty tuottamaan energiaa normaalisti ja kuljettamaan
      happea kudoksiin.
      CFS: ssä juuri PALAUTUMINEN liikunnasta ja muista tavallisista
      elämä aktiiviteista EPÄNORMAALIA.

      CFS voi puhjeta esim. jonkin influenssan jälkiseurauksena.
      You Tubessa tietoa löytyy myös aika paljon.

    • Hei,

      Keskustelustanne ilmeni, että ainakin yksi kirjoittaja ei ole löytänyt vertaistukea tilanteessaan.

      Tukinetissä, https://tukinet.net/ kokoontuu ME/CFS-vertaischat, joka on avoin kaikille, joita aihe kiinnostaa ja koskettaa. Chatin järjestää Suomen ME/CFS-yhdistys. Vertaischat on Tukinetissä aina parittoman viikon maanantaisin klo 16.00-18.00. Cahttiin osallistutaan anonyymisti nimimerkillä. Chatit löytyvät täältä: https://tukinet.net/teemat/me-cfs-vertaischat/ryhmachatit/

      Tukinet.net sivustolla on paljon muitakin palveluita, joista voi saada tukea erilaisissa elämän ongelma- ja kriisitilanteissa.

      Myös MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta löytyy monenlaisat hyödyllistä tietoa. https://mieli.fi/fi

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

      • Anonyymi

        Kiitoksia paljon!!! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      168
      1323
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1204
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1100
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      68
      932
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      58
      704
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      52
      573
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      568
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      526
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      494
    10. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      487
    Aihe