Lännessä tehty suuri virhe?

Anonyymi

16

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kenties, kuka tietää...

      Suomessa Ahvenanmaa on edustanut eräänlaista sodan jälkeistä ”vyöhykettä”. En tiedä onko perunalastut se kovin tuote orklalta, Ahvenanmaalta Suomelle, mutta veikkaan ettei Ukrainasta tule koskaan Ahvenanmaan kaltaista. Alueena arvokkaampi, tuottoisampi ja uusin aseteknologia lentää nopeammin, pidemmälle ja älykkäämmin kuin toisen maailmansodan aseet.

      Veikkaan enemmän hajautunutta valtiota, vähän kuin Suomessa Savolaiset perustaisi oman itsehallinto alueen, itä-suomi oman, Lappi oman ja uusimaa oman. Länsi suomi saattaisi haluta liittoutua Ruotsin kanssa - ruotsalaiset pääsisivät mamukriisiä turvaan pohjanmaalle, mutta en usko itä-suomalaisten sallivan.

      Veikkaan siis että Ukraina hajoaa lopullisesti.

      • Anonyymi

        Ei voi ääliö Suonea verrata. Obama halusi Krimin Natolle Merkkelmummun tuella. Eun tukemaa Ukrainaa Venäjää vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei voi ääliö Suonea verrata. Obama halusi Krimin Natolle Merkkelmummun tuella. Eun tukemaa Ukrainaa Venäjää vastaan.

        Just joo. Ja varmaankin sen vuoksi Ukraina uusi vuosikymmeniksi Venäjän Krimillä sijaitsevan sotilastukikohdan vuokrasopimuksen.


    • Toisaalta, miten olisi käynyt, jos Venäjä olisi vastakkainasettelun sijasta valinnut yhteistyön Lännen kanssa?

      Venäjä olisi nyt vauras valtio, jota arvostettaisiin maailmanpolitiikassa.

      Mutta ei, kun piti valita se suurvaltauho ja uhkakuvien rakentelu, jolla Putin yrittää vakuuttaa venäläisille, että vain hänen hallintonsa pystyy takaamaan turvallisuuden ja entisen aseman palauttamisen.

      • Anonyymi

        Venäjä tekee uhon rinnalla koko ajan myös yhteistyötä lännen kanssa. Mutta Nliiton hajoaminen aiheutti Venäjälle trauman. Vikaa oli myös länsimaissa, jotka suhtautuivat vähättelevästi Venäjään. Putin yrittää nyt nostaa Venäjän vaikutusvallan entiselle tasolle.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SCO on sata kertaa suurempi kuin entinen varsovan liitto:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Shanghai_Cooperation_Organisation

        Mutta toisin kuin Varsovan liitto, SCO ei ole sotilasliitto. Se on Euraasian maiden yhteistyöjärjestö, joka toimii politiikan, talouden ja turvallisuuden alalla. Ja turvallisuus viittaa tässä enemmänkin terrorismin torjuntaan. Harjoituksia valtioilla joskus on.
        SCO näyttää paperilla paremmalta kuin on. Yhteistyö on liian löyhää, jotta sillä olisi vaikuttavuutta. Varsovan liitto oli ihan eri juttu.


    • Anonyymi

      Eikös Kiina ja Venäjä puolusta Irania?

      • Anonyymi

        Joulun alla oli Venäjän, Kiinan ja Iranin yhteiset merisotaharjoitukset. Mutta se ei tarkoita, että puolustaisi joka asiassa. Valtiot toimivat viime kädessä omien intressiensä mukaisesti.


    • Varsin oireellista, että tuo vuoden 2014 syyskuulta oleva Ukrainan asetelman tarkastelu pätee edelleen nyt helmikuun alussa v.2020. Oireellista sikäli, että käytännössä kannanotoissa ei ole tapahtunut mainittavaa liikahtelua varsinkaan EU:n ja USA:n tahoilla. Tänään Brexitin voimaanastumisen ensimmäisenä päivänä myöskään UK (Iso-Britannia ja Ulster) ei liene suhtautumistaan muuttanut ainkaaan vielä tiedossa olevalla tavalla.

      Muutosta väreilee kyllä ilmapiirissä Ukrainan itsensä taholla ja harkintakykyä näyttää ilmenevän myös Venäjän puolella. Jos Ukraina ja Venäjä saisivat aikaan naapuruksina rakennettua sovinnon, niin sitä kautta kriisi olisikin luontevinta ratkaista. Toivottavasti jo lähitulevaisuudessa pääsemme kuulemaan myönteisiä uutisia. Linjeeraukseksi sopisi erinomaisesti juuri tuo yhdysvaltalaisen professori John Mearsheimerin hahmotteleman sisältöinen ratkaisumalli, josta Juha Ristamäki kirjoittaa Iltalehdessä 11.09.2014.

    • Anonyymi

      Eihän länsi nyt virhettä voi tehdä.

      • "Mearsheimer ei usko lännen pakotteidenkaan toimivan Venäjän suhteen."

        Ovat ne toimineet. Venäjän talous on kuralla. Bruttokansantuote 7 % USA:n vastaavasta.

        Lännen tarkoituksena onkin pitää Venäjä köyhänä kunnes uhopolitikka loppuu.

        Nykyään armeijan luomiseen tarvitaan valtavasti rahaa. Sitä ei Venäjältä löydy eikä tule löytymään niin kauan kuin pakotteet ovat voimassa.


      • Anonyymi
        Jons kirjoitti:

        "Mearsheimer ei usko lännen pakotteidenkaan toimivan Venäjän suhteen."

        Ovat ne toimineet. Venäjän talous on kuralla. Bruttokansantuote 7 % USA:n vastaavasta.

        Lännen tarkoituksena onkin pitää Venäjä köyhänä kunnes uhopolitikka loppuu.

        Nykyään armeijan luomiseen tarvitaan valtavasti rahaa. Sitä ei Venäjältä löydy eikä tule löytymään niin kauan kuin pakotteet ovat voimassa.

        Jo on sulla väite :D


    • Anonyymi

      Miten sille euroopalle kävi viimeks kun sinne vennäälle olivat menossa? Mitä sotilaan vaimo Venäjältä sai ?
      Niin siinä tulee nytkin käymään , voipi tulla atomitalvi yllättäen !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5172
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      255
      4241
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      64
      3848
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      139
      2227
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      23
      1584
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      63
      1270
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      959
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      889
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      32
      872
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      857
    Aihe