Äiti ei ymmärrä etten halua olla tyttö/nainen :(

Anonyymi

Olen 14v nuori, olen siis syntynyt tytöksi, ja se ahdistaa todella paljon. Unelmoin että saisin kehostani pois nämä ylimääräiset ulokkeet, eli rinnat (ja nännit), kohdun ja naisen sukuelimet. Tuntisin itseni varmasti onnellisemmaksi jos olisin jotain muuta kuin tyttö tai poika.
Mulla on pitkät hiukset, kasvoista näytän naiselliselta ja tykkään joskus meikata. (mutta tuo ei liity siihen että haluaisin olla nainen)
Pienenä olin ihan fine sen asian kanssa että olen tyttö, olin kyllä tosi poikamainen ja leikin aina poikien kanssa ja "poikien" leluilla.
Kun seiskalla käsiteltiin terveystiedossa murrosikää, naiseksi tulemista, seksiä ja seurustelua, mua alkoi aina jotenkin ällöttää ja ajattelin etten halua tulla naiseksi.

Suihkussa käyminen lähes itkettää, siksi sammutan valot. Se helpottaa vähän. uimahallit tule kuuloonkaan, en kuulu sinne naisten pukkariin ja suihkutilaan. Dysforia on vaan niin suurta, en pysty siihen. Dysforian lisäksi olen tyytymätön painooni (162cm/57kg). Miten voisin olla muiden ihmisten edessä alasti, jos en pysty olemaan edes itseni kanssa?

Käytän tiukkoja urheilurintsikoita bindaamiseen, kun en oikeaa binderiä saa. Pidän vain rentoja vaatteita ettei mun naiselliset muodot näy.

Äiti on suhtautunut ihan hyvin(kai?) kun olen kertonut tästä, mutta silti tuntuu ettei se ota mua tosissaan. Se tytöttelee, vaikka sanoo että yrittää lopettaa sen. Uskonkin sen, että yrittää. Mutta kuitenkin sukulaisille puhuu musta aina tyttönä, enkä saa huomauttaa esim isovanhemmille, että toivoisin ettei mua kutsuttaisi naiseksi. Äiti sanoi että suuttuu jos sanon mitään muunsukupuolisuudesta, tai siitä että tykkään tytöistä. Olen ollut joskus ihastunut tyttöihin. Mutta ei siitä sen enempää..

Kiitos jos jaksoit lukea tänne asti. Nyt kaipaan oikeasti apua, mitä mun kannattaisi tehdä? Saa kysyä ihan mitä vaan. Vielä kerran, kiitos jos luit ja luen joka ikisen kommenti.

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auttaisin jos vaan osaisin.
      Toivon tosi paljon, että sun äiti ja sukulauset ei puhuis susta tyttönä/naisena jos se on sun mielestä parempi. Toivottavasti saat mahdollisuuden olla sellanen kun haluut.
      Tsemppiä ja halaus❤

      • Anonyymi

        Kiitos tsempistä, outoihminen ; - ;❤


    • Anonyymi

      Dysforia on tosi ikävä olotila, mut sitä voi lievittää ilmanki lääketieteellisiä hoitoja. Jos varsinkin keho tuntuu epämiellyttävältä, suosittelen tilaamaan binderin tms. netistä. Ne on semi halpoja ja niitä voi käyttää aikalailla miten vaan, kunhan noudattaa ohjeita. Ja yritä vaan saada äitis ymmärtämään, että naiseus ei oo sun juttu. Onnea ja jaksamista!

      • Anonyymi

        Kiitos paljon<3 Juu, oonkin miettiny että tilaisin binderin lähiaikoina


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe