Kaiun anturin asennus peräpeiliin

Anonyymi

Ei huvittaisi lähteä tekemään lasikuituveneen peräpeillin reikiä. Ajattelin hakea Etrasta palan kovaa valkoista muovia jonka liimaisi peräpeiliin ja johon sitten ruuvilla asennus. Liiman tulisi kestää lämpötilavaihteluja ja upporasitusta. Mitä liimaa suosittelisitte?

6

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Miksi et laita anturia, olettaen että kyseessä kaiku, mikäli nopeus niin lopeta lukeminen tähän, lähettämään pohjan läpi. Itse en ole koskaan porannut reikiä peräpeiliin kun ei ole myöskään huvittanut.
      Anturin kun hieroo pohjaan vaikkapa ihan silikonilla niin ettei jää kuplia niin hyvin toiminut pohjan läpi. Seuraava anturi pitäis laittaa taas keväällä.

      • Anonyymi

        Mites jos veneessä kaksoispohjarakenne, tuleeko tällöin tehdä reikä "välipohjaan" jotta voi asennuksen suorittaa alimpaan pohjakerrokseen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mites jos veneessä kaksoispohjarakenne, tuleeko tällöin tehdä reikä "välipohjaan" jotta voi asennuksen suorittaa alimpaan pohjakerrokseen?

        Se tekeekin vähän haastavampaa. Itellä saanut aina jonkun luukun kautta pohjaa vasten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se tekeekin vähän haastavampaa. Itellä saanut aina jonkun luukun kautta pohjaa vasten.

        Maahantuojan käyttämä huolto kertoi, että näitä halvemman luokan kaikuja, joissa heikompi lähetysteho, ei tulisi asentaa pohjaan. Ei kuulemma toimi niin hyvin, jos lainkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maahantuojan käyttämä huolto kertoi, että näitä halvemman luokan kaikuja, joissa heikompi lähetysteho, ei tulisi asentaa pohjaan. Ei kuulemma toimi niin hyvin, jos lainkaan.

        En ole juuri kalliita käyttänyt ja aina pohjan läpi. Toki kokeillut aina ensin silikoonimassalla, jolla lopullinen kiinnityskin. Kaapelit yleensä niin lyhyitäkin etteivät ylety.
        Nyt keväällä pitäisi asentaa uusi tristan 820 veneeseen rikkoontuneen tilalle. Vanhakin pohjan läpi mutta näkyy olleen oikea oppisesti öljykupissa. Itse kokeilin vain, kun pilssissä sen verran kondensiovettä, että hyvin mittasi läpi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      958
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      942
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      832
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      763
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      743
    Aihe