Minusta jokaisella tulisi olla oikeus kantaa tuliasetta mukanaan paitsi jos on rikosrekisteri.
Tässä maailmassa se on välttämättömyys oman ja kanssakulkijoiden turvaamiseksi.
Laki on surkea
10
127
Vastaukset
- Anonyymi
Entäs harhoja näkevä mielenterveyspotilas, jolla ei ole rikosrekiseriä ?
- Anonyymi
No se harhoja näkevä mielenterveyspotilas lahdattaisiin heti, jos ostoskeskuksessa alkaisi räiskimään, kun kaikilla on ase. Nyt se harhoja näkevä mielenterveyspotilas ostaa tor-verkosta laittoman aseen ja lahtaa koko ostoskeskuksen väen. Ei onnistuisi Jenkeissä eikä Israelissa. Kyllä ihmisen pitää antaa puolustaa itseään ja läheisiään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No se harhoja näkevä mielenterveyspotilas lahdattaisiin heti, jos ostoskeskuksessa alkaisi räiskimään, kun kaikilla on ase. Nyt se harhoja näkevä mielenterveyspotilas ostaa tor-verkosta laittoman aseen ja lahtaa koko ostoskeskuksen väen. Ei onnistuisi Jenkeissä eikä Israelissa. Kyllä ihmisen pitää antaa puolustaa itseään ja läheisiään.
Vai niin....
- Anonyymi
Mitä olisit valmis ampumaan ja mihin?
- Anonyymi
Olen 60 vuotias ja asunut koko ikäni Itä-Helsingissä. Koskaan ei ole tullut tilannetta vastaan, jossa olisi tarvinnut asetta.
Missä päin mahdat asustella kun noin turvattomalta tuntuu? - Anonyymi
Ei kukaan normaali asetta tarvitse. Itse olen ollut vartijana 18 vuotta enkä koskaan tarvinnut asetta, kaasua, tai pamppua kyseisenä aikana. Selvitin tilanteet aina puhumalla. Ihan kusipäinen ajatus että ihmiset tässä maassa alkaisivat kantaa asetta muuten kuin metsästäessään riistaa tms.
- Anonyymi
Joo, itsekin vartijana 10v ollut, ja nuortenkanssa tekemisissä. Huomannut, että usein samat, harmittomanoloiset kaverit on joka vkl nenäposkella. Jostakin syystä heitä vain kurmotetaa. Ase. ei kuitenkaan ole siihen se ratkaisu. Syyt pitää kaivaa syvemmältä ja ratkaista ne.
- Anonyymi
Olisi Turussakin ollut tarpeen. Kohta varmaan muuallakin. Ruotsissa arkipäivää tuo tarve.
- Anonyymi
... saattaa se tarve täälläkin lisääntyä, kun pitkäpartaiset alaikäiset kuuntelevat aikansa imaameja...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
... saattaa se tarve täälläkin lisääntyä, kun pitkäpartaiset alaikäiset kuuntelevat aikansa imaameja...
Ryhtymään romaaneiksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh402708Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli612058Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit521906- 911734
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411564Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö641185Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1241129Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1661095Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781055Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.641033