Turha etsiä syyllisiä muualta. Ei kelvannut määräaikainen lupa.
Kysyttäessä luvan määräaikaiseksi muuttamisesta toiminnanharjoittaja vastasi, ettei biotuotetehdas ole toteutettavissa määräaikaisen luvan nojalla.
Kysyttäessä luvan määräaikaiseksi muuttamisesta toiminnanharjoittaja vastasi, ettei biotuotetehdas ole toteutettavissa määräaikaisen luvan nojalla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No ei tietenkään voi investoida miljardeja tehtaaseen lyhyeksi määräajaksi
Jos lupa on myönnetty tai ympäristönsuojelulain 115 d §:ssä tarkoitettu ilmoituspäätös on tehty määräajaksi ja siinä on samalla määrätty ympäristönsuojelulain 87 §:n nojalla, että uuden luvan tai ilmoituspäätöksen saamiseksi on ennen luvan tai ilmoituspäätöksen voimassaoloajan päättymistä haettava lupaa tai jätettävä ilmoitus, hakemuksessa tai ilmoituksessa on oltava tarpeellisin osin 3–7 §:ssä vaaditut tiedot ja selvitykset.
Jos Finnpulp olisi ollut maailman ympäristöystävällisin sellutehdas uuden luvan saaminen olisi ollut läpihuutojuttu?
Ei tietenkään voi ottaa riskiä, ettei uutta lupaa myönnetä syystä tai toisesta. Lakikin voisi muuttua uusintaluvan hankkimiseen mennessä.
Voi sitä kiusaamisen määrää Kuopion kaupungilla niitä kohtaan, jotka vastusti tai tulkittiin, että vastusti. Potkuja ja korvauksia odotellaan.
– Kun asia, vaikka kuinka merkittävä, nostaa vihaa toisin ajattelevaa kohtaan, ollaan menossa kohti huonoa. Vihan kulttuuri ei kauas kanna. Se kaataa.
Tämä kehitys on katkaistava, Niinistö vaatii. Hän toteaa, ettei asioista tarvitse olla aina samaa mieltä ja että erilaisia mielipiteitä on Suomeen aina mahtunut.
– Toisten ylenkatsominen ja aliarvioiminen ei kiistanalaisten asioiden ratkaisua edistä. Me pystymme parempaan.
Eikö se mene niin, että jonka tahto menee läpi kantaa vastuun seurauksista?
Muutenhan se olisi vastuutonta.
En usko, että nämä vastustajat ovat vastuuntunnottomia, vaan ajattelevat asiasta oman ideologiansa mukaisesti.
Tällä kertaa heidän ideologiansa voitti, mutta turha kuvitella että asia olisi nyt loppuun käsitelty.
Muistellaanpa Britannian brexit-vääntöä tai Suomen EU-jäsenyysäänestystä. Hävinnyt osapuoli ei antanut kummassakaan periksi.
Kyllä tämä oli tässä:
. Päätös on lopullinen eikä siitä voi enää valittaa. ”Tämä merkitsee nykyisen tehdasprojektin päättymistä, mikä on suuri vahinko Suomelle”, Finnpulpin hallituksen puheenjohtaja Niilo Pellonmaa sanoo.
Miksi tästä asiasta pitää jauhaa viikkojen perästäkin? Tämä oli vain yksi hanke muiden joukossa, jos Kuopion kohtalo on riippuvainen jonkin sellulaitoksen perustamisesta niin joutaa romahtaa koko pitäjä. Pamput ja osakkeenomistajat viekööt saastutuskolhoosinsa muualle ja repikööt voittoa muiden selkänahoista, Finnpulp tarvitsi Kuopiota paljon enemmän kuin toisinpäin.
Joko se toimittaa sielua kiinalaisten vessapaperiin???
Minkälainen paikka olla töissä? Kuullut lähinnä pelkkää negatiivista palautetta. Ilmeisesti työntekijää ei arvosteta?