Tämä pienehkö koira ei ole ensimmäiseni, joten kyse ei ole ensikertalaisen ongelmasta. Uros 1,5v räyhää kaikelle: pyörät, autot, ihmiset, varsinkin lapset, juoksijat, kävelijät, skeittaajat ja toiset koirat tietysti. En ole koskaan omistanut koiraa, joka pyrkisi näykkimään ihmisiä ja alottaisi haukkumisen jo kun jokin liikkuva kohde osuu näköpiiriin.
Meillä on vanhempikin koira, joka haukkuu vain toiset koirat ja nekin siksi, että haluaisi päästä tutustumaan. Emme elä maalla, emmekä ole olleet nuoremmankaan koiran kanssa vain kotona. Molemmat koirat ovat pentuina haukkuneet "kaikelle mikä liikkuu", mutta nuorempi ei ole lopettanut, vaan käytös on muuttunut aggressiiviseksi. Meillä kotona olevat ihmiset tulevan nopeasti kavereiksi, toisten koirien kanssa tulee toimeen esim koirapuistossa tai kylässä ollessa, mutta hihnassa pyrkii näykkimään ohi kulkevia ihmisiä! Koulutusohjeissa neuvotaan pysymään niin kaukana, että koira on rento. Mutta se ei onnistu, koska se alkaa haukkua heti kun näkee ihmisen tai toisen koiran. Autot se sietää kun ollaan hetki kävelty. Ei ole kiva kulkea kahden koiran kanssa, joista toinen on ihan sekopää. Koirat saavat touhuta vapaana keskenään omalla pihalla, mutta se ei riitä ulkoiluun vaan hihnalenkkejäkin tarvitaan useamman kerran päivässä.
Pelkoaggressiivisen koiran koulutus?
3
259
Vastaukset
- Anonyymi
Itsellä ei ole ollut kyseistä ongelmaa, mutta siskollani ja muilla.
Pentuna itse käytin pakottamista ja kuonon kiinni-pitämistä, kun noita hoidin, mutta omat koirani (ulinaa lukuunottamatta) ovat saaneet kasvatusta siinä, että saavat 'lauma-eläiminä' tulla petiin tai sohvalle. Mukulana ollessani huomasin jo agressiivisuudesta tunnetun koiran leppyvän, kun sai tulla ihmisen viereen-sirar-petiin- nukkumaan yhdeksi yöksi (seuraavana päivänä olikin "nukutus").
Mutta, kannattaa käyttää johtaja-asennetta. Pidä hihnassa, kuin "näyttelykoiraa", mutta anna luottamusta aina tilaisuuden tullen (Paljolti samaa, mitä Perkele tekee meitä kohden ). - Anonyymi
Ensinnäkin tutkita koira. Vaikuttaa reaktiiviselle ennemminkin kuin pelkoaggrelle. Kipu voi ilmetä reaktiivisen toimintana hyvinkin herkästi. Jos kuvissa kaikki ok, aivotoimintaa tarjolle ehdottomasti. Pelkkä liikunta ei väsytä koiraa henkisesti. Jos nämäkään ei auta pidemmän päälle, tule kysymään uudestaan niin koitetaan koulutusneuvoja antaa.
- Anonyymi
Oletko muuten lenkkeillyt koskaan niiden kanssa erikseen? Muuttuiko käytös? Jos muuttui myönteiseen, niin pakkoko niitä on kuljettaa yhdessä. Tuohan voi olla pyrkimystä suojella "kalleinta omaisuuttaan" eli sinua ja/tai lajitoveriaan.
Ylipäätään eri lenkillä kahteen päätyyn tämän ongelmakimpun kanssa pystyt paremmin huomioimaan sen tarpeet. Eikä se vanhempikaan varmaan panisi pahakseen kahdenkeskistä aikaa kanssasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse774573Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1543556Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.502022Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891249- 1281088
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381014- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27862