ei ne tieten saastuta maapallon ilmakehää,koskavain vapaaehtoiset ovat sammuttamassa,
austraalian maastopalot
Anonyymi
34<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Eipä tietenkään, eivät sitten yhtään, eivät sen enempää mitä purkautuvat tulivuoretkaan. Saasteet riippuvat siitä, kenen metsää palaa, ei siitä että metsää palaa.
niinpä meidän vanhat autot,mutta ei australian metsäpalot
Enemmän persut saastuttaa kuin mikään metsäpalo
Onko sulla enempikin nuita persu kortteja?
Miksei Euroopan ViherVasemmisto Macrooit ja Merkelit ole vaatimassa ostoboikottia Australialaisille tuotteille,niinkuin oli vaatimassa Brasilialaisillekkin lihatuotteille maastopalojen takia?
KYLLÄ NYT PITÄÄ SUOMEN SAUNOJEN PUULÄMMITYS KIELTÄÄ HETIPIAN ,MISSÄ ON VIHERPIIPITTÄJÄT
kengurunlihaa ei saa tuoda suomeen,ainakin ostopoikotti
äläsyölihaa vaihda sähköauto,mutta anna australian metsäpalojen saastuttaa maailmaa.
missä ruotsin ilmasto aktivisti luuraa,aika jo mennä veneellä sammuttaan metsäpaloa
Täällä tuntuu olevan aivan täysin älykääpiöiden valloittama keskustelu!
Tuossa lainausta yhden imbesillin järjenjuoksusta, että miksei Australialle keksitä maastopalojen vuoksi boikottia "..., niinkuin oli vaatimassa Brasilialaisillekkin lihatuotteille maastopalojen takia?" .
Se, mitä Brasiliassa tapahtuu ja tapahtui, oli täysin tahallista, ajattelematonta, täysin idioottimaista ja juurikin valtionpäämiehen taholta! Australiassa tilanne siis ihan toinen!
Jokainen ymmärtää, että sademetsät ovat erityisen tärkeitä maapallon hyvinvoinnille ja sitä tuskin tarvitsee edes persu-paralle selittää!!
EIKÖ METSÄPALOT SAASTUTA ILMAKEHÄÄ HÄH,OOKKO TÄYSIN TOLLO,euhan kieltämässä puulämmityksenkin häh
suomen palopojat kävi ruotsissakin sammuttamassa jonkunnuotion,eikö hevoisi mennä australiaankin mennä sammuttaan nuotioita,ovat niinhyviä sammuttaan,
Yllä olevalla "kirjoittelijalla" ei järki päätä pakota!
On se, kun ei ymmärretä lukemaansa, ei osata edes kirjoittaa ja kovasti ollaan mukamas asialla, voi elämä näitä persuja!
eikö se australia ole saarivaltio,onko merikuivannut ympäriltä,kunei olevettä millä sammutettas,missä ovat maailman sammutuslentokoneet.
valtavamäärä mitä kaikkia myrkkyjä on ilmakehäänjoutunut,puhutaanvain kukaan ei mitäätee
Sademetsien tärkeys on vanhaa tietoa.
Siellä on läheisiä hädässä. Ei paljon naurata nuo teidän "päästöt".
Ei päästöt, vaan kaksinaismoraali. Monella on läheisiä hädässä myös Braziliassa, ei heitäkään varmaan naurata.
SAASIINÄ ILMASTOAKTIVISTIT IHMETELLÄ MITEN ILMASTO MUUTTUU,JA saastuu,kohta kuvia missä ihmiset hengityssuojaimissa syddeynkaduilla kävelee,tämäjosmikä on ihminen saanut aikaan
Hei, pölkkypäät! Tottakai ihmisetkin voivat massiivipalot aiheuttaa ja joskus joku muu!
Sitä lausumaa tuossa ylempänä en vaan ymmärrä, että ilmastoaktiivit jotenkin erityisesti nyt tuota paloa hämmästelisivät ja sitten muut eivät, en ymmärrä??
kyllä ilmasto lämpenee,poltetaan koko australia maantasalle,sejosjokin tuottaa saasteita ilmakehään
Kaupallisuuden huippu , 12 minuutin ilotulitusta ei voinut jättää väliin vaikka näkyvyyskin oli huono , pörssikurssit olis niiannu ,.missä oli noiden tuhansien turistien ilmastohuoli keitä tuolta piti siirrellä ees taa , ainii nehän oli antanu euroopassa 5e ilmastorahaa......ja lupas heittää siementä pesään perillä
Kaikkien tieto tulee päivälehdistä joiden tieto tulee usan finassitalojen märkäpäisimmiltä.
Kukaan ei tiedä miten nämä tuhannet palot on syttynyt ja miksi , jos tiedätte miksi ette estä näitä. Pitkin maapalloa.
Joko etelämantereen lumet on sulanu pois , pitää nyt vain hyväksyä se tosiseikka että ilmastonmuutoksen pääarkkitehti , aurinko lämmittää rutikuivan maanpinnan niin kuivaksi että mikroheinät syttyvät tuleen , aurinko lämmittää suomessakin jo yli 75 asteen energialla pintaa heinäkuussa , auton kojelaudasta mitattu liki 90 asteen pintoja , ausseissa mennään pitkälle 100 puolelle
Bensa höyrystyy 50 asteessa ja siten roihahtaa todella herkästi , akut räjähtelee auringossa......
Ilmastosirkus ei vaan hyväksy kuin omia tarinoita autoista , puusaunoista , mökkivesien päästöistä , lehmän metaanipieruista, persujen pierusta.......
Merenpinnat ei ole nousseet 1900 luvulla centtiäkään , vaikka pelotellaan että jo päivässä jäätiköt sulaa miljardeja tonneja vettä tehden....ja että mihin. Sitä vettä on tullutkin sitten tietokoneet sekottavan verran , miksi sitten järvien pinnat madaltuvat ja pohjavedet ovat laskeneet kaikkialla , mihin siis järvet ja pohjavedet menevät kuin myös jäätikön vedet ,
Onko avaruus imurit olemassa.
Kun pieni saari murenee mereen ei pinta ole noussut. Missä vesi on.
Miksi merivesi ei imeydy tilalle kun on paljon ylempänä.
Miksi valehtelet? Vuosien 1900-2016 välillä valtamerten pinta on noussut 16-21 senttimetriä.
No niin, nyt pitäis pikkuhiljaa viherpiipertäjienkin tajuta, että ilmakehän mahdolliset epäpuhtaudet johtuu enimmäkseen ihan muista asioista, kuin esim autojen pakokaasuista, yms nyky ihmisen/yhteiskunnan/teollisuuden toiminnasta.
Tuntuu varmaan että Australia yms maat joissa metsä paloja on ihan luonnostaan, olis ihan lähiseudulla, kun tiedotusvälineet luo illuusion siitä että ne olis lähempänä missä ovat.
Kyllä tuohon ilmakehään on vuosimiljoonien/miljardien kuluessa aika monta metsäpaloa/tulivuorenpurkausta sekoittunut.
Eiköhän nuo Australian palot sammu lopulta ihan itsekseen. Turha vihervasemmistolaisten edes haaveilla sellaisten sammuttamisesta. Se on ihan Australialaisten oma asia, mitä niille tekevät, vai tekevätkö mitään. Se on itsenäinen maa, ja ihan toisella puolella maapalloa, keskellä merta. Ei niiden asiat, esim maastopalot kuulu esim EU:lle, Suomelle, eikä Ylivieskalaisille yhtään mitään.
PS
Siellä on muuten sellainen pakolaispolitiikka, mistä EU:ssa pitäis ottaa mallia. Kaikki laittomasti maahantulleet palautetaan.
Niinkö, oletko nyt aivan tosissasi?
Se on niin, sanotaan nyt vaikka tuo EMPATIA, näin aluksi, joka yleensä kuuluu terveen ihmisen luontaiseen ominaisuuteen ja toisilla sitä on ja niillä joilla sitä ei ole, kutsutaan PSYKOOPAATIKSI!
kyllä lämpötila nousee,lapinkokoinen alue on tulessa alkaavaikuttamaan saasteisiin ja lämpötiloihin
Mikä ihmeen "neropatti" täällä oikein säätää? Tietenkin alkaa vaikutamaan, mutta Australiassa on myös paljon muitakin isoja ongelmia, kun esim. eläimistö ja tietyt lajit mahdollisesti kuolevat sukupuutoon palojen vuoksi ja toki muitakin ongelmia!
Ja hei persut, kyllä, tämä koskee koko maailmaa tämä Australian palo!
palojatkuu niinkuin takapenkinvappu
ei koske koko maailmmaa,näyttää koskevan vain australian villieläimiä,joitakuolee kymmeniä tuhansia,missä viherpiipittäjät eläin aktivistit kettutytöt.
Onko Australia joku Ylivieskan sivukylä,tähän keskustaan ei ainakaan näy savuja.
Itävallassa Vihreät ministerit luopuivat ministereiden autoista ,siinäpä haasteita Suomen ministereille kun sitä ollaan niin mallioppilaita niin että.
Suomessa on nämä Persupellet Itävallan ja Unkarin kanssa samaa maata parempi kuin muuttaisivat sinne koko joutosakki.