Olen kovin huolissani siitä mitä Tesjoen Taasiakodissa tapahtuu. Reilu vuosi sitten korviin kantautui ensimmäinen huhu työntekijöiden tulehtuneista väleistä, riitatilanteista, jopa tönimistä ollut.. Mutta kun se jatkuu vielä tänäkin päivänä. Huono ilmapiiri, työntekijöiden tulehtuneet välit, kokematon esimies, lukuisat irtisanoutumiset... Työntekijöitä lähtenyt muualle töihin, koska eivät jaksa, on ajettu piippuun. Ilmeisesti tällä hetkellä homma toimii sijaisilla, vajaallakin vuoroja tehty liian usein.. Hoitajat vaihtuu jatkuvasti, palveleeko tämä asukkaita yhtään? Ei, ei palvele. Ja vielä se, että tuttu ja turvallinen on ns. kadonnut tästä hoivakodista, se on surullista. On järkyttävää, että tähän ei ole puututtu isojen pomojen toimesta.
Olen kovin huolissani omaisestani.
Olen kovin huolissani omaisestani.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ehkä jos noin kovia juoruja saa kuulla, kannattaisi ihan itse ottaa yhteyttä ja selvittää asiat. Tekstistä ei vain ilmennyt, että millä tavalla tämä vaikuttaa omaiseesi? Onko hoidossa jotain moittimista?
Näemmä tätä ap:ta ei kiinnosta avata asiaansa... Uskon että on hieman väritetty "tarina"
Lovarissa oli, että Harmaakallion hoivakotiin hankitaan seniorirahaston varoilla 5000 euron piano. Sähköisiä kosketinsoittimia saa paljon halvemmalla, mutta ehkä jollakulla päättävällä paremman väen edustajalla on ylimääräinen vanhan ajan pimputin, mistä ei pääse muuten eroon. On priorisointi kohdallaan, en muuta sano.
Kannattaa seurata tilannetta!
Ehkä kannattais ottaa faktoista selvää ennenkuin uskoo loviisalaisiin juoruihin.
Mistä omaisena tiedät kulloisenkin henkilökuntamäärän/sijaiset talossa? Niin, et mistään.
Korjaan : "omaisena"
Onko suuri vaihtuvuus työntekijöissä. Se kertoo paljon.
Päättäjiä ei huoleta. Pääasia on laulun ja leikin jatkuminen mm. asuntomessujen, hupihallin
ja Seurahuoneen tanssisalin muodossa. Niihin tarvitaan kymmeniä miljoonia, joten vanhustenhoidossa on säästettävä.
Jaahas. Mielikuvamanipulaatiota. Ei nämä asiat liity toisiinsa. Aina voi rinnastaa hautausmaan hoidon ja neuvolatädin persoonallisuuden toisiinsa.