Hommasin uuden AM3 - emolevyn tarkoituksena kasailla sellainen varakone mATX-koteloon, koska muita sopivia ylijäämäosia on. Siihen tulee AMD Phenom II X4 965 (95W 3,4GHz) prosessori, 2 x 4GB 1600GB Kingston, 500GB kiekollinen WD ja näytönohjaimeksi passivijäähyllä nVIDIA 210. DVD-asemaa ei ole, vaan sitä käytetään tarvittaessa Buffalon ulkoisella USB-DVD-RW:llä. Kaapissa on antiikkinen (mm. vain 2 kpl SATA-virtaliittimiä) hyvin vähän käytetty täysin ehjä virtalähde, mutta vain 350 wattinen. Periaatteessa tuota nVIDIA:aa ei tarvitsisi, koska emolla on Radeon 3000-oma näytönohjain. Kone olisi vain hätätilakone tarvittaessa, kevyt selailu, pankkiasiointi jne. Riittääkö 350W virtalähde tähän? Ei viitsisi ostaa uutta, jos tämä riittää.
Riittääkö 350W virtalähde?
Anonyymi
1693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Saattaapi hyvinkin riittää, ilman ulkoista näyttöohjainta.
Riittää hyvinkin jos edes kohtuu laadukas ja tuo voi olla sen verran vanha että emolevylle tulevat piuhat ei ole välttämättä sopivat, mutta ittehän sen näet.
https://www.asrock.com/MB/AMD/760GM-HDV/index.asp Se tuleva emo on toi. Olet muuten harvinaisen oikeassa. Virtalähteessä on tosin 24-pinninen virtaliitin ja sopii emoon, MUTTA 4-pinninen se toinen virtaliitin, kun emo näyttäisi vaativan 8-pinnisen liittimen. Nyt taisi nousta seinä vastaan tämän virtalähteen kanssa? Veikkaan, että ei taida olla mitään keinoa suhmuroida tuota 4-pinnistä liitintä mitenkään tuohon 8 pinniseen liittimeen. No, pitänee ostaa uusi vaikkapa 500-700 wattinen nykyaikainen virtalähde, niin silloin voi käsittääkseni huoletta lisätä AMD Radeon HD 5770 (vaatii lisävirtaa), kaksi 500GB kiekollista levyä ja DVD-RW:n, kun tuommoidet ehjät ovat kaapissa. Kiitän erinomaisesta huomiosta! Voinkin irrottaa jo suosiolla valmiiksi tuon 350W virtalähteen.
Pitäis sen nelipiikkisen cpu syötönkin sinne 8piikkiseen mennä toiseen laitaan, ei 95w tarvitse neljää 12volttista
Ei riitä. Windowsille ei ole valmistettu riittävää virtalähdettä.
Siksi sitä ei juurikaan käytetä supertietokoneissakaan.
Mitä koitit selittää ?
Mitä itse et tajunnut?
Aloittaja kysyi:
"Riittääkö 350W virtalähde?"
Minä vastasin:
"Ei riitä." totuudenmukaiset perustelut päälle.
Kyllä tuo sinun kommenttisi oli ihan pceestä. Vertaus supertietokoneisiin oli täysi ohilaukaus ap-kysymykseen, eli pelkkää Linux-hihulointia.
Et näemmä ymmärrä asiasta hevonpeetä
"Et näemmä ymmärrä asiasta hevonpeetä"
Näinhän se meni.
Sinä nyt toit kekusteluun ylivoimaisen Linuxin, joka on ylivoimainen Supertietokoneissakin.
No, hommasin kiltisti uuden 600W virtalähteen, jossa on kaikki tarvittavat piuhat ja nyt kone toimii moitteetta ja w10 pyörii ohjelmineen sujuvasti. Laitoin nykypäivän mittapuun mukaan antiikkisen, mutta emolevyn omaa ohjainta tai sitä nVIDIA 210:aa tavattoman paljon tehokkaamman Radeon HD5570 näytönohjaimen, joka vaatii 6-pinnisellä liittimellä lisävirtaa. Ainakaan tähän eivät olisi siinä 350W virtalähteessä tehot piisanneet. Kiitos kaikille vastanneille!
Liian nopeasti hommasit, varsinkin kun oli pyhäkin välissä. Arvasin jo aloituksesta, että joku markkinarotta siellä alkaa mainostaan kurjia tuotteita. Ei niille kelpaa oikeat vastaukset, kuten ei tässäkään keskustelussa.
Ylläpito voisi laittaa kaverin IP:n jäähylle.
Mitähän oikein tarkoitat ?
Tuohan tarkoittaa, että olet nainen, joka on "blondi", joka ei siten ymmärrä tekniikasta yhtään mitään. Kaikki ympäristössä on outoa...
Linux-hihhulit eivät pystyneet pysymään asiassa tässäkään ketjussa.
Ei näköjään microsoft-hiihuli pystynyt erossa pysymään.