Sensuuria sananvapauden kaavussa: Kun puhutaan jostain, jätetään puhumatta jostain muusta

Anonyymi

Taistelu yhteiskunnallisesta vallasta on ennenkaikkea taistelua ihmisten mielistä. Valta on sillä, joka pääsee muokkaamaan ihmisten maailmankuvan. Valtamedia toimii työkaluna ihmisten maailmankuvan muodostamisessa. Valta on sillä, joka hallitsee valtamediaa.

Valtamediaa käytetään estottomasti ihmisten maailmankuvan muokkaamiseen ja tätä voi kutsua propagandaksi. Vaikka valtamedian esittämät faktaväitteet olisivatkin pääosin tosia, viestitys on silti propagandaa kun asiat katsotaan ja esitetään lähestulkoon aina vallanpitäjien näkökulmasta ja kun esitettäviksi aiheiksi valitaan sellaiset aiheet, jotka eivät ole vaarallisia vallanpitäjille.

Valtamedian on siis tärkeää pitää ihmisten huomio pois sellaisista asioista, joiden käsitteleminen voisi olla vaarallista vallanpitäjille.

Niinsanotun sananvapauden vallitessa sensuuri toteutetaan vaivihkaa niin että kansa hukutetaan sellaiseen informaatioon, josta puhuminen ja jonka käsittely ei muodosta uhkaa vallanpitäjille. Kun kansa saadaan kohkaamaan muutamasta suuresta asiasta, joista uutisoidaan joka päivä aamusta iltaan, ei ihmisille jää aikaa eikä energiaa etsiä ja löytää kirjoituksia muista aiheista. Sellaisten etsiminen olisi kuin etsisi neulaa heinäsuovasta.

Muutamia esimerkkejä viime vuosien ajalta sellaisista suurista aiheista, joista on kansaa lietsottu kohkaamaan uutisoimalla päivittäin aamusta iltaan, ovat maahanmuutto ja ilmastonmuutos.

Sosiaalisessa mediassa ihmiset sitten kaiuttavat toisilleen sitä mitä valtamedia on laskenut liikkeelle. Se on toisarvoista, kirjoitetaanko somessa sen puolesta vai sitä vastaan mitä valtamedia on esittänyt. Pääasia on, että kirjoitetaan samasta aiheesta ja jätetään kirjoittamatta muista aiheista. Näin sensuuri toimii käytännössä.

Kriittiseen medialukutaitoon kuuluu tärkeänä elementtinä se, että kysyy aina, mitä jätettiin sanomatta; mistä aiheista ei puhuttu ylipäätään ja mitkä näkökulmat jätettiin valaisematta niihin aiheisiin, joista puhuttiin.

1

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viisasta kirjoitusta. Kiva nähdä että on itse ajattelevia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3615
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      131
      2475
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      37
      1990
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      10
      1583
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      76
      1556
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      56
      1346
    7. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1240
    8. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      61
      1208
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      68
      1194
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      67
      1140
    Aihe