Koulukiusaaminen on ollut pitkään vaiettu asia. Eikö kiusaajia hävetä?

Anonyymi

Makriina2
Tänään 11:46
UUSI

Aikaisemmin koulukiusatut vaikenivat ja halusivat unohtaa menneet vaikeudet, kun koulu loppui. Kuitenkin monille jäi kiusaamisesta elämänikäiset arvet.
Kiusaajat päästivät kiusaajansa pälkähästä, kun eivät koskaan nousseet kiusaajiaan ja koulun välinpitämättömyyttä vastaan. Tai vaikka nousivatkin. saatiin heidät hiljaisiksi kiristämällä ruuvia entisestään. Kiusaajat ja koulu olivat aina voimakkaammat.
Vuosikymmenet olen ihmetellyt, kuinka kouluissa kiusaaminen voi olla niin yleistä opettajien ja muiden aikuisten huomaamatta. Millaisia kuuroja ja sokeita kouluihin pestataan?

Nyt ovat kiusatut muuttaneet suhtautumistaan.
Nyt he kertovat mediassa kokemuksistaan, kertovat missä koulussa olivat, millä luokilla kiusattiin. Mainitsevat ikänsä ja nimensä. Monet julkkikset ovat kertoneet rankoista vuosistaan. Samoja kouluja käyneet ovat nyt varmasti huolestuneita omasta maineestaan. Tällaisen oppilaan koulunkaan on turha ylvästellä kuuluisalla oppilaallaan, jos hänen kokemuksensa ovat olleet karmeita koulun suojeluksessa.

Juuri luin Eetu Heikka-nimisen kaverin artikkelin. Häntä kiusattiin 10 v kouluaikana, ja nyt hän kiertää kouluissa puhumassa aiheesta.
Näitä uskalikkoja soisi löytyvän enemmänkin, sillä jokainen kiusatun vanhempi tietää, kuinka toivotonta aikanaan oli saada apua lapselle, joka lain voimalla joka aamu oli patistettava kouluun kiusattavaksi, eikä koulun aikuiset olleet huomaavinaankaan, saattoivat jopa edesauttaa tapahtumia omalla asenteellaan.

Heikan ja hänen kohtalotovereittensa esimerkki antaa toivottavasti uskallusta muillekin. Puhuminen helpottaa. eikä kiusattu ole se syyllinen. Syyllisiä ovat ne pullistelijat. Heiltä voisi kysyä tämän muodissa olevan kysymyksen: "Eikö teitä hävetä?"

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korppis levittää täälläkin muitten juttuja ?

      • Anonyymi

        Naakka pyrähtelee pyrstö viipottaen, seuraa etsii myös 16 vuotiaitten teinipoikien joukosta tuo puksu-puuma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4558
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2454
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1004
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      107
      826
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      814
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      761
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      750
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      696
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe