yökastelua

Anonyymi

Hei! Missä vaiheessa aletaan puhua yökastelusta eli miten monta kertaa täytyy öisin kastella sänky viikossa/kuukaudessa,että täytyy ottaa yhteys lääkäriin tai täytyy alkaa tehdä asialle jotain? Missä iässä yökastelu voi viellä alkaa?

1

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yökastelua on monenlaista. Yleisin yökastelun muoto on, kun vanhemmat eivät ole opettaneet lasta normaaliin aikaan noin 2-vuotiaana olemaan ilman vaippoja.

      Ennen eli 60-luvulla ja aiemmin lapset opetettiin jo 1-vuotiaana potalle. Jo pitkään on huomattu, että otollisin aika oppia kuivaksi on toisen ikävuoden lopulla eli hiukan ennen 2-vuotissynttäreitä. Silti vieläkin monet käyttävät lapsilla vaippoja vielä jopa 3-vuotiaana.

      Tämä kun vaippoja käytetään yli otollisen oppimisiän saa joskus aikaan sen, että yökastelu saattaa jatkua murrosikään asti, niin että lapsi on syntymästään alkaen käyttänyt vaippoja tai kastellut sänkynsä joka yö. Nämä lapset ovat periaatteessa terveitä, mutta ns. kasvuolosuhteidensa uhreja.

      Toinen yökastelun muoto on, kun lapsi on jo opetettu normaaliin aikaan "kuivaksi", mutta alkaa kastella sänkynsä. Tätä ei tapahdu joka yö. Tällöin lapsella on joko psyykkinen tai fyysinen sairaus, mikä tulisi hoitaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe