Mahtaa Herkkupadan vanhoja kassoja vituttaa, kun muut voitti ja lähti ja itse ei osallistunut ja joutui jäämään. Jurppiihan se ketä hyvänsä kun tietää, että jos olisi laittanut nimen listaan, joka oli koko viikon aivan käden ulottuvilla, niin nyt ei tarvitisisi nousta joka hemmetin aamu linjan päähään höyläilemään asiakkaiden ostoksia
Mutta pienenä lohdutuksena voin sanoa, vituttaa se minuakin kun en voittanut. Minä en missään vaiheessa edes yrittänytkään valehdella miten onnellinen on voittajien puolesta ja sisimmässään purra hammasta kun itse ei voittanut.
Mutta jotenkin tuntuu, että niihin vanhoihin kassoihin tämä koskee kaikista enemmän. Se oli niin lähellä, ja se lista oli viikon ajan metrien päässä, miksi en laittanut nimeä ja se tietoisuus, että tällaista mahdollsuutta tuskin tapahtuu enää koskaan.
Mahtaa Herkkupadan kassoja vituttaa
21
745
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole enää vanhoja kassoja moni oli voittaja. Uutet työntekijät miltei kaikki kaupassa on.
- Anonyymi
Etkö käy kaupassa? Ainakin kaksi vanhaa jäi. Toinen tosin lähti eläkkeelle .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö käy kaupassa? Ainakin kaksi vanhaa jäi. Toinen tosin lähti eläkkeelle .
ainakii yks vanha naiskassa näkyy olevan. muut on uusia.
- Anonyymi
Mistäpä sitä etukäteen tietää mikä arpa voittaa. Sen kyllä tietää että useimmat kupongit eivät voita. Turha siis harmitella jälkeenpäin.
- Anonyymi
Siinä olet oikeassa että turha harmitella jälkeenpäin,mutta arvaappa harmittaako silti jälkeenpäin jos oma nimi ei ollut vetämässä ja kaverin oli.
- Anonyymi
Olet aivan oikeassa. Mistäpä sitä todella tietää etukäteen, missä kupongissa, tai ihmelappuviritelmissä se päävoitto on.
Ei niin mistään.
- Anonyymi
Miksi ihmeessä vituttaisi. Työ on monelle terapiaa ja ihmissuhteita. En minä ainakaan olisi lopettanut vaikka olisin voittanut.
- Anonyymi
Raha on saanut ihan liian suuren osan tässä maailmassa. Kyllä niitä murheita on rikkailla samalla tavalla jos ei enemmänkin.
- Anonyymi
Edelliselle: Olen kanssasi aivan samaa mieltä. Raha, materialismi, omaneduntavoittelu, narsismi ja yms. on saanut aivan liian paljon jalansijaa, ja asemaa ihmisten elämässä.
Toisten ihmisten pyyteettömät auttamiset, ystävät, ja vaikka vain kuulumisten kyselemiset, inhimillisyys ja empatia ovat kadonneet ihmisten arvomaailmasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edelliselle: Olen kanssasi aivan samaa mieltä. Raha, materialismi, omaneduntavoittelu, narsismi ja yms. on saanut aivan liian paljon jalansijaa, ja asemaa ihmisten elämässä.
Toisten ihmisten pyyteettömät auttamiset, ystävät, ja vaikka vain kuulumisten kyselemiset, inhimillisyys ja empatia ovat kadonneet ihmisten arvomaailmasta.Mahdatkohan olla samaa mieltä sen jälkeen jos voitto osuisi omalle kohdalle? Ettei vaan yksiö vaihdu kolmioon ja tonnin japsipaska Mersuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahdatkohan olla samaa mieltä sen jälkeen jos voitto osuisi omalle kohdalle? Ettei vaan yksiö vaihdu kolmioon ja tonnin japsipaska Mersuun.
Tietenkin. Lahjottaisin kaiken summan hyväntekeväisyyteen.
- Anonyymi
Se, mitä olen ainakin oppinut tässä elämässä on se, että elämä on todella epäoikeudenmukaista.
Joku voittaa, joku häviää, joku on köyhä koko elämänsä ajan.
Elämässä menestyy vain, jos opiskelee mahdollisimman korkealle, pyrkii politiikkaan, ja vallan huipulle. Ja jos sinulla on tukiverkosto, paljon hyviä ystäviä, naapureita, ja sukulaisia, jotka auttavat sinua työpaikan saamisessa.
Mutta auta armias, jos sinulla ei ole niitä hyviä ystäviä, sukulaisia etc. jotka sinua auttavat konkreettisesti saamalla esim. pitkäaikaisen työpaikan.
Suomen väitetään olevan onnela, että olemme maailman onnellisin kansa; ja että on lottovoitto syntyä Suomeen.
Ei meillä kaikilla tässä maassa ole pullat hyvin uunissa.
Monet ovat pudonneet yhteiskunnan kelkasta jo 1990 lama-aikojen seurauksena. Monet yrittäjät tekivät konkurssin, menettivät kaiken omaisuutensa. Ja hyvin moni sai tuolla vuosikymmenellä työkkäristä vain pätkätöitä.
Tässä maassa on paljon myös piilotyöttömiä, sekä asunnottomia, jotka eivät näy missään kirjoissa, eikä tilastoissa.
Jos jollakin menee hyvin, niin se sokeuttaa olemaan näkemättä sitä todellisuutta, jossa jotkut joutuvat elämään.
Jos tiedät, että joku ei ole, tai käy töissä, tai hänellä ei ole työpaikkaa, niin mietipä ja ajattelepa asioita vähän tarkemmin ja pidempään.
Kaikkeen on aina taustalla oleva, tai olevat syynsä.
Kuten ne jo tuossa edellä mainitut tekijät. Jos sinulla ei ole kavereita, tai lähipiiriä, joka voi auttaa työpaikan saamisessa, niin älä ainakaan tuomitse. Siinä teille vähän konkretiaa!
Jotkut myös joutuvat olemaan ja toimimaan oman lapsensa, tai läheisensä omaishoitajana. Saamatta tekemästään työstä välttämättä mitään korvausta, hyvät ihmiset. - Anonyymi
Minä rakentaisin voittorahoilla hotellin Santalannotkoon.
- Anonyymi
Minä kaivattaisin siilin keskustan uudelleen soramontuksi.
- Anonyymi
minä ryyppäisin kaikki rahat!!
- Anonyymi
Minä olen köyhä enkä haluakkaan rikastua.
- Anonyymi
Minä kirkas, enkä halua enää köyhtyä :(
- Anonyymi
Minä taas juon kirkasta.
- Anonyymi
Minä rakennan Moskeijan Toivalaan.
- Anonyymi
Viherlaaksoonko meinasit rakentaa. ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viherlaaksoonko meinasit rakentaa. ?
JEP........kunnon mölytorni, joka peittää kaiken moottoritiemelun.
Kukaan ei nuku enää sen jälkeen aamulla pommiin, sen verran volumet laitetaan kaakkoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360