Telia mobiilidata ei toimi, chat ei auttanut vikailmoitusosoitetta ei löydy

Anonyymi

Telia liittymieni (3 kpl perheessä) mobiilidata ei toimi usein kun sen laittaa puhelimista päälle, vaan tule ilmoitus:”Mobiilidata ei ole käytössä” eikä yhteyskuvaketta myöskään ilmesty ruudun yläosaan. Saattaa mennä pitkään ennen kuin mobiilidata-verkkoyhteys löytyy välillä sitä ei löydy lainkaan ja joutuu monta kertaa ottamaan mobiilidatan pois päältä ja laittamaan uudelleen päälle ennen kuin yhteyskuvake tulee mobiililaitteen yläosaan.

Sama juttu siis kaikissa kolmessa mainitussa liittymässä, eri puhelimilla Android/iPhone ja eri Android/iOS käyttöjärjestelmäversioilla. Kyse ei siis ole puhelimista vaan häiriöistä Telian mobiilidataverkon löytymisessä. Puhelut toimivat ongelmitta. Tätä on nyt jatkunut epäsäännöllisen säännöllisesti ainakin kuukauden. Välillä löytää heti mobiilidataverkon, liian usein ei.
Sama ongelma eri paikoissa kotikaupungissani kaikilla kolmella liittymällä.

Wlanin kautta missään mitään nettiyhteysongelmia ei ole, ainoastaan mobiilidatan kautta, jolloin puhelimen yläkulmaan ei tule sitä mobiilidataa kuvaavaa kuvaketta vaan viesti ”Mobiilidata ei ole käytössä”, eli se ei löydä mobiilidataverkkoa. Usein mutta satunnaisesti. Sama kolmella puhelimella Android/Apple jossa eri käyttöjärjestelmät. Eli kyllä Telian päässä se vika pitää olla.

En löytänyt Telian Omat sivut -kautta mitään s-postiosoitetta ym. johon olisin saanut jätettyä vikaviestin, ja mihinkään monta euroa minuutilta maksavaan palvelunumeroon en halunnut soittaa, joten ilmoitin asiasta Omat sivut kautta chattiin.

Uskomattominta oli ettei sieltä saanut apua. Pyysivät vain kokeilemaan ottaa 100 Mbit/s mobiilidataliittymän, koska minulla on hitaat 2Mbit/s ja 0,2Mbit/s liittymät. Ei se voi olla syy ettei Telian mobiilidata-verkkoyhteyttä löydy. Mitään apua en saanut ja lopulta en edes pyytämääni linkkiä, jonka kautta voisin lähettää sähköisenä vikailmoituksen tästä. Asiakaspalveluun taidetaan ottaa väkeä, joka ei osaa edes ohjata ongelmissa eteenpäin. Harkiten vakavasti operaattorin vaihtoa.

Osaisiko joku antaa linkin jonka kautta Telialle saa jätettyä tästä sähköisesti esim. sähköpostilla ilmoituksen. Kiitos!

1

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisiko olla että yrittävät mobiilidatan yhteyskiusalla saada vaihtamaan "vanhentuneet" Mini-liittymät kalliimpaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7306
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      94
      5968
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      110
      4009
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      141
      3984
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1793
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1628
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1530
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1341
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1321
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1312
    Aihe