Minut pakotetaa alkoholisti isäni luo

Anonyymi

Mun vanhemmat eros kun olin alakoulussa koska isäni oli koko ajan kännissä ja hakkasi äitiäni. Nykyään mun pitäis käydä isäni luona joka toinen viikonloppu vaikka hän vieläkin juo. Tilanne on kuitenkin rauhoittunut aika paljon ja isä ei yleensä ole ainakaan koko viikonloppua kännissä eikä myöskään juo niin paljon kerralla kuin ennen. Minut kuitenkin pakotetaan isäni luo vaikka en haluaisi. Äiti sanoo mulle aina että tarvitsee omaa aikaa ilman lapsia ja ettei siellä käynti niin kamalaa ole. Isä sitten sanoo että tahtoo nähdä minut ja itkee joka yö kun ei näe minua ( vetoaa tunteisiini ). Pari kertaa isäni on myös jättänyt minut yksin yöksi ja lähtenyt baariin. Hän myös joskus jopa lyö ja potkii tai on muuten väkivaltainen minua kohtaan kännissä, mutta uskon kuitenkin että isäni ei tiedä että se sattuu koska tekee sitä usein vitsillä. Olen kerran uskaltanut sanoa äidilleni siitä mutta hän ei uskonut että isä satuttaisi minua. Isä myös huutaa ja suuttuu minulle herkästi. Olen myös kerran uskaltanut sanoa isälleni että lopettaa juomisen ja se toimikin mutta hän aloitti taas ehkä viikon päästä.

Olen siis jo 14. Onko muilla samanlaisia vanhempia ja pitäisikö mun vaan kestää tätä?

7

407

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juttele psykologille koulun kautta, ne usein osaavat auttaa.

    • Anonyymi

      Tosi surullista, että sut pakotetaan sinne vaikka et haluis. Mulla ei oo kokemusta tuollaisesta. Mun vanhemmat on myös eronnut, mutta kumpikaan ei juo muutakun juhlissa tai ehkä kerran viikossa. Mun isä kyllä polttaa. Se lopetti sen ehkä viideksi vuodeksi, mutta nykyään se taas polttaa. Se oli viemässä roskia ja sillä olis kestänyt ehkä 1min tai alle, mut sillä kesti ehkä 3 min ja kun tuli takaisin, niin se meni suoraan juomaan vettä. Huomasin silti sen hajun. Mä en uskalla sanoo siitä sille, koska pelkään että se sanois jotain ilkeetä. Ite oon 12.v

    • Anonyymi

      Ehdottomasti sanot koulussa jollekin. Kyllä äiti uskoo, kun lastensuojelu tulee käymään.

    • Vaikka vastasinkin jo toiseen viestiisi, niin laitan tämän nyt tähänkin:

      Sinun ei tarvitse kestää sitä, jos et halua.

      Fyysinen pahoinpitely on asia, jota yhdenkään lapsen ei tarvitse sietää. En pysty ymmärtämään, että miten isäsi voisi oikeasti lyödä sinua muka leikillään. Kyllä aikuisen ihmisen pitää tietää, että lyöminen ja muut kertomasi asiat sattuu.

      Voit sanoa äidillesi suoraan, että et mene isäsi luokse, koska hän on humalassa ja laiminlyö sinua. Voit myös sanoa, että teet itsestäsi lastensuojeluilmoituksen, jos sinua pakotetaan vielä menemään isäsi luo vasten tahtoasi. Jos hän kerran tarvitsee omaa aikaa, niin järjestäköön sinulle turvallisen paikan siksi aikaa.

      Useat kunnat järjestävät aikuisia turvallisia tukihenkilöitä ja -perheitä tilanteisiin, joissa nuori tarvitsee perheen ulkopuolisen aikuisen tukea ja seuraa. Sellainen voisi olla ratkaisu ongelmaasi, jos kerran äiti tarvitsee omaa aikaa. Olen ollut tuollainen tukihenkilö ja meillä oli esimerkiksi systeemi, että ko. lapsi oli välillä koko viikonlopun luonani, että YH-äiti sai vähän hengähtää.

      Vaikka isäsi manipuloikin sinua vetoamalla tunteisiisi, niin sinun pitäisi ajatella omaa hyvinvointiasi. Kerro isällesi, että rakastat häntä, mutta että hänen käytöksensä pelottaa sinua. Kerro, että sinusta tuntuu todella pahalta nähdä hänet humalassa. Anna hänelle kaksi vaihtoehtoa: joko pysyy viikonlopun selvin päin tai et mene hänen luokseen.

      Minä olen myös alkoholisti-isän ja eroperheen lapsi. Tiedän, miltä sinusta tuntuu. Koita pärjätä. Muutaman vuoden päästä voit muuttaa omillesi.

      • Oldien vastaus oli todella hyvä, kiitos siitä!

        Tämänhetkinen tilanne kuulostaa raskaalta ja epäreilulta, sinulla on suurempi taakka kannettavana kuin 14-vuotiaalla kuuluisi olla. Tärkeintä on, että saat elää turvallisesti ja ilman pelkoa. Kenenkään ei pidä joutua henkisen tai fyysisen väkivallan kohteeksi, ei varsinkaan omien vanhempien taholta. Toivottavasti saat tilanteen selvitettyä äitisi kanssa eikä sinun enää tarvitse murehtia tilannetta yksin. Voimia, et ole yksin!

        Jaksamista,

        Joensuun NettiSaapas, Reetta ja Silja


    • Mun isä huutaa ja valittaa mulle koko ajan kaikesta vaikka se ei ees oo humalassa. Kaiken lisäks mun äiti on mun isän puolella aina. Itken joka päivä omassa huoneessa. En oo kertonu tästä kenellekkään. Ainoo jolle voisin kertoo osuu yli 150 kilsan päässä. Haluisin vaan karata jonnekkin toiselle puolelle Suomea. Oon 12v.

      • Moi,
        olisiko sun mahdollista puhua tästä koulussa opettajalle tai kuraattorille? Tai soittaa/laittaa viestiä sille, joka asuu kauempana? Uskon, että heiltä saisit apua ja tukea.
        Oot tosi vahva nuori, mutta tuollaista ei tarvitse kenenkään kestää. Koita löytää rohkeus puhua myös sun vanhemmille!
        Asioilla on yleensä tapana järjestyä.
        Tsemppiä,
        -Heidi, Hyvinkään Saapas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2262
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      905
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      44
      687
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe