Virkamiehen julkiset ominaisuudet

Ovatko virkamiehen koulutus- ja työkokemustiedot julkisia? En saanut asiakirjapyynnöllä tietoja.
Kieltäytymispäätöksessä vedottiin julkisuuslain 5§:n 3 momenttiin
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990621#L1P5
Perustelut: "Pyytämänne Kelan henkilöstöhallinnon rekisteriin sisäistä käyttöä Varten viedyt koulutus- ja työkokemustiedot eivät ole edellä tarkoitettuja viranomaisen asiakirjoja, vaan Kelan ja sen työntekijän työsopimussuhteeseen liittyviä tietoja. Näin ollen niitä ei Voida teille luovuttaa."

Päätöksen KHO 2014:83 mukaan jopa vakuutusyhtiöiden henkilörekisterissä olevat tiedot on julkisuuslain mukainen asiakirja joten varsin ihmeellistä on ettei Kelan henkilörekisterissä olevat tiedot ole julkisuuslain mukainen asiakirja.
https://www.kho.fi/fi/index/paatoksia/vuosikirjapaatokset/vuosikirjapaatos/1400242517419.html

Sain kyllä toimenhakuasiakirjat joidenkin virkamiesten osalta joista selvisi nuo tiedot mutta niitä säilytetään vain 2 vuotta joten joidenkin virkamiesten osalta noita toimenhakuasiakirjoja ei ollut.

Tarkoituksena on selvittää valehteleeko virkanilkki tahallaan vai hölmöyttään. On käynyt ilmi että oikeustieteen maisteri on ymmärtänyt väärin erittäin selvän ja yksinkertaisen yksityisoikeudellisen sopimuksen sisällön ja vielä senkin jälkeen toisen kerran kun asia on hänelle taivutettu rautalangasta. Saman asiakirjan on nähnyt usea muukin Kelan virkamies joiden kolulutus on mm. yhteiskuntatieteiden maisteri ja OTK ja kukaan heistä ei ole reagoinut ilmiselvään virheeseen joten täyttä ymmärrystä vailla hekin ovat. Kun on olemassa valelääkäreitä ja valepoliisejakin niin Kelassa saattaa olla valevirkanilkkejä tai ainakin valehtelevia virkanilkkejä aivan varmasti on.

1

198

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Tarkoituksena on selvittää valehteleeko virkanilkki tahallaan vai hölmöyttään."
      Tahallaan valehtelevat mutta eivät sitä ikinä tunnusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1782
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      859
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      595
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe