Ovatko virkamiehen koulutus- ja työkokemustiedot julkisia? En saanut asiakirjapyynnöllä tietoja.
Kieltäytymispäätöksessä vedottiin julkisuuslain 5§:n 3 momenttiin
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990621#L1P5
Perustelut: "Pyytämänne Kelan henkilöstöhallinnon rekisteriin sisäistä käyttöä Varten viedyt koulutus- ja työkokemustiedot eivät ole edellä tarkoitettuja viranomaisen asiakirjoja, vaan Kelan ja sen työntekijän työsopimussuhteeseen liittyviä tietoja. Näin ollen niitä ei Voida teille luovuttaa."
Päätöksen KHO 2014:83 mukaan jopa vakuutusyhtiöiden henkilörekisterissä olevat tiedot on julkisuuslain mukainen asiakirja joten varsin ihmeellistä on ettei Kelan henkilörekisterissä olevat tiedot ole julkisuuslain mukainen asiakirja.
https://www.kho.fi/fi/index/paatoksia/vuosikirjapaatokset/vuosikirjapaatos/1400242517419.html
Sain kyllä toimenhakuasiakirjat joidenkin virkamiesten osalta joista selvisi nuo tiedot mutta niitä säilytetään vain 2 vuotta joten joidenkin virkamiesten osalta noita toimenhakuasiakirjoja ei ollut.
Tarkoituksena on selvittää valehteleeko virkanilkki tahallaan vai hölmöyttään. On käynyt ilmi että oikeustieteen maisteri on ymmärtänyt väärin erittäin selvän ja yksinkertaisen yksityisoikeudellisen sopimuksen sisällön ja vielä senkin jälkeen toisen kerran kun asia on hänelle taivutettu rautalangasta. Saman asiakirjan on nähnyt usea muukin Kelan virkamies joiden kolulutus on mm. yhteiskuntatieteiden maisteri ja OTK ja kukaan heistä ei ole reagoinut ilmiselvään virheeseen joten täyttä ymmärrystä vailla hekin ovat. Kun on olemassa valelääkäreitä ja valepoliisejakin niin Kelassa saattaa olla valevirkanilkkejä tai ainakin valehtelevia virkanilkkejä aivan varmasti on.
Virkamiehen julkiset ominaisuudet
1
187
Vastaukset
- Anonyymi
"Tarkoituksena on selvittää valehteleeko virkanilkki tahallaan vai hölmöyttään."
Tahallaan valehtelevat mutta eivät sitä ikinä tunnusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle212684Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671679Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71657Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1141603Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.471533Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell911474Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681366Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001214Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311147En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521106