Asunto-osakeyhtiö haltuunotto

Anonyymi

Eli olen omistanut kerrostalo osakkeen kolme vuotta ja tähän mennessä ei ole ollut isompia ongelmia. Pari päivää sitten kylässä oli ystäviä ja kuuntelimme musiikkia, kun taloyhtiön hallituksen jäsen, joka asuu samassa rapussa tulee ovelle huutamaan että nyt on viimeinen varoitus tai hän ottaa asian puheeksi yhtiökokouksessa ja järjestää minulle varoituksen haltuunottoon liittyen. Olen ymmärtänyt että häirinnän pitäisi olla jatkuvaa ja aiheuttaa isompaa häiriötä kun yhtenä päivänä kolme tuntia klo 18-21? Taloyhtiössä muutenkin huonot välit kaikkien kanssa asuu lähinnä eläkkeellä olevia ja viime aikoina alkanut kuulla muualta että asunnossani kuuluisi vaikka mitä ääniä iltaisin, vaikka asunnossa ei ole pesukoneet päällä ja itse olen ollut jossain aivan muualla. Mitenhän asiassa kannattaisi edetä jos naapuri nyt meinaa alkaa viedä asiaa eteenpäin? En mielellään käräjille ole lähdössä se ei ainakaan paranna taloyhtiössä jo valmiiksi huonoja välejä vaikka tiedänkin että en ainakaan häviä siinä.

7

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensäkin asuntoyhtiöissä hiljaisuuden aika alkaa klo 22.00. Sitä ennenkään ei tolkutonta ja jatkuvaa meteliä saa pitää. Normaaleja asumisen ääniä kerrostalossa pitää sietää hallituksen jäsentenkin. WCssä saa käydä yölläkin, suihkun käytöllekään ei ole aikarajaa, pesukonetta saa käyttää illalla jne.
      Kovin helpolla eivät yhtiöt lähde hallintaanottoon, vielä vaikeampaa hakemus on saada läpi. Joten ehdotan ottamaan rauhallisesti.

      • Anonyymi

        Kerro et olet maahanmuuttaja joka asuu yhteiskunnan piikkiin.
        Et ikinä joudu ulos asunnosta.
        Vai onko jollakin esittää tietoa että suomessa olisi joskus niin tapahtunut?


    • Anonyymi

      Hallituksen jäsen huusi nyt on viimeinen varoitus eli oliko niitä aiempia kirjallisia varoituksia?
      Asunnon haltuunotto ei ole mikään yksinkertainen juttu ja aiheuttaa yleensä myös tappioita taloyhtiölle.
      Ei syytä huoleen...

    • Anonyymi

      On ollut pitkäpinnainen hallituksen jäsen kun kolme tuntia sieti musiikin huudatusta ennen kuin ryhtyi toimiin. Vai että pitäisi sallia jatkuva häirintä... :D

      • Anonyymi

        Meidän naapureina oli yläkerrassa, alakerrassa sekä seinänaapureina maahanmuuttajia ketkä eivät käyneet töissä.
        Yleensä meteli alkoi illalla ennen uutisia. Ja jatkui pitkälle aamuun. Vuosia.
        On kuulemma kulttuuriin kuuluvaa eikä siitä valittaminen auta.
        Meille kerrottiin ettei muuta vaihtoehtoa ole kuin etsiä itse uusi asunto mikä sitten viimein tapahtuikin.
        Meitä haukuttiin rasisteiksi ja suvaitsemattomiksi kun ei jaksa kuunnella normaalia asuinmölyä yöt ja käydä päivisin normaalisti töissä nukkumattomien öiden ohessa.

        Myös kantasuomalaiset kaupungin asuntoviraston ihmiset haukkuivat rasisteiksi kun emme sopeutuneet tuohon elämäntyyliin.

        Nyt asutaan omakotialueella jossa ei oo ollut enää ongelmia. Yöt saa nukkua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meidän naapureina oli yläkerrassa, alakerrassa sekä seinänaapureina maahanmuuttajia ketkä eivät käyneet töissä.
        Yleensä meteli alkoi illalla ennen uutisia. Ja jatkui pitkälle aamuun. Vuosia.
        On kuulemma kulttuuriin kuuluvaa eikä siitä valittaminen auta.
        Meille kerrottiin ettei muuta vaihtoehtoa ole kuin etsiä itse uusi asunto mikä sitten viimein tapahtuikin.
        Meitä haukuttiin rasisteiksi ja suvaitsemattomiksi kun ei jaksa kuunnella normaalia asuinmölyä yöt ja käydä päivisin normaalisti töissä nukkumattomien öiden ohessa.

        Myös kantasuomalaiset kaupungin asuntoviraston ihmiset haukkuivat rasisteiksi kun emme sopeutuneet tuohon elämäntyyliin.

        Nyt asutaan omakotialueella jossa ei oo ollut enää ongelmia. Yöt saa nukkua.

        Heidän kulttuuri, heidän kulttuuri.
        MEIDÄN SÄÄNNÖT. Kun kerran täällä asutaan.
        Meiltä on mamuja häädetty. Kyllä pitää olla vatipää, jos noita ei ulos saada möykkäämästä.
        Saahan ne tuomiot lastenraiskaamisestakin, vaikka kuuluu kulttuuriin.
        Valoja päälle. Kirjallinen valitus. Poliisi joka kerta paikalle kun ölisevät yöllä, niin saa todistusaineiston. Poliisin kun pyytää paikalle, niin missään nimessä ei saa sanoa, että kyse on matuista. Sanoo vaan että ASUNNOSSA ON METELIÄ. Pitää suunsa kiinni, vaikka tietää, keitä siellä on.
        Järjenkäyttö on sallittu tuostakin.
        Valitukseen vain asunto. Ei mitään asukkaista...


    • Anonyymi

      Kyllä, myös omistusasunto voidaan ottaa haltuun jos rikotaan järjestysmääräyksiä.

      Häiritsevästä elämästä pitää tehdä ilmoitus isännöitsijälle ja hallitus käsittelee asian. Hallitus päättää, viekö isännöitsijä asian eteenpäin.

      Isännöitsijä soittaa ensimmäisen ilmoituksen jälkeen puhelimitse häiriön aiheuttajalle ja antaa suullisen huomautuksen. Jos tämä ei tehoaa, isännöitsijä lähettää kirjallisena toisen varoituksen. Kolmannesta kirjallisesta varoituksesta asia voidaan viedä yhtiökokouksen päätettäväksi ja mahdollisesti asunto voidaan ottaa haltuun kolmeksi vuodeksi.

      Häiritsevästä elämästä pitää olla kahden eri huoneiston ilmoitus.
      Yksi hallituksen jäsen ei voi päättää, mutta asukkaana voi ilmoittaa häiritsevästä elämästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe