kerrostalo elämää

Anonyymi

Asun kerrostalossa ja yläpuolellani asuu noin 60 nainen.En tiedä mikä sairaus hänellä on mutta joka ikinen yö 01:15-01;45 alkaa hillitön katon siis hänen lattian takominen,Olen yrittänyt hänelle mainita asiasta mutta menee jotekin lukkoon.Isännöinti on saamaton kehoittaa pitämään korvatulppia tämä on tietenkin mahdotonta kun eihän sitä kuule herätyskelloa.Välillä hän saa itkukohtauksia jotka eiotaloppuakseen olen kysellyt onko kaikki ok vastaus on.Ulkopuolista apua hän ei vastaanota eikä kuulema tarvitse.Tämä henkilö ei liiku missään eikä eikäy vieraita eikä vieraile ruoka toimitetaan kotiin.Naapurit keskustelee asiasta tuloksetta tämänpäivan suomessa mielenterveysongelmia hoidetaan etänä purkkikouraan ja kotia.

1

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on katsos kun ottaa toisen ihmisen asian huolehtiakseen, huolet ei sitten lopu.

      Mutta toisaalta kun ei niin ole huolissaan kaikesta ja ota varsinkaan toisen ihmisen asiaa huolehtiakseen. Painaa sitä vaan omasta ja naapurista huolettomana illalla pään tyynyyn.
      Ja se on päivän askareet sitten siinä. Uninukkumatti näyttää piäkoppaa eheyttäviä ja lataavia rem-unia, aamukaffeen asti.

      Moni mielenterveysongelma alkaa juurikin sillä, että yötämyöden valvoo ja huolehtii, miettii, tuumailee ja lopulta itkeskeleekin muiden naapureiden asioita. Niitä huoliaan interveppiinkin kirjaten, sieltä apua ja aviisia kysellen.
      Mielen kovalevy tukkeutuu pikkuhiljaa huolen ektoplasmasta.

      Sanovat muuten Vauvakanavan vastaavan hätäkeskusta nopeammin, tiedä häntä ?
      Rukoilukin kuulemma auttaa huoliin kin, mutta tiedä sitäkään ?

      Tietysti sieltä kunnanlääkäriltä voisi huolistaan unettomaksi alkanut itsekkin pelastusreseptin käydä anomassa.
      Mielenrauhoittumispilleri mielenrauhoittumiseen, sytämmentykytyksenrauhoittumispilleri sytämmentykytyksen rauhoittumiseen ja uninukkumattipilleri nukkumatin tulemiseen. Vielä ei varsinaista toisen naapurin asioiden huolehtimisesta eroonpääsemisenpilleriä ole kehitetty.

      Mutta se vanha konsti, että hankkia elämä itselleen, taitaa toimia siihenkin. Kun on päiväsaikaan kohtuudella touhuamista, tekemistä ja omista huolistaankin huolehtimista. Niin sitä on illalla sitten sopivan raukea laittamaan päätä dyynyyn, ihan luomuna, huolettomin ja iloisin mielin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      116
      9919
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5002
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4812
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3290
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      12
      2488
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1730
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1520
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1516
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1372
    Aihe